Güncel Konular

PTT Engelli Maaşı Neden Kesilir? Neden Yatmadı?

PTT Engelli Maaşı Neden Kesilir? Neden Yatmadı? Ülkemizde engellilere verilen maaşlar memur zamları ile birlikte yeni düzenlemeye gitti.

Ülkemizde tüm maaş gruplarında olduğu gibi engelli maaşları ile ilgili de düzenlemeler yapıldı. Yapılan bu düzenlemeler neticesinde engelli maaşları da resmi açıklama ile düzenlendi. 65 yaşının üzerinde olmayan fakat yetkili hastanelerden sağlık raporu alan kişiler bu yardımdan yararlanmaktadır. Sağlık raporlarında çıkan engelli yüzdesine göre farklı maaşlandırmalar mevcut. Bu maaş farklılıkları %40 ve %70 üzeri engelli şeklinde ikiye ayrılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen bu maaşlar 3 aylık olarak, engelli vatandaşların hesaplarına yansımaktadır. Memur maaşlarına gelen zam oranıyla benzer oranda zam, engelli vatandaşların maaşları için de gelmiş durumda.

PTT Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

PTT engelli maaşı ne kadar oldu? Yapılan düzenlemelerde engelli duruma göre maaşların değiştirilmesi gerçekleştirildi.

Yapılan düzenlemelerde engel duruma göre değişen engelli maaşlarının 2022 yılı resmi rakamları açıklandı. Engel oranına göre alınan maaşlar şu şekildedir:

 • Yüzde %40 – %69 arasında olan engeli bulunan vatandaşların 2021 maaşları 661,13 TL’ydi. Yapılan düzenleme ile 2022 yılından itibaren 842,81 TL olarak güncellenmiştir.
 • Engel oranı %70 üzerinde olan yurttaşların 2021 yılında maaşları 961,69 TL olarak belirlenmişti. Yeni gelen zam oranıyla birlikte maaşları 1.264,20 TL olacak.

Yapılan zamlar 2022 yılında alınacak olan ilk aylıkla birlikte düzenlemeye gidecektir. Ayrıca dönem içerisinde yapılacak zamlar ve yardımlar da aynı şekilde engelli vatandaşlara yatırılmaya devam edecektir.

PTT Engelli Maaşı Neden Kesilir?

PTT engelli maaşı alan kişilerin bazı durumlarda maaşları kesilebilir. Bu durumlara dikkat etmek ve eğer bir yanlışlık varsa ilgili kurumları bilgilendirmek yakınlarının sorumluluğundadır.

PTT Hangi Durumlarda Kesilir

 • Engelli aylığı olan birinin başka bir gelirinin olması yasaktır. Eğer engelli maaşı alan kişi sigortalı olarak başka bir yerde çalışıyorsa aylık direkt olarak kesilmektedir. Bu durumda vatandaşın bankadaki parasını çekmesine izin verilir.
 • Evlilik durumunda engelli maaşı kesilmez. Fakat evlilikten sonra kişi adres değişikliği yaptıysa Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na bunu bildirmesi gerekmektedir. Başvurduktan sonra tekrar gelir testi yapılması zorunludur.
 • Engelli maaşı yatırılan hesaptan 1 yıl boyunca çekim yapılmazsa maaş kesilmektedir.
 • Engelli maaşı alan kişinin artık muhtaç durumda olmadığına karar verilirse maaş kesilmektedir. Yani kişinin engelinin kalkması, kişinin artık aylık almamasına neden olacaktır.
 • 18 yaş altından itibaren engelli maaşı alanların aylığı 18 yaşını doldurduğu zaman kesilmektedir. Fakat engel durumu devam ediyorsa tekrardan başvurmanız ve engelli maaşı almanız mümkün.

PTT Engelli Maaşı Kesilme Sebepleri

PTT engelli maaşı alanların yukarıda yer alan maddeler haricinde de maaşları kesilebilir. Bu durumlar genellikle aile ve ülke birliği ile alakalıdır.

PTT engelli maaşını alan birey şartları sağlamasına rağmen aylığı kesildiyse sebepleri neler olabilir?

 • Eğer 18 yaş altında bir engelli varsa ve bakıcıları farklı yerde yaşıyorsa engelli maaşı kesilecektir. Maaşı alan ebeveynin veya bakıcının engelli bireyle aynı evde yaşıyor olması şarttır.
 • Engelli maaşının, engellinin ihtiyaçları dışında harcandığının öğrenilmesi durumlarında maaş kesilecektir.
 • Eğer engelli kişi başka bir ülkenin vatandaşı olmak ister ve Türk vatandaşlığından çıkarsa maaşı kesilir.
 • Engelli şahsın üzerinden araba veya ev alınması engelli maaşının kesilmesine neden olmaz. Fakat gelir testi üzerinde yer alan verilerde alınan ev ve arabayla ilgili bir bilgi bulunamazsa incelemeye alınır.

Engelli maaşına dair paylaştığımız nedenler haricinde maaş kesinti yaşanmamaktadır. Fakat yer alan maddelere rağmen kesinti mevcut ise ebeveynlerin Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurmaları önerilmektedir.

PTT Engelli Maaşı Ne Zaman Yatırılıyor?

PTT engelli maaşı ne zaman yatırılıyor? Engelli aylığı alan kişilerin hesaplarına her ay düzenli olarak maaşları yatırılmaktadır.

Engelli aylığının hesaba ne zaman yatırılacağı engelli maaşı alan kişinin doğum tarihine göre karar verilmektedir. maaş engelli maaşı alan kişinin doğum tarihinin son rakamına göre yatırılmaktadır. Örnek olarak doğum tarihinin son rakamı 0 ila 5 arasında olan engelliler aylığı her ayın 5. günü almaktadır. Engelli maaşları yatırılma düzeni şu şekildedir:

 • Engelli kişinin doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 ise her ayın 5. günü engelli aylığı yatırılacaktır.
 • Engelli kişinin doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 ise her ayın 6. günü engelli aylığı yatırılacaktır.
 • Engelli kişinin doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 ise her ayın 7. günü engelli aylığı yatırılacaktır.

Belirtilen tarihler aralığında maaşın yatırılmaması durumunda engelli kişinin ebeveynlerinin Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurmaları önerilmektedir.

PTT Engelli Maaşı Neden Yatmadı?

PTT engelli maaşı neden yatmadı? Engelli aylığı alan kişilerin aylıkları düzenli olarak hesaplarına yatırılmaktadır.

Engelli aylığı alan kişilerin maaşları yatırılmadıysa bunun 2 farklı sebebi olabilir. Öncelikli olarak engelli kişinin maaşının devam edip etmediği kontrol ettirilmelidir. Yukarıda yer alan başlıklardaki kesilme nedenlerinden bir tanesi geçerli değil ise maaş yatırılacaktır. Fakat yukarıda yer alan nedenlerden ötürü bir kesinti varsa engelli maaşı artık yatırılmaz. 2. durum olarak bazen bankadan veya kurumdan ötürü maaşların geç yatırılması gözükebilir. Pek rastlanılmasa da böyle bir sorunla da karşılaşmış olabilirsiniz.

Engelli maaşının neden yatırılmadığına dair kesin bilgi öğrenmek için kurumu aramanız önerilmektedir.

PTT Engelli Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

PTT engelli maaşına başvurmak istiyorsanız, herhangi bir zamanda başvuru yapmanız mümkündür.

Engelli maaşına başvurmak isteyen ebevenyler öncelikle başvuru şartlarını yerine getirmelidirler. İşte PTT engelli maaşı başvuru şartları:

 • Engelli maaşının alınması için en az %40 oranında engelin olması şartı bulunmaktadır. Bulunan bu engelin sağlık kurulu raporu ile belge halinde teslim alınması gerekir.
 • PTT tarafından verilen engelli maaşı 18 yaşını dolduran ve 69 yaşına girmeyen kişilere verilmektedir.
 • Başvuru yapmak isteyen kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadır.
 • Şahsen başvuru yapamayan kişilerin mahkeme kararı ile onaylanmış ebeveynleri başvurmak zorundadır.
 • Engelin gerçek olduğunu dair raporlama Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yönlendirdiği bir hastaneden alınmalıdır.

İstenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının ardından engelli maaşının onaylanması en kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu Yardım Başvurusu