Belediye Yardımları

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Başvurusu ve Sorgulama

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Başvurusu ve Sorgulama 2022; Çanakkale Belediyesi il sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi ve yoksul vatandaşların başvurabileceği Halk Kart ile yoksul vatandaşlar; Vakıfbank pos cihazının geçerli olduğu BİM, Migros, Carrefoursa vb. marketlerden temel ihtiyaçlarını satın alabiliyorlar.

Yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşamakta olan vatandaşlara verilen Halk Kartlara yılda 4-5 sefer olacak şekilde yardım parası yükleniyor.

Halk Kartlara yüklenen yardım parasının miktarı ise başvuru sahiplerinin ekonomik durumlarına bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

Bu yazımızda kısaca Çanakkale Belediyesi Halk Kart başvurusu nasıl yapılır? Halk Kart kimlere verilir? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Nedir? Ne İşe Yarar?

Çanakkale il sınırlarında yaşayan, dar gelirli ya da muhtaç vatandaşlara maddi anlamda yardımcı olmak adına dağıtılan Halk Kart; Vakıfbank pos cihazının geçerli olduğu BİM, Migros, ŞOK, Carrefoursa vb. marketlerde kullanılabilen sosyal destek kartına deniliyor.

Bu kartlara Çanakkale Belediyesi tarafından belirli aralıklarla yardım parası yükleniyor.

Kartlara yüklenen yardım parası miktarı ise başvurusu kabul edilen kişilerin muhtaçlık seviyelerine, ekonomik durumlarına, hanelerindeki kişi sayısına ve belediye bütçesine bağlı olarak değişebiliyor.

Vatandaşlar; Halk Kartlarını A101, BİM, Migros vb. Vakıfbank pos cihazının geçerli olduğu marketlerde kullanabiliyorlar.

Kartları ile şampuan, saç kremi vb. kişisel bakım malzemeleri, ekmek, makarna vb. gıda malzemeleri, sabun, deterjan gibi temizlik malzemeleri alabiliyorlar.

Bu kartlarla tekel, beyaz eşya ve teknoloji ürünleri dışında birçok ürün satın alınabiliyor.

Vatandaşlar; alkol, sigara vb. tütün ve alkol ürünlerini bu kartları kullanarak, alamıyorlar.

Yani kartlar sadece zaruri ihtiyaçlar satın alınırken kullanılabiliyor.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halk Kart almak isteyen kişilerin bizzat Çanakkale Belediyesine gitmeleri ve burada yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar, Sosyal Hizmetler Merkezine ya da Müdürlüklerine gitmek suretiyle de sosyal destek kartı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Halk Kart sosyal destek kartına e-devlet üzerinden de kolaylıkla başvurulabiliyor.

E-devlet başvuruları, ön başvuru olarak kabul ediliyor.

E-devlet üzerinden Çanakkale Belediyesi Halk Kart’a başvurmak için ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Daha sonra sosyal yardım başvuru formunu doldurup, formdaki yardım türleri arasından SOSYAL KART(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretlemelisiniz.

Dilerseniz; formda yer alan gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, kömür ve odun yardımı vb. yardım türleri arasından ihtiyacınız olan yardımlara da tek bir form ile başvurabilirsiniz.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Başvurusu Telefon Numarası

Çanakkale Belediyesi Halk Kart başvuru detaylarına, başvuru için sizden istenen belgelerin tam listesine, bu kartı alıp alamayacağınıza dair bilgi alabilmek adına Çanakkale Belediyesi’ne ait olan 444 1 717 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu numarayı arayıp, yetkili kişilerden belediye tarafından yapılan diğer yardımlara dair de bilgi alabilirsiniz.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Başvuru Formu

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan, gıda, kişisel bakım, temizlik malzemesi vb. malzemeleri alırken maddi sıkıntı çeken kişilerin Halk Kart başvuruları esnasında yardım başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Yardım başvuru formunda kişilerin kişisel bilgilerine, adres ve iletişim bilgilerine, aylık kazanç ve giderlerine dair bazı sorular bulunuyor.

Halk Kart başvurusunun belediye tarafından onaylanmasını isteyen ihtiyaç sahiplerinin formdaki soruları eksiksiz yanıtlamaları, oldukça önem arz ediyor.

Vatandaşlar, bu formda gıda ve erzak yardımı, çocuklar için mama ve bez yardımı vb. diğer yardımlara da başvurabiliyorlar.

Halk Kart alarak, karttaki yardım parasını kullanabilmek adına işsiz ya da yoksul olmamalarına rağmen formda kendilerini işsiz veya dar gelirli gösteren kişiler, daha sonra işsiz ya da yoksul olmadıklarının Çanakkale Belediyesi tarafından anlaşılması üzerine kartlarına yüklenen yardım paralarını geri ödemekle yükümlü oluyorlar.

Bu kişilerden kartlarına yatırılan tüm paralar, güncel faizleriyle talep ediliyor.

Kişilerin ödeme yapmak istememeleri halinde ise bu kişiler, Çanakkale Belediyesi tarafından mahkemeye veriliyorlar.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Kimlere Verilir?

Halk Kart; işsiz vatandaşlara, muhtaçlık sınırının altında yaşayanlara, engelli vatandaşlara, kronik hastalara, gelirsiz ve muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarına, afetzede vatandaşlara, gelirsiz ve muhtaç dul kadınlara, muhtaç ve yoksul üniversite öğrencilerine, sonradan TC vatandaşlığına geçen mülteci ve sığınmacılara veriliyor.

Herhangi bir sigortalı işi ya da düzenli geliri olmayan işsiz vatandaşların yanı sıra muhtaçlık sınırının altında yaşayan yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar da Halk Kart alabiliyorlar.

Kısacası dar gelirli, yoksul ve muhtaç tüm vatandaşların Halk Kart alma hakları bulunuyor.

Lakin dar gelirli, yoksul ya da muhtaç olmalarına rağmen kendisinin üzerine ya da hanedeki bireylerden birinin üzerine kayıtlı değerli menkul veya gayrimenkul bulunan kişilerin başvuruları Çanakkale Belediyesi tarafından kabul edilmiyor.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Başvurusu Nereye Yapılır?

Halk Kart başvurularının bizzat Çanakkale Belediyesi’ne, Sosyal Hizmetler Merkezine ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılması gerekiyor.

Başvurular, e-devlet platformundan ya da belediyeye ait resmi internet sitesi üzerinden yapılamıyor.

Ancak vatandaşlar, ön başvurularını gerçekleştirmek, başvuru detaylarını öğrenmek için Çanakkale Belediyesi’ne ait olan 444 1 717 telefon numarasını arayabiliyorlar.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Başvurusu için Gerekli Belgeler

Halk Kart’a başvurmayı düşünen kişilerin başvuru esnasında belediyeye teslim etmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin aile bireylerine ait TC kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Ev kira sözleşmesi
 • Mal beyanına ilişkin belgeler
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • SGK’dan alınabilen gelir belgesi veya gelirsizlik belgesi

Halk Kart, yalnızca Çanakkale il sınırlarında ikamet eden vatandaşlara veriliyor.

Vatandaşların ek belgeler teslim etmeleri de gerekebiliyor.

Örneğin, en az %40 engel oranı bulunan kişilerin engel oranlarını gösteren 2022 engelli belgesini, kronik hastaların ise sağlık kurulu raporunu teslim etmeleri gerekiyor.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Başvuru Sorgulama

Halk Kart başvuru sonucunu öğrenmek isteyen kişiler; Çanakkale Belediyesi’ni arayarak başvuru sonuçlarını öğrenebiliyorlar.

Başvuru sonuçları, e-devlet başvuru ve sorgulama linki üzerinden de takip edilebiliyor.

Sosyal Hizmetler Merkezine ya da Müdürlüğüne başvuran Çanakkaleli ihtiyaç sahibi vatandaşlar; başvuru sonuçlarını öğrenebilmek adına bu kurumlara ait olan telefon numaralarını arayabiliyorlar.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Limiti Ne Kadar?

Halk Kartlara yılda 4-5 sefer yardım parası yükleniyor. Yüklenen miktar, belediyenin bütçesine ve başvurusu onaylanan kişilerin muhtaçlık durumuna göre değişebiliyor.

Kartlara her bir seferde 400 TL, 500 TL, 600 TL vb. yardım parası yüklenebiliyor.

Kalabalık aileler için yüklenen Halk Kart yardım parası, birkaç kişilik aileler için yüklenen yardım parasına göre daha yüksek rakamlarda olabiliyor.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Hangi Marketlerde Geçerli?

Çanakkale Belediyesi tarafından verilen Halk Kartlar; BİM, Migros, Carrefoursa, A101 ve ŞOK gibi birçok marketlerde kullanılabiliyor.

Vatandaşlar, kartlarını pos cihazına okutarak, kullanabiliyorlar.

Kartları ile kırtasiye malzemeleri, gıda malzemeleri, temizlik malzemeleri vb. malzemelerin yanı sıra tencere, tava, bardak vb. malzemeleri de alabiliyorlar.

Lakin daha önce de bahsettiğimiz gibi bu kartlarla tütün ve alkol ürünleri alınamıyor.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Ne Zaman Yatar?

Çanakkale Belediyesi, Halk Kartlara yılda 4-5 sefer yardım parası yatırıyor.

Ramazan ve Kurban bayramlarında da ek olarak yardım parası yatırılabiliyor.

Yani kesin bir para yatırma tarihi bulunmuyor.

Halk Kartlarına yardım parası yatırılan kişilere sms ile bilgi veriliyor.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Nasıl Alınır?

Çanakkale Belediyesi; Halk Kart başvurularını değerlendirdikten sonra muhtaç olduğuna kanaat getirdiği başvuru sahiplerinin başvurularını onaylıyor.

Bazen başvuru sahiplerinin evlerine bir inceleme komisyonu gönderebiliyor.

Bu komisyon; başvuru sahiplerinin sosyo-ekonomik durumlarıyla ilgili bir rapor hazırladıktan sonra raporu Çanakkale Belediyesi değerlendirme kuruluna teslim ediyor.

Çanakkale Belediyesi, başvuru sahibi tarafından teslim edilen belgeleri, başvuru formunu ve inceleme komisyonunca hazırlanan raporu inceledikten sonra yardım edeceği kişileri kararlaştırıyor.

Başvuruların sonuçlanması, genellikle birkaç hafta sürüyor. Bazen Halk Kart başvurularının yoğun olduğu zamanlarda başvuruların sonuca bağlanması, daha da uzayabiliyor.

Başvuruların olumlu ya da olumsuz sonuçları, başvuru sahiplerinin telefonlarına SMS ile gönderiliyor.

Başvurular, e-devlet platformu üzerinde de yayınlanıyor.

Ardından Halk Kart, başvurusu olumlu sonuçlanan hak sahiplerinin ev adreslerine yollanıyor.

Çanakkale Belediyesi Halk Kart Ne Zaman Gelir?

Halk Kart; başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından başvurusu kabul edilen kişilerin ev adreslerine ortalama 15 günlük süre içerisinde gönderiliyor.

Kart sahipleri, kartlarını maksimum 24 saat sonra kullanmaya başlayabiliyorlar.

Çanakkale Belediyesi Tarafından Yapılan Diğer Yardımlar Nelerdir?

İhtiyaç sahibi Çanakkaleli vatandaşlar, Çanakkale Belediyesine gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, giysi yardımı, eşya ve mobilya yardımı, para yardımı vb. birçok yardımlar almak için başvurabiliyorlar.

Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan en önemli yardımları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Para yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Çocuklar için eğitim yardımı
 • Çocuklar için kırtasiye yardımı
 • Çocuklar için burs desteği
 • Halk Kart yardımı
 • Giysi yardımı
 • Eşya ve mobilya yardımı
 • Kira desteği
 • Engelliler için yapılan yardımlar(tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, baston vb.)
 • Kronik hastalar için yapılan yardımlar(havalı yatak, medikal cihaz yardımı vb.)
 • Sağlık yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi yardımı
 • Mama ve bez yardımı
 • Dul kadınlar için yapılan yardımlar(para yardımı, çocuklar için eğitim ve kırtasiye yardımı vb.)
 • Şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Muhtaç asker yakınları için yapılan yardımlar
 • Afetzede vatandaşlar için yapılan yardımlar
 • Diğer yardımlar

Çanakkale Belediyesi yaptığım yardımlar hakkında bilgi almak ve başvuruda bulunmak için Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz.

Belediyenin yardımlarıyla ilgili bilgi alabilmek için 444 1 717 telefon numarasını arayabilirsiniz.

Bu yazımızda Çanakkale Belediyesi Halk Kart başvuru ve sorgulama işlemine dair en çok merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de Halk Kart kullanıyorsanız veya bu karta başvurmayı düşünüyorsanız; konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu Yardım Başvurusu Bedava İnternet