Borsa

Volatilite Nedir, Türleri Nelerdir? Volatilite Nasıl Hesaplanır?

Piyasaların hareketli olduğu zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Volatilite ne demektir? Borsa yatırımcıları Volatiliteyi hesaplarken nelere dikkat etmeli?

Borsaya yeni giren yatırımcılar karşılaştığı birçok yabancı terimin karşılığını bilmemektedir.Fiyatları takip eden ve grafikleri analiz eden kişilerin karşılaştığı terimlerden biride Volatilite’dir. Borsada sıklıkla kullanılan Volatilite ‘’oynaklık, dalgalanma’’ gibi anlamlara gelmektedir. Yatırımcılar tarafından sıkça başvurulan bu borsa terimi piyasalar üzerindeki oynaklığın standart sapma ile hesaplanması sonucu bulunmaktadır.

Belirli süreler içerisinde yaşanan piyasa değişimlerini dikkate alan volatilite kavramı henüz yatırımlara yeni başlayan kişiler için gereksiz ya da kazanca etkisi az olan bir unsur olarak görülebilir. Ancak deneyimli yatırımcılar için borsada görülen bütün piyasa dalgalanmaları yeni kazançlar elde etmenin kestirme yollarından biridir.

Volatilite Nedir?

Borsada çoğu kavramın genel ve özel anlamları bulunur. Volatilite ne demek, borsadaki karşılığı nedir konusu ise yeni yatırımcıları meraklandırabilmektedir. Genel anlamda piyasalardaki oynaklığı anlatan volatilite özel anlamda ise hisse yatırımlarındaki oynaklığı ifade etmek için kullanılır.

Özellikle hisse senedi alım satımı yapacak olan kişilerin piyasa analizlerinde mutlaka bu terim üzerinden hesaplamalar yapması gerekir.

Volatilite Nasıl Hesaplanır?

Volatilite belirlenen süreler arasında yatırım yapılacak olan alandaki dalgalanmaları konu alır. Hisse senetlerinden örnek vermek gerekirse 30-90 gün gibi bir süre belirlenir. Bu süre zarfında hissenin piyasa üzerindeki oynaklığı dikkate alınır. Volatilite hesaplaması yapılırken;

  • Finansal yatırıma konu olan enstrümanın tarihler arasındaki fiyat oynaklığı üzerinden gerçek cari oynaklığı,
  •  Finansal yatırıma konu olan enstrümanın tarihsel olarak belirli süreler içerisinde yaşadığı oynaklığa bakarak gerçek tarihsel oynaklığı bulunabilmektedir.

Detaylar incelendiğinde yukarıdaki verilere bakarak yatırımcılar finansal enstrüman hakkında gelecekteki fiili dalgalanma yani volatilitesini bulmuş olacaktır. Yani yapılacak olan yatırımın ilerleyen zamanda düşüş ya da yükseliş gibi sık dalgalanmalar mı yaşayacağı yoksa daha istikrarlı ve az dalgalanmalı bir yol mu izleyeceği bulunabilir.

Geçmişteki veriler dikkate alınarak geleceğe yönelik zimmi volatilite çıkarımı da yapılabilmektedir.

  • Finansal yatırıma konu olan enstrümanın geçmiş tarihler arasındaki cari fiyat oynaklığı dikkate alınarak geleceğe atıfta bulunarak cari zımmi ortaklık,
  • Finansal yatırıma konu olan enstrümanın geçmişteki belirli tarihler arasındaki fiyat oynaklığı dikkate alınarak tarihselortaklık hesaplaması yapılabilmektedir.
  • Finansal yatırıma konu olan enstrümanın fiyatlarındaki zımmi oynaklık ise gelecekteki zımmi oynaklık olarak görülebilir.

Yatırımcılar Açısında Volatilitenin Önemi Nedir?

Yatırımcıların yatırımlarına yön verirken kullanması gereken yöntemlerden biri de volatilite endeksi araştırmalarıdır. Bu araştırma ve hesaplamalar yatırımın yönünü belirlediği gibi yatırımcı açısından büyük faydalar sağlar.

  • Bir yatırımda volatilite yani piyasa dalgalanması ne kadar yüksekse risk durumu o kadar yüksektir. Riskli yatırımlar ise daha dikkatli yaklaşılması gereken bir konudur. Yatırımcılar bu durumu volatilite hesaplamalarında önceden görmüş olacağından dolayı yoğun risk içeren yatırımlara daha temkinli bir yaklaşım geliştirirler.
  • Volatilite hesaplamalarında belirli tarihler arasındaki fiyat aralıkları baz alınarak fiyatların ortalamadan ne kadar saptığı bulunur. Fiyat hareketlerinin ortalamadan ne kadar yüksek ya da ne kadar düşük olduğunu gösteren bu sapma hesaplaması gelecekteki alım satımlardaki nakit akışını belirler. Eğer standart sapma büyükse ilerleyen zamanlarda hissenin alımı için yapılacak nakit akışı daha yüksek olacaktır. Bu da yatırımcının cebinden daha fazla para çıkması anlamına gelir.
  • Volatilitelerde fiyat aralığının sürekli olarak değiştiğinin görülmesi bir hissenin uygun fiyata satın alınarak daha yüksek fiyatlara satılabileceğini gösterir. Volatilite takibi yapan yatırımcılar ise fiyat aralıklarını takip ettiklerinden dolayı kar oranlarını daha rahat görür ve yatırımlarını yaparken alım satım zamanlarını belirleyebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu