Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

  Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?
  Yayınlama: 30.03.2021
  Düzenleme: 15.01.2022 19:31
  A+
  A-

  Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi? Kredi borcu olan birinin kefil olup olamayacağı kefil adayları tarafından merak edilen sorulardan biridir. Kredi başvurusu yapıp olumsuz cevap alan kişiler bankalara kefil göstererek kredi alabilir. Kefil gösterilecek kişinin kefil şartlarını sağlamasının haricinde kefilin finansal durumu ve aktif kredi borcu bankalar tarafından dikkat edilen konulardan biridir.

  Kredi başvurusu yapan kişilerden kefil isteyen bankalar kredi borcu devam eden kefilleri kefillikten sayarmı sorusunun yanıtını merak edenler için hazırladığımız bu yazımızda kefillik şartları ile birlikte aradığınız içeriği bulabilirsiniz.

  Kredi Borcu Olan Biri Başkasına Kefil Olabilir Mi?

  Bankalar kefil gösterilen kişileri de kredi başvurusu yapan kişiler gibi değerlendirmektedir. Findeks kredi notu ve maaş ile birlikte gelir gider dengesi bankalar için önemli unsurlardan biridir. Bu noktada kefilin kredi borcu olması veya hacizlik olması kredinin reddedilmesine neden olabilir.

  Kefili değerlendirirken bankalar kredi borcu olsa da olumlu yanıt verebilir. Ancak bu kredi borcunun miktarı ve geçmiş ödeme performansı karar aşamasında etkili olmaktadır. Eğer kefil kendi kredi borcu ile birlikte kefil olduğu kredinin de taksidi maaşını geçiyorsa bankalar bu risk durumunu olumsuz görerek kefili saymayabilir. Bu yüzden kefil olacak kişinin kredi borcu olsa da maaşını geçmeyecek durumda olması kredi riskini azaltacağı gibi kişinin kefilini olumlu saymasını sağlayacaktır.

  Kefillik Şartları Nelerdir?

  Bankaların kefillerde aradığı bazı şartlar mevcuttur. Bu şartları sağlayan kişiler kredi başvurularında kefil olarak gösterilebilir. Kredi başvurusu esnasında kefilin evli olup olmaması veya aktif olarak bir işyerinde çalışıyor olması dikkat edilen gereksinimlerden birkaçıdır.

  Kefillik şartları başlıca şunlardır;

  • 18 Yaşını doldurmuş ve fiilen ayırt edici güce sahip olması.
  • Aktif bir işyerinde çalışıyor olması.
  • Evli ise eşinden kefillik rıza belgesi.
  • Kefil olunan kredinin bilgisine sahip olması ve kefilliğe onayı olduğuna dair el yazısı ile yazılmış belge.

  Yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlayan kişileri kredilerinizde bankalara kefil olarak gösterebilirsiniz.

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.