Güncel Konular

ALO199 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri

ALO199 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri; İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren ALO199 hattını arayan vatandaşlar; doğum, evlenme, boşanma, ölüm vb. birçok işlemlerini müşteri temsilcisiyle görüşerek, gerçekleştirebiliyorlar.

TC vatandaşlarının ehliyet, pasaport ve kimlik işlemlerini de gerçekleştirebilecekleri, randevu alabilmek adına arayabilecekleri ALO199 hattı, ücretli bir hat olma özelliği taşıyor.

Yani ALO199; ücretsiz bir hat olarak hizmet vermiyor.

Bu yazımızda kısaca ALO199 nedir? ALO199 Ücretli mi? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

ALO199 Nedir? Ne İşe Yarar?

Vatandaşların nüfus ve vatandaşlık işlemleri ile ilgili olarak randevu alma, randevu tarih değiştirme, randevu iptal etme vb. işlemlerini gerçekleştirebilecekleri ALO199 Vatandaş Etkileşim Merkezi hattı; İç İşleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak vatandaşlara 7/24 hizmet veriyor.

Vatandaşlar; ehliyet, pasaport, kimlik randevusu alma vb. işlemleri için bu hattı arayabiliyor; yetkili kişilerle görüşebiliyorlar.

Vatandaşlar; nüfus işlemlerinin yanı sıra pasaport, ehliyet, vatandaşlık vb. çoğu işlemleri için de bu hattı arayabiliyorlar.

ALO199 Çağrı Merkezi; toplam 7 kategoride hizmet veriyor.

Vatandaşlar; Nüfus İşlemleri, TC Kimlik Kartı, Pasaport, Vatandaşlık, Adres Kayıt, Sürücü Belgesi, Seyahat İzin Belgesi şeklindeki 7 farklı kategoride işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Örneğin, pasaport ya da sürücü belgesi almak isteyen bir TC vatandaşı randevu almak adına bu numarayı arayabiliyor.

Randevuya zamanında gidemeyecek olan vatandaşlar; randevu iptali ve randevu erteleme işlemleri için de ALO199 hattını arayabiliyorlar.

ALO199 Hattı Ücretli mi?

ALO199 hattını arayan vatandaşların görüşme ücreti ödemeleri gerekiyor.

Sabit hatlardan ya da kendi GSM operatörlerinden bu hattı arayan vatandaşlar, aynı ücrete tabi tutuluyorlar.

ALO199 hattı sabit bir hat olduğundan vatandaşlar; diğer sabit hatları ararken karşılaştıkları fiyatlandırma ile karşılaşıyorlar.

GSM operatöründen arayan kişilerin yaptıkları görüşme ücreti;  faturalarına yansıtılıyor.

Sabit hatlara yönelik bedava dakikası olan kişiler söz konusu olduğunda ise ALO199 hattı aranarak yapılan görüşme, kişinin bedava dakika kullanım hakkından düşülüyor.

ALO199 Çalışma Saatleri

ALO199 hattı, 7/24 hizmet veriyor. Yani vatandaşlar, diledikleri zaman ve günün her saatinde bu hattı arayabiliyorlar.

Ancak hat, gündüz ve sabah saatlerinde akşam ve gece saatlerine nazaran daha yoğun oluyor.

Bu durum, bu hattı arayan kişinin müşteri temsilcisine bağlanmak için saatlerce hatta beklemek zorunda kalmasına neden olabiliyor.

Bazen ALO199 hattını arayan vatandaşlar, müşteri temsilcisine bağlanmadan hattın düşmesi sorunu ile de karşılaşabiliyorlar.

ALO199 hattını aradığınızda dakikalarca beklemeden müşteri temsilcisine bağlanmak istiyorsanız; hattın daha az yoğun olduğu akşamın ilerleyen saatlerinde ve geceleri bu hattı aramanızı öneriyoruz!

ALO199 Randevusu Nasıl Alınır?

ALO199 hattını arayıp, nüfus ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili olarak randevu almak için öncelikle GSM operatörünüzden veya sabit hattınızdan sırasıyla 1-9-9 rakamlarını tuşlamalısınız.

Ardından otomatik yönlendirme sesi sizi karşıladığında otomatik ses tarafından sizlere yöneltilen soruları doğru bir şekilde yanıtlamalı ve yapmak istediğiniz işlemle ilgili olarak tuşlamalar yapmalısınız.

Yaptığınız tuşlamalar doğrultusunda müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz.

Dilerseniz; randevu alma, randevu iptal, randevu tarih erteleme vb. işlemlerinizi ALO199 resmi internet sitesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Hemen https://alo199.nvi.gov.tr/ linkini tıklayarak, başvurunuzu oluşturabilir, aynı link üzerinden başvurunuzu sorgulayabilir yani başvurunuzun son durumuna dair bilgi edinebilirsiniz.

Başvuru sonucunuza dair bilgi edinmek adına ALO199 hattını da arayabilirsiniz.

ALO199 Randevu İptal Etme

Vatandaşlar; ALO199 hattını arayıp, nüfus ve vatandaşlık işlemleriyle ilgili randevu alabilecekleri gibi randevularını iptal etmek istediklerinde de bu hattı arayabiliyorlar.

Mevcut randevusunu iptal etmek isteyen ya da bir ileri tarihe ertelemek isteyenlerin randevu saatinden en az 24 saat önce bu hattı aramaları gerekiyor.

Randevu iptal işlemi, yukarıda paylaştığımız ALO199 resmi sitesi üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

ALO199 Randevu Alamıyorum

ALO199 hattını arayan vatandaşlar, kimi zaman müşteri temsilcisine bağlanamama, hatta kopma ve düşme olması, hattın meşgul çalması vb. sorunlar ile karşılaşabiliyorlar.

Bu tarz sorunlar, genellikle teknik arızalardan kaynaklanıyor.

Bazen de hattı arayan kişiler; yanlış tuşlama yaptıkları için müşteri temsilcisine bağlanamayabiliyorlar.

Müşteri temsilcisine bağlanabilmek için otomatik yönlendirme sesi tarafından size sorulan tüm soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıtlamalısınız.

Yeni bir tuşlama yapmadan önce sistemin yaptığınız tuşlamayı anlayabilmesi için birkaç saniye beklemelisiniz.

Müşteri temsilcisine bağlanamıyorsanız; bu durum hattın yoğun olmasından kaynaklanabileceğinden akşam ilerleyen saatlerde ya da gece hattı aramalısınız.

Müşteri temsilcisine bağlanmakta hala sıkıntı yaşıyorsanız; ALO199 resmi sitesi üzerinden randevu almayı ve başvuruda bulunmayı deneyebilirsiniz.

ALO199 Hattını Arayarak Yapabileceğiniz İşlemler

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu hattı arayarak, doğum, ölüm, boşanma, evlenme, ehliyet ve pasaport randevusu alma vb. nüfus ve vatandaşlık işlemleriyle ilgili bir çok işlemi yapabiliyorsunuz.

ALO199 hattını arayarak yapabileceğiniz en önemli işlemleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

  • Nüfus İşlemleri:

ALO199 hattını arayıp, doğum, ölüm, evlenme, boşanma, gaiplik, evlat edinme, uluslararası aile cüzdanı işlemleri gibi birçok nüfus işleminize dair il ya da ilçe nüfus işleri müdürlüğünden randevu alabilir, ön başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  • Vatandaşlık İşlemleri:

Mavi Kart başvurusu, Türk Vatandaşlığını Kazanma ve Kaybetme, İsim Denklik Belgesi ön başvurusu vb. birçok konuda bilgi ve randevu almak için ALO199 hattını arayabilirsiniz.

  • TC Kimlik Kartı İşlemleri:

TC kimlik kartı ön başvurusu, TC kimlik kartı değiştirme başvurusu, TC kimlik kaybı kayıp bildirimi, geçici kimlik belgesi ön başvurusu vb. birçok işlem için ALO199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni arayabilirsiniz.

  • Pasaport İşlemleri:

Pasaport randevusu almak, pasaport harç ve defter bedelini öğrenmek, pasaport süresini uzatmak vb. pasaport ile ilgili işlemler için bu hattı arayabilirsiniz.

  • Sürücü Belgesi İşlemleri:

Sürücü belgelerinin çeşitlerini ve geçerlilik sürelerini öğrenmek, sürücü belgesi ön başvurunuzu gerçekleştirmek, sürücü belgesi harç, değerli kağıt, vakıf ücretlerini öğrenmek ve kredi kartı bilgilerinizle ödemek gibi sürücü belgesi işlemleri için bu hattı arayabilirsiniz.

  • Adres İşlemleri:

ALO199 hattını arayıp, yeni ikametgah adresi bildirimi için Nüfus İşleri Müdürlüğünden randevu alma vb. işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Seyahat İzin Belgesi İşlemleri:

Covid 19 sürecinde son derece önemli olan seyahat izin belgesi ön başvurusu için bu hattı arayabilir, başvuru için sizden talep edilen belgeleri yetkili kişilerden öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda ALO199 hattı ücretli mi? ALO199 hattı çalışma saatleri nedir? vb. konuyla ilgili olarak merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu