Genel Blog

Ekonometri Nedir?

Ekonometri ne demek merak eden kişiler için hazırladığımız bu makalemizi okuyarak Ekonometri nedir ve nasıl olunur öğrenebilirsiniz.

Ekonometri nedir, ekonometri ne iş yapar.Her yıl üniversiteye giriş sınavlarının yapılmasının ardından pek çok üniversite adayı, kendileri için en uygun ve iş bulma olasılığı daha yüksek bölümler hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Değişen ve gelişen teknolojik gelişmeler her meslek grubunu doğrudan ya da dolaylı olarak etkiliyor.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber daha fazla ön plana çıkan ve tercih edilen bölümler arasında ekonometri bölümü de yer alıyor. Pek çok üniversite de bulunan bu bölüm birden fazla disiplinle çalışabiliyor. Bu nedenle daha fazla iş koluna sahip olduğu düşünülüyor. Yeni ismi duyulan bölümlere her ne kadar bir ön yargı bulunsa da ekonometri pek çok üniversite adayının tercih listesinde ilk sıralarda yer almaya devam ediyor.

Ekonometri Nedir?

Ekonometri bölümü hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmak için ilk olarak ekonometri nedir sorusuna cevap bulması gerekiyor. Ekonometri aslında kelime anlamı baz alınarak bakıldığında ölçüm ya da ölçmek gibi anlamları barındırıyor. Ancak ekonometri biliminin yaptığı ölçüm bilinen ölçümler gibi değildir. Bu bölümde yapılan ölçüm ekonomi bilimini temel alınarak çeşitli bilgisayar verileri ile yapılıyor.

Bu durumda iktisat biliminin bir alt dalı olarak nitelendirilen ekonometri bölümü, aslında bilgisayar ortamında daha fazla çalışılan bir alandır. Günümüz teknolojisi ve teknolojik gelişmeleri baz alındığında bu bölümün bilgisayar ile iç içe olması oldukça olumlu etkiler sağlayabilir. Ayrıca iş kolunun daha da artmasına neden olur.

Ekonometri Ne Demek?

Ekonometri bölümü henüz yeni yeni üniversite adayları tarafından bilinmesine rağmen ekonometri nedir diyenlere verilen cevaplar ne yazık ki yetersiz olabiliyor. Kelime anlamı olarak ölçüm yapmak olduğunu yazıda bulabilirsiniz. Ancak buradaki ölçüm ekonomi bilimi temel alınarak bilgisayar ortamında gerçekleştiriliyor. Teknoloji ve ekonomi bilimlerinin etkileşimi ile ortaya çıkan ve iktisat biliminin bir alt dalı olarak ekonometri bölümü, birçok farklı alanda çeşitli ölçümler ve analizler yapar.

Bundan dolayı birçok farklı meslek grubunda çalışabilme ya da iş bulabilme olasılığınızı arttırır. Ekonometri bölümünde birçok farklı bölümün aldığı dersleri alarak kendinizi istediğiniz alanda rahatlıkla geliştirebilirsiniz.

Ekonometri Bölümüne Nasıl Girilir?

Üniversite sınavına giren birçok kişi, sınav sonuçları açıklandıktan sonra tercih listesi veriyor. Bu döneme kadar olan süreçte öğrenciler, çeşitli bölümleri araştırır. Eğer sizde ekonometri bölümüyle ilgileniyorsanız ekonometri bölümüne nasıl girilir kısmını bilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde tercihlerinizi yanlış ya da eksik bir şekilde yapmış olursunuz. Eğer ekonometri bölümüne girmek konusunda bir bilginiz yoksa detaylı bilgiye bu yazıda sahip olabilirsiniz.

Ekonometri bölümüne girmeniz için üniversite sınavlarının TYT ve AYT aşamalarını geçmeniz gerekiyor. Ekonometri bölümü 4 yıllık bir lisans bölümü olduğu için eşit ağırlık puan türünde yeterli puan ve sıralamaya sahip olmanız gerekiyor. Her üniversitenin puan ve sıralaması farklı olduğu için hedefinize ve sıralamanız uygun üniversitelere girebilirsiniz.Bu arada bu bölüme girmeden önce mutlaka detaylı olarak ekonometri nedir araştırın ve öğrenin.Gençliğinizin en güzel yıllarını geçireceğiniz üniversite hayatınızda süprizler ile karşılaşmanızı istemeyiz.

Ekonometri Bölümü Taban Puanları

Her bölümün belli bir puan ve sıralaması bulunduğu her üniversite adayı tarafından biliniyor. Aynı zamanda bu sıralama ve puan skalasında bazı değişikler meydana gelebilir. Bu durumu etkileyen en önemli şey ise öğrencilerin bölüme olan talebidir. Eğer talep fazla olursa puanlar ve sıralamalar artacaktır. Bu yüzden ekonometri bölümü taban puanları her yıl farklılık gösterebiliyor.

Ancak bu bölümün taban puanları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız 202 ile 400 puan aralığında olduğunu bilmeniz yeterli olacaktır. Puan aralığının bu denli geniş olması da bölüme girme şansınızı olumlu yönde arttıracaktır. İstediğiniz üniversitenin puan ve sıralamasından daha iyi bir sonuç almanız üniversiteye girmenizi kolaylaştıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu