Belediye Yardımları

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

Aydın Belediyesi Büyükşehir Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2022; Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte il sınırlarında yaşayan yoksul kişilerin imdadına koşulur. Aydın da ülkemizdeki diğer sosyal belediyeler gibi yoksul kimselere kol kanat geren bir belediyedir. Aydın Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte çeşitli konularda belediye yardımı alabilmek mümkündür. Belediye, hem yaşlılara hem de öğrencilere ve çocuklara gerekli hizmeti sunabilmektedir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için elbette belli başlı kriterleri sağlıyor olmak da gerekir. Aydın Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır ve belediyenin hizmetleri nelerdir bu yazımızda bulabilirsiniz. Bu rehberimiz sayesinde Aydın il sınırlarında yaşayan yoksul kimselerin yardım başvurusunda bulunması da mümkündür.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sayesinde belediyenin sunduğu pek çok imkandan faydalanılabilir. Aydın Büyükşehir Belediyesi yardımları içerisinde yaşlılara, hastalara ve öğrencilere dönük pek çok hizmet bulunmaktadır. Aydın Büyükşehir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu içerisinde aşağıda sıraladığımız sosyal hizmetler bulunmaktadır.

 • Geliri asgari ücretin altında olan kişilere nakit ve erzak yardımı
 • Pandemi döneminde zarar gören esnafa yardımlar
 • Pandemi döneminde işsiz kalan kişilere yönelik yardımlar
 • Hasta, yaşlı ve engelli bireylerin bakımları
 • Gazi ve şehit yakınlarına yönelik belediye yardımları
 • Öğrenciler için burs, kırtasiye ve tablet yardımları
 • Doğal afetler, yangın ya da kaza sonucu zarar gören kişilere yönelik yardımlar
 • Yoksullar için sağlık ve bakım hizmetleri
 • Yoksullara yönelik sıcak yemek ve ekmek yardımı
 • Kömür ve yakacak yardımı
 • Hastalara yönelik hasta bezi ve hasta yatağı gibi yardımlar
 • Askıda fatura kampanyası ile fatura ödemesi yardımları

Yukarıda bahsi geçen yardımlar için Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sistemlerinden faydalanmak mümkündür. Aydın Büyükşehir Belediyesi, her sene düzenli olarak hem erzak hem de maddi yardımlarda bulunmaktadır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Kimlere Verilir?

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte pek çok kişiye destek olunmaktadır. Aydın Belediyesi, her süreli hem de sürekli yardımları ile öne çıkan belediyeler arasında yer alır. Belediye yardımlarından faydalanmak için de başvuruda bulunan kişilerin sağladığı kriterlere bakılır. Buna göre kimsesiz, çocuk, yaşlı ya da engelli olan bireyler yardım sıralamasında her daim en öndedir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu kapsamında yer alabilecek kişilerin sağlaması gereken kriterler de aşağıda sıralanmıştır:

 • Aydın Belediyesi sosyal yardım başvurusu için kişilerin gelir belgelerini beyan etmeleri zorunludur. Gelir belgesinde kişinin aylık gelirinin asgari ücretin altında olması gerekir.
 • Engelli, hasta ve yaşlı bireyler durumları elverişsiz ise yardım başvurusunda bulunabilirler.
 • Öğrencilerin de maddi durumu yetersiz ise yardım başvurusunda bulunmaları mümkündür.
 • Doğal afet ya da yangın gibi durumlardan etkilenen kişilere de yardım yapılmaktadır.
 • Yoksulluk sınırında ve altında olan kişiler de belediye yardımları için başvuruda bulunabilir.
 • Şehit ve gazi yakınları da durumlarına göre yardım alabilirler.
 • Evin geçimini üstlenen kişinin askerde ya da cezaevinde olması durumunda da yardım yapılmaktadır.

Yukarıda bahsi geçen kriterleri sağlayan kişilerin belediyenin yardımlarından faydalanması mümkündür. Aydın Belediyesi yardım başvurusu için her daim gelir belgesinin temin edilmiş olması gerekir. Aynı şekilde Aydın Belediyesi’ne başvuruda bulunan kişilerin Aydın il sınırları içerisinde ikamet ediyor olması da şarttır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu 2022 güncel bilgileri de bir önceki seneler ile aynıdır. Buna göre kişilerin hem yüz yüze hem de online olarak başvuruda bulunmalarına izin verilir. Özellikle de pandemi döneminde başvurular genellikle online ortamda yapılmaktadır. E – devlet kapısı sistemi de yardım başvurusu için kullanılabilen bir platformdur.

Aydın Belediyesi, e–belediye giriş sisteminden de yardım başvurusu hizmeti sunmaktadır. Buna ek olarak belediye tarafından verilen telefon numaralarından da başvuru yapılabilmesi mümkündür.

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Aydın Belediyesi yardım başvurusu için atılması gereken adımların başında başvuru formunun doldurulması gelir. Başvuru formuna da belediye makamından ya da online olarak ulaşmak mümkündür. Yardım başvurularının kayıt ve inceleme altına alınabilmesi için formda yer alan sorulara doğru yanıt verilmesi önemlidir.

Özellikle de kişiye ait adres ve iletişim bilgilerinin mutlaka doğru ve eksiksiz doldurulması önemlidir. Bu sayede sosyal hizmetler görevlisi başvuru sahibini ziyaret ederek gerekli süreci başlatabilecektir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu formu doldurmak için https://webportal.aydin.bel.tr/web/guest/15 linkine tıklayabilirsiniz. Yardım başvuru formunu doldurduktan sonra bilgilerin doğru olması çok önemlidir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için sorgulama yaparken de birden fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. Belediye makamından sorgulama yapabileceğiniz gibi online olarak da yardım başvuru durumunu öğrenebilirsiniz. E – devlet kapısı sistemi ile ortak çalışan belediye, yardım başvuru sonuçlarını da buradan ilan etmektedir. Bunun dışında Aydın Belediyesi’ne ait olan web sitesinden de sorgulama işlemi yapmanız mümkündür.

Aydın Belediyesi yardım başvurusu için yapılan sorgulamalarda başvurunun bekleme durumu ve neticesi yer alır. Başvurudan ortalama 2 – 5 gün sonra başvuru sorgulaması yapabilirsiniz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Aydın Büyükşehir Belediyesi kapsamında yapılan yardım başvuruları için sabit hatlar da hizmet konulmuştur. Buna göre 444 40 09 numaralı çağrı merkezi üzerinden başvurular hakkında bilgi alınması mümkündür. Hızlı Çözüm Merkezi olarak geçen bu numaradan yardım başvurularının tüm detaylarını öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde bu hat üzerinden arama yaparak yardım başvurusunu sorgulayabilmeniz de mümkündür.

Yukarıda vermiş olduğumuz çağrı merkezine ek olarak 153 numaralı hattı da arayabilirsiniz. 153, tüm ülkede kullanılan ve sosyal yardımları içeren bir hattır. Bu hattın pandemi dönemi boyunca sıkça kullanıldığı da bilinmektedir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu içerisinde gıda yardımı da yer almaktadır. Gıda yardımı, yoksul ailelerin temel mutfak ihtiyaçlarını içermektedir. Gıda yardımı, Aydın Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı olarak da bilinmektedir. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bu hizmette bir aileye yetecek kadar gıda dağıtımı yapılır. Bu yardım hizmeti de süreli olabildiği gibi her ay da olabilmektedir.

Gıda yardımı, muhtaç durumda olan kişilerin başvurusu sonucunda dağıtılır. Genel bir erzak yardımının yanı sıra belediye tarafından sıcak yemek yardımı da yapılmaktadır. Özellikle de kış aylarında kentin bazı noktalarında aşevleri kurulmakta ve yoksullara hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra Ramazan ayı boyunca da aşevi ve iftar çadırı gibi sıcak yemek hizmetleri vardır.

Aydın Belediyesi, sıcak yemek ve ekmek dağıtımını yılın her dönemi hizmet sunmaktadır. Bunun için de yine belediye makamına başvuruda bulunulması yeterli olacaktır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sayesinde doğrudan gıda yardımına başvurmak da mümkündür. Gıda yardımı için yapılan başvurular da hem yüz yüze hem de online olarak alınmaktadır. Yüz yüze yapılacak olan başvuru için kişinin bizzat kendisi hareket etmelidir. Online başvurular için de yine belediyenin kendi resmi web sitesi kullanılabilir.

E – devlet sistemi üzerinden de Aydın’da ikamet eden kişilerin yardım başvuruları alınmaktadır. Bunun için eğer yoksa e – devlet şifresinin alınması gerekir. E – devlet şifresi almak için de size en yakın PTT şubesini tercih edebilirsiniz.

Aydın Belediyesi yardım başvurusu kapsamında yer alan gıda yardımı başvurusu da yine aynı sistemler üzerinden sorgulanabilir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi

Aydın Belediyesi yardım başvurusu ile yardım kolisi talep etmek de söz konusudur. Bunun için de Aydın Belediyesi erzak başvurusu için verilen adımlar izlenebilir. Yardım kolisi içerisinde yalnızca temel mutfak gereçleri bulunmamaktadır. Hijyen malzemeleri ve talep edilirse kırtasiye gereçleri de yardım kolisinde yer alabilir.

Aydın Belediyesi yardım başvurusu ile alınabilen yardım kolisi de yılın belli dönemlerinde dağıtılmaktadır. Özellikle de Ramazan ve Kurban Bayramı süresince belediye tarafından sıkça yardım kolisi dağıtımı yapılır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Yardım Parası

Aydın Büyükşehir Belediyesi, nakit olarak yapılan yardımları ile de öne çıkabilen sosyal bir belediye olmuştur. Belediyeye yapılan başvuru sonucu aylık olarak para yardımı alınabilir. Maddi yönde yapılan yardımlar için de elbette yoksulluk sınırında olunması şarttır. Bunun için de bağlı bulunulan muhtarlık makamından yoksulluk belgesi alınabilir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Süt Yardımı

Aydın Belediyesi yardım başvurusu içerisinde henüz süt yardımına yönelik bir adım atılmamıştır. Fakat belediye, en yakın zamanda Halk Süt uygulamasını Aydın halkına sunmak istemektedir. Çocuklara dağıtılına günlük süt için Aydın Belediyesi de gerekli çalışmaları yapma taraftarıdır.

aydın büyükşehir belediyesi gıda yardımı

Aydın Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sayesinde maddi yardım başvurusunda bulunulması da oldukça mümkündür. Maddi yardımlar için ilk önce bir talep formu oluşturulması gerekir. Bunun üzerine aynı zamanda gelir durumunu beyan eden belgelerin de ilgili makamlara sunulması önemlidir. Sosyal hizmetler görevlileri tarafından yapılan incelemeler neticesinde muhtaç durumda olan kişilerin başvuruları olumlu değerlendirilir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte sosyal yardım kartı için de başvuruda bulunulabilir. Sosyal yardım kartında kişilerin harcaması için belli miktarda nakit para vardır. Bu paranın da belediye ile anlaşmalı olan market ya da mağazalarda harcanması mümkündür. Sosyal yardım kartının da aylık olarak yenilenmesi söz konusu olacaktır.

Aydın Büyükşehir Belediyesi pandemi döneminde düzenli olarak yardım alan kişilere sosyal yardım kartı vererek mutfak ihtiyaçlarına destek olmaktadır. Maddi durumunuza göre 250 TL ile 500 TL arasında yüklenen bakiyeler sadece gıda alışverişinde geçerlidir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Para Yardımı

Aydın Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu içerisinde doğrudan para yardımına da başvurmak mümkündür. Bu sayede nakit para alarak kişilerin kendi ihtiyaçlarını diledikleri gibi gidermeleri amaçlanır. Bu durum hem yoksul haneler hem de başarılı öğrenciler için geçerlidir. Aydın Belediyesi, öğrenciler için de düzenli olarak burs sağlamaya özen göstermektedir.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Aydın Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile dar gelirli vatandaşları bir çok yardımda bulunmaktadır. Sıcak yemek yardımı, gıda yardımı ve erzak yardımının yanında doğalgaz yardımı ve kömür yardımı yapan belediyesi ayrıca öğrencilere kırtasiye yardımı vermektedir.

Aydın Büyükşehir il sınırları içerisinde yaşayan kişilere e-devlet üzerinden yardım talebinde bulunabileceği gibi bizzat belediyenin sosyal yardımlaşma birimine başvuruda bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu