Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim? Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

  Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim? Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurulur?
  Yayınlama: 26.05.2024
  A+
  A-

  Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim? Erzak Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak yapılan erzak ya da gıda yardımı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar; makarna, pirinç, bulgur, çorba gibi yemeklik malzemelere ücretsiz bir şekilde sahip olabilirler.

  Ülkemizde belediyeler ve TC Vakıflar Genel Müdürlüğü başta olmak üzere dernekler, vakıflar, ünlü iş adamları ve hayırseverler; yoksul vatandaşlara erzak ve gıda yardımında bulunmaları ile bilinirler. Gıda ve erzak yardımı başvuran ihtiyaç sahibi vatandaşlar aynı zamanda yakacak yardımı, eşya yardımı, giysi yardımı gibi diğer yardımlardan da faydalanabilmeleri söz konusudur.

  Bu yazımızda ise sizlere çok merak edilen, kısaca erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır? Ya da Gıda yardımı başvuru şartları nelerdir? gibi konularla ilgili en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye özen göstermeye çalışacağız.

  Erzak Yardımı Başvurusu 2024

  İhtiyaç sahibi vatandaşlar yani gıda, kişisel bakım, barınma gibi olası temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlananlar için erzak yardımına başvurmaları söz konusudur. Ülkemizde belediyeler, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, dernekler ve vakıflar; muhtaç ve dar gelirli vatandaşlara erzak yardımı yapan kurumlar listesinde ilk sırada yerini almaktadır.

  Belediye Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu

  Belediye yardımı için ihtiyaç sahipleri; belediyenin erzak ve gıda yardımına bizzat bağlı oldukları belediyeye giderek ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurarak, başvurularını tamamlayabilir ve gerekli işlemlerin ardından yardımlarına ulaşabilirler.

  TC Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Başvurusu

  İhtiyaç sahibi olan vatandaşlara kuru gıda yardımı yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü; aynı zamanda kimsesiz ve yoksullara da aşevi yardımı sunmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü aşevi yardımı beraberinde İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için, İstanbul Eyüp ilçesindeki imarethanede bulunan aşevinde her gün ücretsiz sıcak ev yemeği imkanı ile karşılamaktadır.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 81 ildeki vatandaşlar için yapılan kuru gıda yardımına başvurmak isteyenlerin ise, bulundukları bölgede bulunan Bölge Müdürlüklerine şahsen ya da  posta yoluyla başvurmaları gerekmektedir.

  Kuru gıda yardım paketi almak üzere hak kazanan kişilerin ev adreslerine kadar gönderilen pirinç, makarna, bulgur gibi kuru gıdaların yer aldığı yardım kolileri ile ihtiyaç sahipleri için yardımlar yerini bulmaktadır.

  Kuru gıda yardımları başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahiplerine bu durum, birkaç seferli yapılabileceği gibi her ay düzenli olarak da yapılabilmesi söz konusudur. Ancak bu noktada yardım yapılan ailelerin muhtaçlık durumu dikkate alınarak hareket edilir.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardım paketleri 3 tipten oluşmak üzere düzenlemiştir;

  1. 14 kg ağırlığa sahip olan A tipi gıda kolileri bulunur.
  2. 1 veya 2 kişilik ailelere; 21,5 kg ağırlığındaki B tipi gıda yardım kolileri bulunur.
  3. 3-4 kişilik ailelere, 28,5 kg ağırlığındaki C tipi gıda yardım kolileri ise 5 ve üstü kişilik yoksul ailelere dağıtılmak üzere düzenlenmiştir.

  Kızılay Gıda ve Erzak Yardımı Başvurusu

  Muhtaç ve dar gelirlilere yardım edebilmek üzere pek çok projeye imza atan Kızılay; ülkemizde işsizlere ve kimsesizlere sahip çıkan en önemli kurumlar arasında bulunması ile adını duyurmuştur.

  Kızılay; özellikle Ramazan aylarında ailelere gıda yardım kolileri dağıtmaktadır. Başvurunuzu Kızılay’ın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebileceğiniz mümkün olduğu gibi,1 il ve 900 ilçemizdeki temsilciliklerden de gerekli başvuruları sağlamanız mümkündür.

  Kızılay’a ait olan 168 telefon numarasını arayarak, başvurularla ilgili ayrıntılı bilgi alabilir ve merak ettiklerinizi danışabilirsiniz.

  Erzak Yardımı Almak İçin Başvurulan Yerler

  Bir çok belediyesi ve dernek erzak yardımı ve gıda yardımı yapmaktadır. Erzak yardımı almak için nereye başvurulur diyarsanız aşağıya sıraladığımız listede bulunan kurum ve kuruluşlara erzak yardımı için başvuruda bulunma imkanına sahip olabilirsiniz.

  Fakir ve muhtaç kişilere erzak yardımı yapan dernek ve vakıflar;

  • Dost Eli Derneği
  • İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
  • Vuslat Derneği
  • İHH İnsani Yardım Vakfı
  • Ayhan Şahenk Vakfı
  • İstanbul Sanayi Odası Vakfı
  • Mehmet Zorlu Vakfı
  • Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
  • Rüştü Akın Vakfı
  • Hacı Ömer Sabancı Vakfı
  • Kocaeli İnsani Yardım Derneği
  • Ankara İnsan Hakları ve Hizmet Derneği
  • Çare Derneği
  • Düşün Taşın Derneği
  • Beşir Derneği
  • SANKO (Sani Konukoğlu Vakfı)

  Ülkemizde dernek ve vakıfların yanı sıra ünlü iş adamları ve iş adamlarına ait olan holdingler de zaman zaman ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı, para yardımı gibi birçok yardımlar yapabilmeleri ile bilinmektedir.

  Dedeman Holding, Boydak Holding, Fiba Holding, Sabancı Holding, Borusan Holding, KOÇ Holding, ENKA, Ağaoğlu Şirketler Grubu gibi isim yapmış ve herkes tarafından bilinen holdingleri gıda yardımı yapan holding ve şirketlere örnek olarak göstermemiz mümkündür. Bu konuda oldukça cömert davranırlar.

  Belediye Erzak Yardımı Telefon Numarası

  Belediye erzak yardımı telefon numarası en çok yardım almak isteyen kişilerin merak ettiği konuların başında yer almaktadır. Belediye erzak yardımı almak için bir çok belediye destek hattı numarası olan ALO 153 arayabilmeniz en kolay yol diyebiliriz. Ayrıca belediyelerin resmi sitesinde bulunan iletişim numaralarını arayarak erzak yardımı talep edebilir ve gerekli yardımın sağlanması adına talepte bulunabilirsiniz.

  SANKO Erzak Yardımı Başvurusu

  Özellikle geçirdiğimiz pandemi sürecinde binlerce kişiye gıda ve erzak yardımı içeren koliler dağıtan SANKO; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı olan yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlara erzak yardımı yapmayı sürdürmektedir. SANKO Vakfı sosyal yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

  Erzak Yardımı Başvuru Sorgulama

  İhtiyaç sahibi vatandaşlar; belediyelere, TC Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ya da diğer yardım kurumlara yaptıkları yardım başvurularının sonucunu sorgulayarak, başvurularının kabul edilip edilmediğini kolaylıkla öğrenebilir ve bu doğrultuda ilerleyebilirler.

  Belediye Gıda(Erzak) Yardımı Başvurusu

  Erzak yardımı başvurunuzun son durumunu öğrenmek için başvurduğunuz belediyeyi arayarak ya da kendiniz belediyeye gitmek suretiyle yardımınızın sonucunu öğrenebilirsiniz.

  Online platformda e-devlet başvuru ve sorgulama sayfası üzerinden de başvurunuzun sonucunu görüntülemeniz mümkündür.

  Başvuruların belediye tarafından değerlendirildiğini öğrendiğimize göre ve sonuçların ortalama birkaç ay içerisinde tarafınıza sms, mail ya da telefon gibi iletişim kanallarından biri üzerinden belediye tarafından bildirildiğinde sizlere ileterek bu doğrultuda hareket etmek suretiyle yardımlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Erzak Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler Hangileridir ?

  Erzak ve gıda yardımına başvurmak isteyen kişilerden, başvurulan kurum tarafından birtakım belgeler talep edilmekle beraber aşağıdaki belgeler istenmektedir.

  • Bu belgeleri aşağıdaki gibidir ;
  • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • İkametgah belgesi
  • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
  • Gelir belgesi
  • Kirada oturan kişiler için kira sözleşmesi
  • İşsiz kişiler için SGK’dan almaları gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
  • Maaş bordrosu
  • Başvuru formu ya da dilekçesi
  • Sağlık raporu
  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.