Belediye Yardımları

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin en çok ilgi gören sosyal yardım çalışmalarından biri olan İstanbulkart dağıtımı ile muhtaç ve yoksul aileler gıda, erzak, kişisel bakım, temizlik vb. temel ihtiyaçlarını karşılarken kartlarına İBB tarafından düzenli bir şekilde yüklenen yardım parasını kullanabiliyorlar.

Yoksul ve dar gelirli ailelere umut olan İBB sosyal yardım kartı; İBB anlaşmalı tüm marketlerde kullanılabiliyor.

İstanbulkart başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahibi İstanbullular; kartlarını pos cihazına okutmak suretiyle kullanabiliyorlar.

Yalnızca İstanbul il sınırlarında ikamet eden dar gelirli ve yoksul vatandaşların başvurabileceği İBB sosyal yardım kartına belediye tarafından aylık tanımlanan limitler; kart sahibinin ailesinin muhtaçlık seviyesine göre değişiklik gösterebiliyor.

Bu yazımızda kısaca İBB sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? İBB sosyal yardım kartı limiti ne kadar? vb. konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nedir? Ne İşe Yarar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım projelerinden biri olan İstanbulkart; pos cihazına gösterilerek, okutulabilen, ihtiyaç sahiplerine İBB anlaşmalı marketlerden alışveriş yapabilmeleri adına dağıtılan, içerisine her ay düzenli miktarda yardım parası yatırılan sosyal destek kartına deniliyor.

Bu kart; yalnızca gerçek ihtiyaç sahiplerine yani muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlara dağıtılıyor.

Aynı zamanda yalnızca İstanbul il sınırlarında yaşayan muhtaç ve yoksul vatandaşlar, bu karttan yararlanabiliyorlar.

İBB sosyal yardım kartı başvurusu kabul edilen ihtiyaç sahiplerinin kartlarına ilk sefer için 200 TL yardım parası yatırılıyor.

Sonraki aylarda ise bu tutar, ailenin muhtaçlık durumuna göre değişebiliyor.

Kart sahipleri, kartlarına yüklenen yardım parasını alkol ve tütün ürünleri dışındaki ürünleri alabilmek adına kullanabiliyorlar.

Yani vatandaşlar, İBB anlaşmalı marketlerden ekmek, makarna, şampuan, saç kremi, deterjan vb. çoğu ihtiyaçlarını bu kart ile alabiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbullu ihtiyaç sahibi vatandaşlar; İstanbul Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine bizzat giderek, sosyal yardım kartına başvurabiliyorlar.

E-devlet üzerinden ise ön başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Alternatif olarak SEDEP(Sosyal ve Ekonomik Destek Programı) sitesi üzerinden de İstanbulkart’a ve belediyenin diğer sosyal yardımlarına başvurabiliyorlar.

E-devlet İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İBB sosyal destek kartına ve İBB’nin gıda ve erzak yardımı, kömür ve odun yardımı, giysi yardımı vb. diğer tüm ayni ya da nakdi yardımlarına e-devlet üzerinden kolaylıkla başvurulabiliyor.

İhtiyaç sahipleri, e-devlet şifreleri ve TC kimlik no bilgileri ile e-devlet platformuna giriş yaptıktan sonra başvuru formunu doldurup, sosyal destek kartı başvurularını tamamlayabiliyorlar.

E-devlet platformu üzerinden İstanbulkart’a başvurmak için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklamalısınız.

Başvuru formunu doldurduktan sonra sosyal yardım türleri arasından SOSYAL KART(ÖN ÖDEMELİ) seçeneğini işaretlemelisiniz.

Dilerseniz; diğer sosyal yardım türlerine de aynı başvuru formu üzerinden başvurabilirsiniz.

SEDEP İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

Kısa bir süre önce hayata geçirilen SEDEP projesi sayesinde ihtiyaç sahipleri, sosyal yardımlara SEDEP üzerinden de başvurabiliyorlar.

Aynı zamanda başvuru sonuçlarını, SEDEP sitesi üzerinden takip edebiliyorlar.

SEDEP sitesi üzerinden İBB sosyal destek kartına başvurmak için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkini tıklayabilirsiniz.

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İstanbullu vatandaşlar, kendilerine en yakın sosyal hizmetler müdürlüğüne giderek, İstanbul sosyal destek kartına ya da diğer belediye yardımlarına burada başvuru formu doldurmak suretiyle başvurabiliyorlar.

Sosyal destek kartına başvurmak için Edirnekapı, Üsküdar ya da Büyükçekmece’deki Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bizzat gidebilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Gerek SEDEP ya da e-devlet üzerinden gerekse başvuru merkezlerine giderek, sosyal yardımlara başvuran İstanbullu ihtiyaç sahiplerinin mutlaka başvuru formu doldurmaları gerekiyor.

Vatandaşlar, başvuru formunda sosyal kart seçeneğini işaretleyip, sosyal destek kartına başvurabiliyorlar.

Bu form ile vatandaşların muhtaçlık durumlarını ve seviyelerini tespit edebilmek amaç edindiğinden başvuran kişilere mesleklerine, aylık giderlerine, aylık kazançlarına, hanesindeki çalışan kişi sayılarına dair bazı sorular soruluyor.

Başvuru sonuçları, başvuru sahiplerine formda paylaştıkları iletişim bilgileri üzerinden iletildiğinden sosyal yardım kartı başvuru sonuçlarını sms yoluyla almak isteyen kişilerin mutlaka formda güncel telefon numaralarını paylaşmaları gerekiyor.

Daha sonradan telefon numarasını değiştiren kişiler, başvurdukları birime bilgi vererek, başvuru sonuçlarını sms ile öğrenebiliyorlar.

Sosyal yardım kartı alabilmek adına bu formda yanlış ve yanıltıcı bilgi paylaşan örneğin, muhtaçlık sınırının altında yaşamamalarına rağmen kendilerini işsiz ve gelirsiz gösterenler ve kart almaya hak kazananlar; daha sonra bu durumun İBB tarafından fark edilmesi üzerine cezai yaptırıma tabi tutuluyorlar.

Bu kişilerin kartlarına yatırılan tüm yardım paralarını güncel faizleriyle belediyeye geri ödemeleri gerekiyor.

Ödeme yapmayanlar ise İBB tarafından mahkemeye veriliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

İBB sosyal yardım kartı başvuru şartlarına, başvuru için sizden talep edilen tüm belgelere, bu kartı alıp alamayacağınıza ve İBB’nin diğer sosyal yardım çalışmalarına dair ayrıntılı bilgi edinmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını ya da 0212 444 00 93 İBB Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

İBB sosyal destek kartına başvuran ihtiyaç sahipleri, başvuru sonuçlarını öğrenmek adına ALO153 Beyaz Masa hattını arayabiliyorlar.

E-devlet başvuru sayfası üzerinden de sorgulama işlemi yapılabiliyor.

SEDEP sitesi üzerinden sosyal yardım kartı başvuru sonuçlarını görüntülemek isteyen vatandaşların ise https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, başvurdukları sosyal hizmetler müdürlüğünü arayarak ya da müdürlüğe bizzat giderek de başvurularının son durumuna dair bilgi edinebiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

İBB sosyal destek kartına başvuran kişilerin başvuru esnasında yanlarında götürmeleri gereken en önemli belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Başvuru sahibine ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibine ve ailesine dair vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • Çalışmayan başvuru sahiplerinin SGK’dan almaları gereken gelirsizlik belgesi
 • Ev kira sözleşmesi
 • Mal beyanına dair belgeler

Başvuru sahiplerinin şayet özel bir durumları varsa özel durumlarına dair ek belgeler teslim etmeleri de gerekli olabiliyor.

Örneğin; en az %40 engel oranına sahip olan ve bu yüzden de çalışamayan başvuru sahibinin 2022 engelli belgesini, kronik hastanın ise sağlık kurulu raporunu teslim etmesi gerekiyor.

Sosyal destek kartına başvuran eşi vefat etmiş dul kadınlardan ise eşlerine dair ölüm belgesini teslim etmeleri bekleniyor.

Teslim etmeniz gereken belgelere dair detaylı bilgi edinebilmek adına ALO153 İBB Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, güncel asgari ücretin 1/3’üne ve altına tekabül edenler; İstanbulkart’a başvurabiliyorlar.

Lakin muhtaçlık sınırının altında yaşamalarına rağmen üzerlerine kayıtlı değerli menkul ya da gayrimenkul bulunanlar; bu kartı alamıyorlar.

İBB sosyal yardım kartından kimlerin yararlanabileceğini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • İşsiz ve gelirsiz vatandaşlar
 • Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar(muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar)
 • Afetzedeler
 • Gelirsiz ve işsiz dul kadınlar
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları
 • Engelliler ve kronik hastalar
 • Gelirsiz ve sahipsiz 65 yaş ve üstü yaşlılar
 • Sahipsizler ve kimsesizler
 • Yoksul ailelerin üniversitedeki çocukları
 • Pandemi mağdurları

İstanbulkart, öncelikli olarak işsiz ve gelirsiz vatandaşlara verilmesine rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişilerin de başvuruları kabul edilebiliyor.

Yaşlılık maaşı, dul ve yetim aylığı ya da emekli maaşı alan kişiler de muhtaçlık sınırının altında yaşamaları şartıyla İstanbulkart alabiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB sosyal yardım başvuruları, İBB tarafından değerlendirildikten sonra gerçek ihtiyaç sahipleri belirleniyor.

Muhtaç kişiler tespit edilirken İBB yetkilileri tarafından başvuru sahiplerinin formda paylaştıkları bilgiler ve teslim ettikleri bilgiler inceleniyor.

Yoksul olduğu tespit edilen ihtiyaç sahiplerinin başvuruları onaylanıyor.

Belediye gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibinin ve ailesinin gerçek anlamda muhtaç olup olmadığını tespit edebilmek adına başvuru sahibinin formda bahsettiği ikametgah adresine genellikle jandarma görevlilerinden oluşan bir inceleme komisyonu gönderebiliyor.

Komisyonun başvuran kişinin sosyal ve ekonomik durumuna dair hazırladığı raporu da inceleyip, bu kişiye sosyal destek kartı verip vermeyeceğine dair karar veriyor.

Ardından başvurunun olumlu ya da olumsuz sonucunu başvuru sahibine SMS ile iletiyor.

Bu süreç yani başvuruların sonuçlanması, ortalama bir ay sürmekle birlikte kimi zaman yoğunluk durumuna göre süre 6 aya kadar çıkabiliyor.

İstanbulkart, başvurusu onaylanan hak sahibinin ev adresine teslim ediliyor.

Kart sahiplerinin kartına ise ortalama 24 saat içerisinde ilk sosyal destek yardımı yatırılıyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Gelir?

İBB sosyal yardım kartı, başvurularının sonuçlanmasından sonra yaklaşık 15 gün içerisinde başvuru sahibinin ev adresine kargolanıyor.

Kişinin sosyal yardım kartını alabilmesi, başvuru tarihinden sonra 1-6 ay arasında sürebiliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

İBB sosyal destek kartı limiti; hak sahibinin muhtaçlık durumuna göre değişiyor.

Hanedeki kişi sayısı da karta her ay yüklenen yardım parası üzerinde belirleyici oluyor.

İlk seferde tüm hak sahiplerinin kartına 200 TL yükleniyor.

Sonraki aylarda ise bu rakam, artabiliyor.

1-2 kişilik aileler için genelde aylık 200 TL; 3-4 kişilik aileler için 300 TL; 5 ve üstü sayıda kişilik aileler için ise aylık 400 TL yardım parası yüklenebiliyor.

İBB Kart Hangi Marketlerde Geçerli 2022?

Başvurusu onaylanan kişiler, kartlarını yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu marketlerde kullanabiliyorlar. Yani İstanbulkart tüm marketlerde kullanılamıyor.

İBB anlaşmalı bu marketleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • BİM
 • KİM
 • ŞOK
 • Migros
 • Rammar
 • Çağrı Market
 • UCZ
 • Carrefoursa
 • Happy Center
 • Onur Market
 • A101

Kart sahipleri, yaptıkları alışverişler sonrasında ek puan kazanabiliyor, kazandıkları puanları biriktirip, alışveriş yaparken harcayabiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiyesi Sıfırlanır mı?

İstanbulkart sahipleri, kartlarındaki limiti kullanmadıkları takdirde bakiyelerinin sıfırlanıp sıfırlanmayacağını da merak ediyorlar.

Vatandaşlar, kartlarındaki limiti diledikleri zaman kullanabiliyorlar.

Yani kullanımlarda herhangi bir zaman aşımı ya da bakiye sıfırlanması söz konusu olmuyor.

2022 İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

Sosyal yardım kartı limitleri, genellikle bir sonraki ay yükleniyor. Yani her ay için kartlara yükleme yapılıyor.

Yükleme yapılmadığı aylarda daha sonraki aylarda yardım parası, kart sahiplerinin kartına toplu şekilde yüklenebiliyor.

Bazı aylarda ise herhangi bir yükleme yapılmayabiliyor. Bu aylarda ise ihtiyaç sahiplerine genellikle gıda ve erzak içeren koliler dağıtılıyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama E-Devlet

İstanbulkart sahipleri, kartlarındaki bakiyeyi e-devlet üzerinden sorgulayamıyorlar.

Yani kartlarında kalan limiti e-devletten görüntüleyemiyorlar.

Sorgulama işlemi sadece alışveriş esnasında market çalışanına danışılarak, yapılabiliyor.

Kart sahipleri, kartlarında kalan limiti market çalışanlarından yani kasiyerlerden öğrenebiliyorlar.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Noktaları

Sosyal hizmet müdürlüklerine gidip, sosyal yardım başvuru formu doldurarak da İBB sosyal destek kartına başvurabiliyorsunuz.

İBB sosyal yardım başvuru merkezlerinin adres ve iletişim bilgilerini aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

 • Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Sosyal Yardım Birimi Adres ve İletişim Bilgileri:

İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyonu Daire Başkanlığı

Adres: Topçular, Bostan Aralığı, 34055 Eyüp/Eyüpsultan/İstanbul

Telefon: 0212 449 74 00

 • Büyükçekmece Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü:

Adres: Fatih, Turgut Özal Bulvarı, No: 5; 34500 Büyükçekmece/İstanbul

Telefon: 444 0 340

 • Üsküdar Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Adres ve İletişim Bilgileri:

Adres: Mimar Sinan, 21, Dr. Fahri Atabey Cd. 34672 Üsküdar/İstanbul

Telefon: 0216 201 20 68

İBB Sosyal Yardım Kartı Kayboldu, Ne Yapmalıyım?

İBB sosyal yardım kartınızı kaybetmeniz ya da kartınızın çalınması halinde mutlaka ALO153 Beyaz Masa hattını aramalı ve kartınızın çalındığına ya da kaybolduğuna dair bilgi vermeli ve hattınızı kapatmalısınız.

Hattınız kapatıldıktan ve yeni kartınız Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından hazırlanıp, adresinize teslim edildikten sonra tekrar kartınızı kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda İstanbulkart başvurusuna dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de İstanbulkart kullanıyorsanız ya da bu karta başvurmayı düşünüyorsanız, konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu