Belediye Yardımları

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2022; Rize Belediyesi yardım başvurusu vesilesiyle Rize’de ikamet eden vatandaşların ihtiyaçları önemli ölçüde giderilir. Belediye tarafından verilen yardımlar arasında erzak ya da nakit para yardımları bulunmaktadır. Rize Belediyesi yardım başvurusu ile bu iki türlü yardım hizmetlerinden de faydalanmak mümkün olacaktır.

Rize Belediyesi yardım başvurusu için de başvuru sahiplerinin bazı kriterleri karşılıyor olmaları gerekir. Bu kriterler de Rize Belediyesi yardım başvurusu 2022 rehberimizde detaylı olarak verilmiştir. Bu yazımızda Rize Belediyesi yardım başvurusu hakkında bilinmesi gereken tüm detayları bulabilirsiniz.

Rize Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Rize Belediyesi yardım başvurusu yaparak çeşitli sosyal yardımlardan faydalanmak mümkün olacaktır. Rize Belediyesi, her ay düzenli olarak çeşitli yardım hizmetleri sunmaktadır. Rize Belediyesi sosyal yardım başvurusu sayesinde bu yardımlardan alınabilir.

Rize Belediyesi yardımları da aşağıda sıralanmıştır:

 • Rize Belediyesi, asgari gelir durumunun altında kalan dar gelirli kimselere erzak ve nakit para yardımları sunar.
 • Belediye yardımları arasında doğal afet ya da yangın gibi durumlardan etkilenenlere yönelik destekler de bulunur.
 • Rize Belediyesi, öğrenci olup maddi sıkıntı çekmekte olan kişilere de çeşitli yardımlar sunar. (burs, tablet, kitap, kırtasiye, okul üniforması ve internet desteği gibi)
 • Kimsesiz kişilere de belediye tarafından düzenli olarak yardım verilir.
 • Sıcak yemek ve gıda kolisi yardımları da belediyenin düzenli olarak sağladığı başlıca sosyal yardımlar arasındadır.
 • Bebek sahibi olup maddi sıkıntı çeken ailelere de belediye yardımları verilir.
 • Hasta, yaşlı ya da engelli olan kişiler de belediye yardımlarından faydalanabilir.
 • Rize Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte süt, bebek bezi ve mama yardımlarından faydalanmak da söz konusudur.
 • Rize Belediyesi, pandemi döneminden etkilenen kişilere de çeşitli alanlarda destek sunar.
 • İşsiz olan ya da düzenli bir geliri olmayan kişiler de belediye tarafından verilen yardımlara başvuruda bulunabilir.

Rize Belediyesi yardım başvurusu, yukarıda bahsi geçen tüm sosyal yardımları içine almaktadır. Yapılan başvurular da belediyenin yetkili birimleri tarafından inceleme altına alınır.

Rize Belediyesi Yardım Kimlere Verilir?

Rize Belediyesi yardım başvurusu yapmak isteyen vatandaşların bazı şartları sağlayıp sağlamadıklarına bakılır. Buna göre de asgari gelir grubunun da altında bir gelire sahip olan kişiler, başvuru hakkı kazanabilirler. Bu kişilerin de mutlaka bağlı oldukları muhtarlıktan bir yoksulluk belgesi alıp beyan etmesi gerekir.

Rize Belediyesi yardım başvurusu için aranılan bir diğer önemli şart da başvuru sahiplerinin ikametgahlarıdır. Buna göre başvuru sahibi olan kişilerin kesinlikle Rize il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmaları beklenir. Rize Belediyesi’ne yapılan yardım başvuruları için talep edilen spesifik şartlar da aşağıdaki listede yer almaktadır:

 • Öğrenci olmak
 • Şehit ya da gazi yakını olmak
 • Kimsesiz olmak
 • Hasta, engelli ya da yaşlı olmak
 • Doğal afet, kaza ya da yangın gibi durumlardan etkilenmiş olmak

Yukarıda bahsi geçen şartlardan birini sağlayan kişiler Rize Belediyesi yardım başvurusu için adım atma hakkına sahip olabilirler.

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rize Belediyesi yardım başvurusu yapacak olan kişilere belediye tarafından iki farklı yöntem sunulur. Bunların başında Rize Belediyesi’nin yardım makamlarına bizzat giderek yüz yüze başvuruda bulunmak yer alır. Bunun yanı sıra online olarak da yardım başvurusunda bulunmak da söz konusu olacaktır.

Rize Belediyesi, https://www.turkiye.gov.tr/rize-belediyesi linki üzerinden yardım başvurusu için ilk adımların atılmasına izin verilir. Yardım başvurusunda bulunmak isteyenlerin muhtarlıktan aldıkları yoksulluk belgesini de mutlaka beyan etmeleri gerekir.

Rize Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Rize Belediyesi yardım başvurusu için adım atarken ilk olarak yardım başvuru formunun doldurulması gerekir. Yardım başvuru formu, belediyenin yardım ile ilgili yetkili mercilerinden talep edilebilir. Aynı şekilde online kanallar kullanılarak da yardım başvuru formunun alınması mümkün olacaktır.

Yardım başvuru formunda kişiye dair bazı önemli sorular yer alır. Bu sorulara da kesinlikle doğru yanıtlar verilmesi gerekir. Formda bulunan sorular da genellikle gelir durumu ve adres bilgileri ile ilgilidir. Aynı zamanda kimlik bilgileri ve iletişim bilgilerini içeren sorular da formda yer almaktadır.

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Rize Belediyesi’ne yapılan yardım başvurularını belli bir müddet sonra sorgulamak da mümkün olacaktır. Başvuru sahipleri, yetkili makamlar ile görüşerek başvurularının gidişatı hakkında bilgi alabilirler. Bunun için de hem yüz yüze hem de online kanallar izlenebilir. Yardım başvurularının neticeye kavuşması için de üzerinden 2 ila 4 hafta geçmiş olması gerekir.

Tüm bu süreçte aynı zamanda belediyeye ait bazı telefon numaraları ile de sorgulama yapmak mümkün olacaktır.

Rize Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Rize Belediyesi yardım başvurusu yapmayı düşünen ya da yapmış olan kişiler bazı telefon numaraları sayesinde süreç hakkında bilgi alabilirler. Rize Belediyesi, 444 50 53 numaralı çağrı merkezi aracılığı ile tüm yardımlar hakkında kapsamlı bilgi vermektedir. Yine aynı numarayı tuşlayarak yardım başvuruları ile ilgili sorgulama yapmaya da izin verilmektedir.

Bunun yanı sıra 153 numaralı Beyaz Masa Çağrı Merkezi ile de yardımlar hakkında bilgi almak söz konusu olacaktır. Beyaz Masa, yalnızca Rize’de değil tüm ülkede geçerli olan bir yardım hattıdır.

Rize Belediyesi Gıda Yardımı

Rize Belediyesi yardım başvurusu ile gıda alanında yapılan yardımlar da talep edilebilir. Dar gelirli olan ailelere belediye tarafından her ay düzenli olarak gıda yardımı yapılır. Gıda yardımları, gıda kolisi olarak teslim edilmektedir. Özellikle de Ramazan ve Kurban Bayramı dönemlerinde pek çok haneye gıda kolisi dağıtımı yapılır.

Rize Belediyesi, gıda kolisi yardımlarında bir hanenin temel mutfak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Belediyenin bu yardımları yalnızca dini bayramlarda değil yılın her dönemi devam etmektedir.

Gıda yardımları arasında muhtaç durumda olan kişilere sıcak yemek ve ekmek dağıtımı hizmeti de bulunur. Özellikle de kimsesiz, yaşlı ya da hasta olan kişiler günlük sıcak yemek yardımlarından düzenli olarak faydalanabilir.

Rize Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Rize Belediyesi yardım başvurusu aynı zamanda gıda yardımı için yapılan temel başvuruları da kapsamaktadır. Gıda yardımı talep eden kişiler de benzer başvuru süreçlerinden geçmektedir. Gıda yardımlarından faydalanmak için de elbette dar gelirli olmak gerekmektedir. Gıda yardımlarından faydalanmak için bağlı bulunulan muhtarlıktan yoksulluk belgesi alınması da şarttır.

Yoksulluk belgesi ile birlikte yardım başvuru formunun da ilgili makamlara ibraz edilmesi beklenir. Gıda yardımı başvurularının da neticeye kavuşması için 2 hafta ile 4 hafta arasında bir süre geçmesi gerekebilir.

Rize Belediyesi erzak yardımı ve gıda yardımı başvurusunda bulunmak için https://webportal.rize.bel.tr/web/guest/15 linke tıklayarak başvuru talep formu doldurabilirsiniz. Rize Belediyesi yardımlarına başvurusuna e-devlet üzerinden başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz.

Rize Belediyesi Yardım Kolisi

Rize Belediyesi erzak yardımı kapsamında da dar gelirli ailelere yönelik bazı destekler sunulur. Yardım kolisi, belediye tarafından verilen en popüler yardım hizmetlerinden biridir. Erzak yardımında hem mutfak ihtiyaçları hem de çeşitli hijyen ürünleri yer alır. Rize’de ikamet eden ve yoksul durumda olan aileler, erzak kolisi için hemen başvuruda bulunabilirler.

Rize Belediyesi erzak kolisi başvurusu için de mutlaka yoksulluk belgesine ihtiyaç vardır. Aynı şekilde yardım kolisi talep edecek olan kişilerin yardım başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurup beyan etmesi gerekir.

Rize Belediyesi Yardım Parası

Rize Belediyesi yardım başvurusu yapacak olan kişiler belediyeden nakit para yardımı da talep edebilirler. Yardım parası, dar gelirli olan kişiler her ay düzenli olarak ödenen bir hizmettir. Yardım parası, mutfak ihtiyaçları ya da kıyafet gibi temel ihtiyaçların giderilmesi için kullanılabilir. Rize Belediyesi de her sene pek çok aileye düzenli olarak aylık para yardımları hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetler, Ramazan ve Kurban Bayramı dönemlerinde daha da artmaktadır.

Rize Belediyesi Süt Yardımı

Rize Belediyesi yardım başvurusu içerisinde her ay düzenli olarak süt yardımı gibi hizmetler de bulunur. Buna göre Rize Belediyesi, çocuklu ve dar gelirli olan ailelere süt desteği sunmaktadır. Rize Belediyesi, bebek sahibi olan fakat maddi sıkıntı çeken ailelere de çeşitli alanlarda yardımlar sağlamaktadır.

Bebekli ve yoksul ailelere süt desteğinin yanı sıra bebek bezi ve mama gibi yardımlar da verilir. Aynı zamanda anne ve bebek sağlığı için de belediyenin yetkisi ile ücretsiz sağlık hizmeti almak mümkündür.

Rize Belediyesi Maddi Yardım

Rize Belediyesi yardım başvurusu yapan kişiler, bazı maddi yardımlardan da kısa sürede faydalanmaya başlayabilirler. Belediye tarafından verilen maddi yardım hizmetlerinin başında nakit para türü yardımlar yer alır. Aynı zamanda belediye, erzak dağıtımı türündeki yardımları ile de bilinmektedir.

Maddi yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin de yine aynı başvuru adımlarını atmaları gerekir. Bu adımların da başında yoksulluk belgesinin alınması ve yardım başvuru formunun doldurulması gelir.

Rize Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Rize Belediyesi yardım başvurusu yaparak sosyal yardım kartı hizmetleri de alınabilir. Rize Belediyesi, anlaşma sağlanan bankalar vasıtası ile sosyal yardım kartı dağıtımı yapar. Bu kartlarda bulunan paranın da mutfak giderleri ya da kıyafet için harcanması mümkündür. Rize Belediyesi, yardım kartlarını her ay düzenli olarak güncellemektedir.

Rize Belediyesi Para Yardımı

Rize Belediyesi yardım başvurusu sayesinde para yardımı alabilmek de söz konusu olacaktır. Rize Belediyesi yardım başvurusu, yalnızca aileler için değil öğrenciler için de geçerli olan bir hizmettir. Öğrenci olup maddi sıkıntı çeken vatandaşlar da aylık belediye burslarından faydalanma hakkına sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu Yardım Başvurusu Bedava İnternet