Kripto Paralar

Wrapped Bitcoin (WBTC) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Wrapped Bitcoin (WBTC) Hakkında Bilinmesi Gerekenler Wrapped Bitcoin (WBTC) kaç tl Bitcoin ile bağlantılı olarak karşımıza çıkan Wrapped Bitcoin (WBTC), aslında sarılı Bitcoin veya Sarılmış Bitcoin anlamına gelmektedir. Anlaşılacağı üzere Bitcoin’i burada temsil eden, tamamen ERC-20 tokeni olacaktır. Kısaca bahsetmek gerekirse; 1 WBTC aynı zamanda 1 Bitcoin’e ve 1 Bitcoin ise 1 WBTC’ye eşit olacak şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kaldı ki BTC WBTC’ye de kolayca çevrilebilir bir kripto olacaktır.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Wrapped Bitcoin’in, bir ERC-20 tokenidir. Bu tokene ait olması ise; WBTC’nin transfer konusunda çok daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla normal bir Bitcoin’e göre çok daha hızlı bir sistem dahilinde işlemektedir. Fakat WBTC’nin avantajı öncelikli olarak bu da değildir. Temel avantaj, Ethereum cüzdanları, akıllı sözleşmeler ve dapp’lerin bulunduğu dünyaya oldukça kolay bir şekilde entegre edilmesi olacaktır. Bu da Wrapped Bitcoin (WBTC) nedir sorusuna kısa bir cevap olabilir.

WBTC, temelinde 2019 senesinde ortaya çıkmıştır. Oca 2019 tarihinde, Ethereum’un, ana ağında başlatılıyor olan bir kriptodur. Tabi ki bu coin, bir DeFi ekosistemine bağlı olan şirketler arasında işbirliği neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu şirketler; Ren, Kyber, Dharma, MarkerDAO, BitGo ve Set Protocol şirketleri ile iş birliği içerisinde ortaya çıkmıştır. Merkezi olmayan bir sistem içerisinde yer almaktadır. DAO tarafında da kontrol edilmektedir.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nasıl Üretilir?

Dijital paralar, her gün değil; artık saniyede bir değer kaybetmekte ve değer kazanmaktadır. Eğer kendi kararınıza göre, WBTC’ye yatırım yapmak istiyorsanız ve elinizde BTC var ise; satıcılar ile etkileşime geçebilirsiniz. Olağan satıcılar ise bu durum üzerine, gereken prosedürleri işleme koyacaktır. Bu doğrultuda; WBTC tokenleri ya yakılır ya da basılır. Kriptoların saklanmasından sorumlu olan kişiler ise; sarılmış ve gerçek olan BTC’leri tutabilirler. Sonrasında ise ETH blokchaini üzerinden coinlerin bu gerçek olan basımlarını yaparlar ve yakarlar. WBTC coininiz yakıldığı zaman ise BTC’ye ait saklama görevlisi tarafından, kişiye tekrar iade edilir. Kullanıcı olarak ise bunu saklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu