Süt Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvurusu

  Süt Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvurusu
  Yayınlama: 21.06.2024
  A+
  A-

  Özellikle ülkemizde yeni doğan bebeklerin sağlıklı gelişimlerini desteklemek amacıyla belediyeler başta olmak üzere birçok kurum; annelere süt yardımı yaparak destek oluşturmaktadır.

  Belediyeler; muhtaç ve yoksul kişilere istisnasız her ay 8 litre süt dağıtarak, bebeklerin süt ihtiyaçlarının ücretsiz bir şekilde karşılaması adına yardımlarına devam ederken; SGK ise çalışan annelere süt yardımında bulunmaktan kaçınmamaktadır.

  SGK tarafından tek seferli olarak yapılan süt yardımı olarak bilinen emzirme ödeneği sayesinde anneler; maddi anlamda az da olsa rahat bir nefes almaktadır.

  Okumakta olduğunuz bu yazıda, gerek muhtaç ve işsiz anneler olsun, gerekse kendisi ya da eşi çalışan anneler için yapılan süt yardımlarına dair merak edilen soruları yanıtlamak ve  konuyla ilgili olarak sizleri aydınlatarak bilgi sahibi yapmaya özen göstereceğiz.

  Süt Parası Nasıl Alınır ?

  SGK tarafından yeni doğum yapmış annelerin kişisel olan PTT hesaplarına yatırılan süt parasını almak isteyen vatandaşların, kendilerinden talep edilen belgelerle beraber il ya da ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeleri ve başvurularını bizzat gerçekleştirmeleri beyan edilmiştir.

  E-devlet üzerinden veya internet üzerinden farklı bir platformdan şu an için süt parasına başvurulması mümkün değildir. Kendisi ya da eşi SSK’lı ve Bağkur’lu olarak çalışan doğum yapmış anneler; süt parası almak adına SGK’ya başvuruda bulunabilirler.

  Başvuru sonrasında anneler tarafından teslim edilen belgeler; SGK tarafından incelenmektedir. Başvurular, ortalama 15 gün içerisinde sonuca kavuşmaktadır. Başvurusu kabul edilen yeni doğum yapmış annelerin PTT hesaplarına süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği SGK tarafından yatırılmalıdır. Emzirme ödeneği ise; yalnızca anneler tarafından PTT şubelerinden çekilebilmektedir. Annenin eşinin bile PTT’ye giderek, süt parasını çekme hakkı maalesef bulunmamaktadır.

  Süt Parası Ücreti 2024 Ne Kadar ? 

  Tek seferli olarak yapılacak olan süt yardımı dahilinde 2024 yılı için annelerin hesabına 232 TL yatırılmaktadır. Geçen yıl 202 TL olarak belirlenen süt parası, bu yıl için 30 TL zamla beraber 232 TL olarak ödemesi gerçekleştirilmektedir. Anneler; süt parasını ayın 8’i ile 14’ü arasında çekebilme imkanına sahiptir. Özellikle annenin süt parasına başvurabilmesi için doğumun üzerinden en fazla 5 yıl geçmesi gerekir.5 yıllık süre dolduğunda annenin emzirme ödeneği hakkı sona eriyor yani zaman aşımına uğrayarak sistemden düşmektedir.

  Süt Parası Alma Şartları Nelerdir?

  Süt parasına başvurmayı düşünen yeni doğum yapan annelerin ya da henüz anne olmaya hazırlananların  bazı şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

  Bu şartlar ;

  • TC vatandaşı olmak ya da mavi kartlı olmak zorunludur.
  • Annenin ya da eşinin SSK’lı ya da Bağkur’ lu olarak çalışıyor olması gerekir.
  • Annenin ya da eşinin doğumdan önce en az 120 gün için sigorta primlerinin yatırılmış olması zorunluluğu bulunur.
  • Çocukların 15 Temmuz 2015 tarihinden sonra dünyaya gelmiş olmaları gerekir.
  • Çocuğun 5 yaşını tamamlamamış olması gerekir.
  • Doğumun canlı doğum olarak gerçekleşmesi(ölü doğumlarda kişinin emzirme ödeneği alma hakkı bulunmuyor) halinde ödeme şartı onaylanır.
  • Başvuru öncesinde çocuğa ait olan kimlik belgesinin çıkarılması ve doğumun KPS(kimlik paylaşım sistemi)’ye kayıt edilmiş olması gereklidir.
  • Yukarıda bahsi geçen tüm şartları taşıyan anneler; SGK süt parasına başvuruda bulunup, kısa süre içerisinde süt parasını almaya hak kazanabilirler.

  Süt Parası Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir ?

  Süt parası almak isteyen doğum yapmış annelerin SGK’ ya başvuruları sırasında giderken yanlarında bazı belgeleri götürmeleri ve bu belgeleri yetkili kişiye teslim etmeleri gerekmektedir.

  Süt parası almak için gerekli olan evraklar ise;

  • Süt parası başvuru dilekçesi istenir.
  • Çocuğa ait doğum raporu istenir.
  • Çocuğa ait kimlik belgesi istenir.
  • Annenin TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi istenir.

  Yukarıdaki belirtilen belgelerle beraber kayıtlı olduğunuz il ya da ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek, başvurunuzu tamamlamanız mümkündür.

  Süt Yardımı İçin Başvurulacak Yerler

  Süt yardımı nereden alınır ? sorusuna cevap aradığınıza göre, bu konuda hemen sizleri aydınlatmak adına söylemeliyiz ki, devlet ve belediye tarafından verilen süt yardımı için ayrıca il ve ilçelerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvurulması halinde temini sağlanır.

  2024 Süt Yardımı Sorgulama Hakkında

  Anneler; emzirme ödeneği başvurularının kabul edilip edilmediğini e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde öğrenebilme hakkına sahiptir.

  E-devlet üzerinden emzirme ödeneği başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını sorgulamak isteseniz https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odeme-goruntuleme linkini tıklayabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Verilen bu link üzerinden emzirme ödeneği başvurunuzun sonucunu öğrenebileceğiniz gibi SGK tarafından sizin adınıza yapılan diğer herhangi şahsi ödemeler olup olmadığı ile ilgili de ayrıntılı bilgi alabilmeniz mümkündür.

  Alternatif olarak ALO170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi’ni 7/24 arayarak iletişim sağlayabilir, yetkili kişiler tarafından başvurunuzun son durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Süt Yardımı Hangi İllerde Mevcuttur ?

  Anneyseniz ve bende süt yardımı almak istiyorum, diyorsanız mutlaka ilk olarak belediyelerin sosyal yardımlaşama birimine bizzat ve şahsen başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bir çok büyükşehir belediyesinin yanı sıra neredeyse tüm illerde süt yardımı sağlanmaktadır. Çocukların gelişimini desteklemek amacıyla belediyeler 0-6 yaş aralığında çocuklara süt yardımı sağlamaktadır.

  Süt Yardımı Kaç Ay Sağlanır ?

  Süt yardımı kaç ay verilir ve süt yardımı kaç yaşına kadar diye soracak olursanız, cevap vermek gerekirse süt yardımı 6 yaşından küçük çocuğu bulunan ailelere her ay olarak verilmektedir. Bazı il ve ilçe belediyeleri süt yardımı aylık yada 2 aylık olarak da teslimi sağlanma durumu söz konusudur.

  Belediye Süt Yardımı Nasıl Alınır?

  Ülkemizde birçok belediye; dar gelirli ve yoksul ailelerin çocuklarına süt yardımı gerçekleştirmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak; muhtaç ailelere süt dağıtan en önemli belediyeler arasında bulunmaktadırlar. İBB ve Antalya Büyükşehir Belediyesi; ihtiyaç sahibi ailelere Halk Süt dağıtması ile bilinirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Süt Kuzusu Projesi kapsamında çocuklara temiz ve sağlıklı süt dağıtmak üzere harekete geçmektedir.

  İhtiyaç sahibi vatandaşlar; belediyelere bizzat giderek ve burada sosyal yardım başvuru formu doldurmak suretiyle süt yardımı başvuru bulunabilirler. Başvurular; Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’nden de yapılabilmek adına olanak sağlamaktadır.

  Belediyeler; vatandaşların süt yardımı başvurularını inceleyip, başvuru sahipleri tarafından teslim edilen belgeleri incelemelerinin ardından muhtaç aileleri tespit ederek, bu ailelere süt yardımı yapmaya başlamışlardır. Süt yardımı belediyeler tarafından her ay düzenli bir şekilde yapılmakta ve yardım kapsamında ailelere aylık 8 litre süt dağıtımı taraflarına teslim edilmektedir.

  Aileler; her bir çocukları için 8 litre ücretsiz süt yardımı alabilme olanağına sahiptir. Muhtaç ve yoksul aileler; belediyelerde sosyal yardım başvuru formu doldurmak suretiyle belediyelerin gıda ve erzak yardımı, bebek bezi ve bebek maması yardımı, para yardımı, yakacak yardımı, giysi yardımı, kırtasiye yardımı gibi diğer önemli temel ihtiyaçlarına yönelik yardımlarına da başvurabiliyorlar.

  Bir Yorum Yazın

  Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

  Henüz yorum yapılmamış.