Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Başlıyor?

Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Başlıyor? Sosyal Yardım ihtiyaç sahibi ve muhtaç ailelere verilen yardım türüdür. Belirli dönemlerde açılan sosyal yardım sayesinde zorluk çeken vatandaşlara refah seviyesi artırılması amaçlanmaktadır. Sosyal yardımlar devlet tarafından, belediye, sosyal vakıflar gibi kurumlardan dağıtımı sağlanarak ihtiyaç sahibi kişilere verilmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvurusu yapabilmek için alanlar E-devlet Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım başvurusu, E-devlet E-Belediye Sosyal Yardım başvurusu, belediye sitelerinden, sosyal vakıflar veya derneklerden başvuru yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden başvuru sağlamak için hesabınızın oluşturulması gerekmektedir. E-devlet hesabı oluşturmak için PTT banka şubelerinden veya online bankacılık hesabınız bulunuyorsa uygulama üzerinden giriş sağlayabilirsiniz.

PTT gişelerinden E-devlet şifre almak istediğinizi belirterek T.C kimliğiniz alınarak yeni şifreniz teslim edilecektir. Mobil uygulamadan almak için kartınız olan bankaya bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra uygulama üzerinde E-devlet giriş alanını bulun.

Buradan giriş sağlayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Her iki sistem üzerinde giriş sağladığınızda sizden yeni şifre oluşturmanız gerektiğini bilgilendirecektir. Yeni şifrenizi oluşturma sonrasında giriş yaparak sosyal yardım başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

E-devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvurusu Yapmak: E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “Sosyal Yardım Başvuru” yazarak veya https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkinden direk ulaşabilirsiniz. Başvuru alanı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yollanarak yardım yapılacaktır. Burada yapılan sosyal yardım başvurusu ailenin durumuna göre yardım imkanı sağlanmaktadır.

Alana girdikten sağ tarafta yer alan “Yeni Başvuru” kısmına tıklayın. İlerlemeden sonra sizde onaylama ekranı çıkacaktır. Kutucukları işaretledikten sonra ilerleme sağlayarak adres ve iletişim bilgileri gözükecektir. Bu alan güncel olarak doğru ise başvuruya devam ederek başvuru formuna yönlendirmesi yapacaktır.

Başvuru formu içerisinde istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak ve en sonda yer alan ihtiyaç ve talepler bölümünde olan durumunuz hakkında bilgilendirme sağlayarak başvurunuzu tamamlayın. Başvuru esnasında verilen bilgilerin güncel olmasıyla kabul edilme şansı dahada yüksek olacaktır. Ekipler tarafından incelenen başvuru şartlarında ihtiyaçlı aile grubunda yer alıyorsanız sosyal yardım sağlanacaktır.

E-Devlet E-Belediye Sosyal Yardım Başvurusu Yapmak

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama ekranına “E-Belediye Bilgi Sistemi” yazarak veya https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkinden giriş yaparak başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. Gelen ekranda “Uygulamaya Git” yazısına tıklayarak başvuru sayfasına yönlendirme sağlanacaktır.

Sistemi kullanabilmek ait olduğunuz belediyeniz aktif olarak E-Belediye sistemini kullanması ve sosyal yardım başvurularını kabul etmesi gerekmektedir. E-Belediye sistemini çoğu belediye kullanmaktadır. Başvuru ekranında “Yardım Başvurusu Yapılacak Belediye” yerinde listeleme seçeneği çıkacaktır. Eğer ikamet ettiğiniz bölgenin belediyesi yazıyorsa başvuru kabul ettiğini göstermektedir.

Ait olduğunuz belediyeyi seçerek başvuru formunun en altında Sosyal yardım türlerinde ilgili başvuru seçeneği başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru formunda doldurulması gereken alanlar ve onaylanması gereken alanlar bulunmaktadır. Bu alanlara onay vererek kaydedip başvurunuzu yollayabilirsiniz. Başvurunuz belediyelere iletim sağlanarak ihtiyaçlı durumda olduğunuz tespit edilirse sosyal yardım yapılacaktır.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Başvuru Yapmak

İnternet başvuru yapmak yerine Sosyal Hizmetler müdürlüğüne giderek başvuru yapabilirsiniz. Sosyal yardım başvuru yapmak istediğinizi belirterek başvuru formu doldurarak sosyal yardım talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru işlemleri için sizden ek olarak belgeler istenebilmektedir.

Belediyelerden Sosyal Yardım Başvurusu Bulunma: Belediyeler belirli dönemlerde sosyal yardım dağıtımı sağlamaktadır. Belediyeler kendi sitelerinden veya çağrı destek birimleri kurularak başvuruları sağlamaktadır. Kendi belediyenizin iletişim numarasını öğrenerek sosyal yardım başvuruları ilgili bilgi alabilirsiniz.

Belediyeler dijitalleşme sürecine girerek Whatsapp Destek hattı kurmaktadır. Arama motoru üzerinden araştırma sağlayarak bulabilirsiniz. Sosyal yardım başvuru yöntemini sağlayarak işlemlerini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Vakıf veya Derneklerden Sosyal Yardım Başvurusu Yapma

Sosyal vakıflar veya dernek belirli dönemlerde sosyal yardım dağıtımı sağlamaktadır. Sosyal yardım dağıtımlarını sitelerden duyurum sağlamaktadır. Sosyal vakıfların sitelerine girerek başvurularını genellikle sitelerinden sağlamaktadır. Bazı sosyal vakıflara belgeler yollanarak kargoyla başvuru sağlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için arama motorlarından sosyal vakıf ve derneklerini bularak sitelerinden son gelişmeleri takip ederek başvurabilirsiniz. Sosyal vakıf veya derneklerde yaptığınız başvurularda herhangi bir yerden yardım almamanız gerekir. İhtiyaç sahibi kişiler belirlenerek başvuruların dağıtımı sağlanmaktadır.

Sosyal Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardımı başvuru sağlanırken internet veya fiziksel olarak başvuru formu doldurulması gerekir. Başvuru formu içerisinde başvuran kişiye ait bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler şu şekilde yer alabilir;

 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası
 • Kimlik bilgileri
 • Gelir durumu
 • Adres bilgileri
 • İletişim bilgileri
 • Engelli birey olup olmadığı
 • Askerlik durumu
 • Aile içerisinde çocuk sayısı
 • Aile içerisinde hasta olan birey
 • Aile içerisinde yaşlı birey sayısı
 • Durumunuzla ilgili başvuru metni gibi bilgiler istenmektedir. Fiziksel olarak başvurularda sizden ek olarak belgeler istenebilmektedir. Başvuru yaptığınız yere göre başvuru şartlarını araştırarak sosyal yardım işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Sorgulama

Sosyal yardım başvurusu yaptığınızda ilerleyen zamanda başvuru durumunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Sosyal yardım başvuru işlemine göre sorgulama işlemi sağlayabilirsiniz. E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafına başvuru yaptıysanız tekrardan aynı başvuru alanına girerek yapmış olduğunuz başvurunun detaylarını görebilirsiniz.

E-Belediye sisteminden başvuru yaptıysanız sistem üzerinden giriş yaparak yapmış olduğunuz başvuruyla ilgili son detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Belediyenin kendi sitesinden yaptıysanız sitede yer alan Başvuru Sorgulama ekranı yer alacaktır. Başvuru sorgulama ekranında istenen bilgileri girerek başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

Çağrı destek merkezinden başvuru yaptıysanız tekrardan arama sağlayarak başvurunuz sorgulamasını isteyebilirsiniz. Yardım başvuruları ortalama olarak 15-30 gün içerisinde sonuç bilgilendirmesi yapılmaktadır. Yardım başvuru taleplerine göre yoğunluk sürebilir. Kabul edildiğinde sizlere vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanacaktır.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu

E-devlet sosyal yardım başvurusu kanalları iki türlü olmaktadır;

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım başvurusu
 • E-Belediye Sosyal yardım başvurusu

Sosyal Yardım Başvurusu Linkleri

Yapmak istediğiniz başvuru türüne göre E-devlet hesabınızla giriş yapın. İşlem sırasında sizden başvuru yapacağınız yere göre bilgileri doldurarak sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra ilerleyen zaman içerisinde tekrardan bu linkler üzerinden başvuru sorgulama işlemleri sağlayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Ne Kadar?

Sosyal yardım parası 800-1200 TL arasında ailenin durumuna göre para dağıtımı sağlanmaktadır. Belirlenen yardım tutarları güncel enflasyon değerlerine göre de artış sağlanmaktadır. Güncel miktarları başvuru yaptığınız birimlerin sitesinden öğrenim sağlayabilirsiniz.

NOT: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden başvuru yaparsanız kendi sitesine girerek yardım türlerinden güncel miktarları öğrenim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Sosyal yardım başvurusu ortalama olarak 15-30 gün içerisinde başvuru cevabı gelmektedir. Ancak başvuralar yoğun olması sebebiyle bu durum daha da uzayabilmektedir. Ortalama olarak başvuru yaptıktan sonra 2 hafta sonra başvuru sonuçlarını kontrol etmeniz önerilmektedir. Başvuru sonuçlandığında sizlere iletişim bilgilerinden ulaşılıp yardım başvurusuyla ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

Sosyal Yardım Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Sosyal yardım başvuruları E-devletten yapılan başvurular sürekli olarak açık konumdadır. Belediyelerin yaptığı yardımlarda dönemsel olarak açık konumda yer almaktadır. İstek ihbarı geldiği sürece yeni yardım türleri de ortaya çıkmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımlarda sürekli olarak yenilerek vatandaşların refah seviyesini artırma amacıyla desteklenmektedir. Sosyal vakıflar ve derneklerin sosyal yardım başvuruları belirli zamanlarda dağıtımı sağlanmaktadır. Bu tür bilgileri kendi sitelerinden öğrenim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Bitiyor?

Sosyal yardım başvurusu bitiş süresi bulunmamaktadır. Sürekli olarak yenilenerek sosyal yardımlar dağıtımı sağlanmaktadır. Sosyal yardımlarla ilgili detaylı bilgileri başvuru yapacağınız yerin ilgili kurumun sitesinden öğrenim sağlayabilirsiniz. Başvuru şartları sağlayan kişilere sürekli olarak dağıtımı sağlanacaktır.

Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Sosyal Yardım dağıtımları ihtiyaçlı grupta olan kişilere dağıtımı sağlanmaktadır. Bu grup içerisindekiler;

 • Aile içerisinde çalışan kişi sayısı olmaması
 • Aile içerisinde sigortalı bireyin olmaması
 • Ailenin belirlenen gelir düzeyinden az olması
 • Aile içerisinde yetersiz beslenme koşulları ve çocuk sayısı olması
 • Şehit ve gazi yakını kişiler
 • Engelli bireylere
 • Aile içerisinde yaşlı birey ve kronik hasta bulunan kişilere
 • Aile içerisinde çalışamayacak kişilerin bulunması
 • Dul olan bireylere sosyal yardım dağıtımları sağlanmaktadır.

Sosyal Yardım Alma Şartları

Sosyal yardım alma şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, gelir düzeyinin az olması, herhangi bir yerden sosyal yardım alınmaması durumunda sosyal yardım başvurusu yapabilirsiniz. Sosyal yardım başvurusu içerisinde başvuru formunda doldurduğunuz bilgiler inceleme altına alınarak başvurunuz değerlendirilme aşamasına geçilecektir. İlgili şart düzeyleri olumlu karşılığından sosyal yardımdan faydalanabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Sosyal yardım başvurusu için E-devlet sisteminden yapacağınız başvurularda otomatik sistemden çekeceğinden dolayı ek olarak kendiniz belirterek başvurularınızı sağlayabilirsiniz. Ancak farklı kurumlar yaptığınız sosyal yardım başvurularından sizden adres bilgileri, çalışma durumu gibi bilgiler istenebilmektedir. Başvuruya gitmeden önce ilgili kurumun iletişim numaralarından ulaşım sağlayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Yatıyor?

Sosyal yardım parası yatırım günleri değişim sağlanabilir. Genellikle ayın ilk haftası veya üçüncü haftasında banka hesaplarına para yatırımı gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. İlk kez para yatırımı alacak kişiler iletişim numaralarından sizlere mesaj yollanarak bilgi verilecektir. Yardım tutarı yattığı gün sürekli aynı tarih aralığında yatırımı sağlanacaktır.

Sosyal Yardım Parası Nereye Yatar?

Sosyal yardım parası adınıza PTT hesabını oluşturularak yatırımı sağlanmaktadır. Yardım parası yatırıldığında PTT şubelerine giderek paranızı çekebilirsiniz. Ayrıca PTT ait banka kartı çıkararak yardım paranızı ATM üzerinden de çekebilirsiniz. Mobil uygulama yüklemesini sağlayarak kartınızla yardım parasının yatıp yatmadığını da öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurunuz Alınmıştır Ne Demek?

Sosyal Yardım Başvurunuz Alınmıştır durumu başvurunun ilgi birimlere iletildiği ve inceleme altında olduğunu gösteren mesaj türüdür. Sosyal yardım ekipleri tarafından detaylı bir inceleme altına tutularak sosyal yardım başvurunuz değerlendirecektir. Eğer olumlu bir şekilde dönüş sağlanırsa verdiğiniz iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanarak sosyal yardım tutarları adınıza hesap oluşturularak yatırımı sağlanacaktır. Yardım başvurusu mesaj durumu güncellemesi ise toplamda 1 aya kadar süren süreç yaşanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu