Belediye Yardımları

Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama (Para ve Gıda Yardımı)

Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2022; Sivas Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte siz de erzak ya da nakit para türündeki düzenli yardımlardan faydalanabilirsiniz. Sivas Belediyesi de yoksul kimselere her ay düzenli yardım imkanları sağlamaktadır. Sivas Belediyesi yardım başvurusu ile yoksul ve muhtaç durumda olan kişilerin hayat standartları yükseltilmek istenir.

Sivas Belediyesi yardım başvurusu yaparken de elbette bazı kriterleri sağlıyor olmak gerekir. Sivas Belediyesi yardım başvurusu 2022 kriterleri de aslında bir önceki seneler ile benzerlikler taşımaktadır. Siz de bu rehberimizde Sivas Belediyesi yardım başvurusu kriterleri ve başvuru süreci hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sivas Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Sivas Belediyesi yardım başvurusu sayesinde pek çok sosyal yardım hizmetinden faydalanmak söz konusudur. Sivas Belediyesi sosyal yardım başvurusu yaparak siz de erzak ya da maddi yardımlardan düzenli olarak faydalanabilirsiniz. Sivas Belediyesi, muhtaç durumda olan kişilere düzenli olarak yardım sağlayan kurumların başında gelir.

Sivas Belediyesi yardımları da aşağıdaki listede kapsamlı bir şekilde paylaşılmıştır:

 • Sivas Belediyesi yardım başvurusu ile asgari gelir durumunun altında olan kişilere hem erzak hem de maddi yardımlar yapılır.
 • Şehit ve gazi yakınlarına da belediye tarafından çeşitli sosyal yardımlarda bulunulur.
 • Sivas Belediyesi, öğrenci olup maddi zorluk çeken kişilere de yardımlar sunar. (burs, kırtasiye, kitap ve tablet yardımları gibi…)
 • Belediye tarafından pandemiden ekonomik anlamda etkilenen kişilere de yardım imkanı tanınır.
 • İşsiz olan ya da düzenli geliri olmayan kişilere de maddi yardımlar yapılır.
 • Doğal afetlerden ya da kaza ve yangınlardan etkilenen kişilere de belediye yardımları verilir.
 • Hasta ve engelli kimselere yönelik yardımlar da bulunmaktadır.
 • Yaşlı kimselere yönelik maddi ve sağlık türü yardımlar da bulunmaktadır.
 • Sivas Belediyesi, kira ve kış mevsimi boyunca yakacak yardımları da sağlar.
 • Evin geçimini sağlayan kişinin askerde ya da cezaevinde olması durumunda da belediyeden yardım alınabilir.

Sivas Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte siz de yukarıda bahsi geçen sosyal yardım hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sivas Belediyesi Sosyal Yardım Hizmetler Müdürlüğü ile iletişime geçerek yardımlar hakkında daga geniş çaplı bilgi de alabilirsiniz.

Sivas Belediyesi Yardım Kimlere Verilir?

Sivas Belediyesi yardım başvurusu için bilinmesi gereken detayların başında başvuru sürecinde ele alınan kriterler gelmektedir. Buna göre Sivas Belediyesi’nden yardım alacak olan kişilerin gelir durumlarına bakılmaktadır. Gelir seviyesi asgari düzeyin de altında olan kişiler, belediye yardımı alma hakkına sahip olabilirler. Yardım başvurusu yaparken de muhtarlıktan alınan yoksulluk belgesinin ibraz edilmesi önemlidir.

Sivas Belediyesi yardım başvurusu konusunda bir diğer önemli detay da başvuru sahiplerinin ikametgahlarıdır. Buna göre başvuru yapacak olan kişilerin Sivas il sınırları içerisinde ikamet ediyor olması şarttır. Sivas Belediyesi yardım başvurusu için talep edilen diğer kriterler de aşağıdaki listede sıralanmıştır.

 • Pandemi döneminden ekonomik anlamda etkilenmiş olmak
 • Kimsesiz olmak
 • İşsiz olmak ya da düzenli bir gelire sahip olmamak
 • Şehit ve gazi yakını olmak
 • Hasta ya da engelli olmak
 • Bebek sahibi olup maddi zorluk çekiyor olmak

Yukarıda bahsi geçen şartlar da Sivas Belediyesi yardım başvurusu kapsamında değerlendirme altına alınacaktır. Sivas Belediyesi, kimsesiz, hasta, yaşlı ve engelli bireylerin başvurularında her daim öncelik tanımaktadır.

Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sivas Belediyesi yardım başvurusu için size sunulan 2 farklı kanal vardır. Bunlardan ilki belediye makamına gidilerek yüz yüze başvuruda bulunulmasıdır. Belediyenin yardım konusunda yetkili birimleri, size başvuru sürecinde yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra online yöntemler ile de yardım başvurusunda bulunmak mümkündür.

https://www.turkiye.gov.tr/sivas-belediyesi linkinden yardım başvurusu yapılabilir. E – devlet sistemi üzerinden yapılan bu başvurular, Sivas Belediyesi tarafından işleme alınacaktır. Başvuru sürecinde yardım başvurusu formunu doldurup beyan etmek de büyük önem taşımaktadır.

Sivas Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Sivas Belediyesi yardım başvurusu konusunda atılacak olan ilk adım da başvuru formunun doldurulmasıdır. Buna göre yardım talebinde bulunan kişilerin formu eksiksiz bir şekilde doldurması gerekir. Yardım başvuru formuna belediyenin yetkili yardım birimlerinden ya da online olarak ulaşmak da mümkündür.

Yardım başvuru formunda da başvuru sahibi hakkında bazı temel sorular yer alır. Bu sorular da genellikle kimlik, adres, iletişim ve gelir durumu bilgisi ile alakalıdır. Formdaki her bir sorunun doğru yanıtlar verilerek yanıtlanması önemlidir. Aksi durumlarda yapılan başvurular geçersiz kabul edilebilir.

Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Sivas Belediyesi yardım başvurusu için aynı zamanda sorgulama işlemleri de yapabilirsiniz. Yardım başvuruları 2 ila 4 hafta gibi bir süre sonra neticeye kavuşacaktır. Siz de bu süre zarfında yapmış olduğunuz yardım başvurusunun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Yardım başvurusu sorgulama işlemleri için de belediyenin yetkili birimleri ile görüşebilirsiniz. Aynı zamanda e – belediye giriş sisteminden de başvuru sorgulaması yapabilirsiniz.

Sivas Belediyesi yardım başvurusu için https://online.sivas.bel.tr/Giris/Index/?returnURL=/SikayetOneri/Index/ bu linke tıkladıktan sonra e-devlet ile giriş yaparak hemen yardım başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz 444 58 44 numarasını arayabilirsiniz.

Sivas Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Sivas Belediyesi yardım başvurusu için belediyenin özel olarak atamış olduğu bazı telefon numaraları bulunmaktadır. Sivas Belediyesi, 444 58 44 numaralı hat üzerinden size yardımlar hakkında bilgi verecektir. Aynı numara ile yardım başvurusu durumu hakkında sorgulama yapmak da mümkündür.

Bunun yanı sıra 153 numaralı Beyaz Masa Çağrı Merkezi ile de yardımlar konusunda bilgi alınabilir. Bu çağrı merkezi, tüm Türkiye’de geçerli olan bir hattır.

Sivas Belediyesi Gıda Yardımı

Sivas Belediyesi de düzenli gıda yardımı hizmeti sağlayan belediyeler arasında yer almaktadır. Sivas Belediyesi’nin gıda yardımları da hem koli hem de sıcak yemek yardımı olarak iki gruba ayrılır. Sivas Belediyesi gıda kolisi yardımı kapsamında mutfak ihtiyaçlarına yer verilir. Gıda kolisinde baklagil, yağ, çay, şeker vb. temel gıda maddeleri yer alır. Gıda kolileri, her ay düzenli olarak dağıtılabileceği gibi dönemsel olarak da verilir. Sivas Belediyesi, Ramazan ve Kurban bayramlarında da gıda kolisi dağıtımı yapmaktadır.

Belediye, kimsesiz, hasta ya da yaşlı kimselere her gün düzenli sıcak yemek dağıtımı da yapar. Bu tür yardımlardan her gün düzenli olarak faydalanmak mümkündür. Belediye, Ramazan ayında da kentin pek çok noktasına ücretsiz hizmet veren aşevleri kurmaktadır.

Sivas Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Sivas Belediyesi yardım başvurusu ile gıda yardımı da alınabilir. Gıda yardımı için yapılan başvurularda da yoksulluk belgesi ve yardım başvuru formuna ihtiyaç vardır. Bu tür yardımların da açıklanması ortalama 2 ila 4 hafta arasında bir zaman dilimine sahiptir. Belediyenin yetkili yardım birimleri, yapılan başvuruları değerlendirme altına alarak bir karara bağlamaktadır.

Sivas Belediyesi gıda yardımı ve erzak yardımı için bu link üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Sivas Belediyesi gıda yardımı için https://online.sivas.bel.tr/Giris/Index/?returnURL=/SikayetOneri/Index/ linke tıklayarak başvuru oluşturabilirsiniz.

Sivas Belediyesi Yardım Kolisi

Sivas Belediyesi erzak yardımı adı altında dağıtılan yardım kolisi de temel ihtiyaçları içerir. Bu kolide genellikle mutfak gereksinimleri ve temel hijyen ürünleri yer alır. Aynı zamanda eğer talep olursa kıyafet ya da kırtasiye türü yardım kolileri de dağıtılabilir.

Sivas Belediyesi erzak kolisi başvurusu da hem yüz yüze hem de online olarak yapılabilir. Bu başvurularda da muhtarlıktan alınmış olan yoksulluk belgesine ihtiyaç duyulur.

Sivas Belediyesi Erzak Yardımı, Gıda yardımı ve yardım kolisi için başvuruda bulunmak için e-devlet üzerinden bu linke https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 tıklayabilirsiniz.

Sivas Belediye yardım başvurusu için dilerseniz bu videoyu izleyebilirsiniz.

Sivas Belediyesi Yardım Parası

Sivas Belediyesi yardım başvurusu sayesinde yardım parası da talep edebilirsiniz. Yardım parası hizmeti de düzenli verilen belediye yardımlarından biridir. Yoksul ve muhtaç durumda olan vatandaşlara verilen bu hizmet, dönemlik olarak da dağıtılabilir. Yardım parası için de aynı başvuru adımlarını izlemek yeterli olacaktır.

Sivas Belediyesi 2022 yılında öğrencilere destek olmak için Ocak, Şubat ve Mart aylarından aylık 300 TL olacak şekilde toplamda 900 TL yardım yapacaktır. Başvurular internet üzerinden belediyenin resmi sitesinden yapılmaktadır. Sivas belediyesi para yardımı başvurusu için https://online.sivas.bel.tr/Giris/Index/?returnURL=/SikayetOneri/Index/ linke tıklayabilirsiniz.

Sivas Belediyesi Nakdi Yardım Başvurusu

Sivas Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede dar gelirli vatandaşlara düzenli olarak ayni ve nakdi yardım yapmaktadır. Dar gelirli vatandaşlara ve öğrencilere verilen bu yardımdan yaralanmak için başvuruda bulunmanız yeterlidir. Sivas Belediyesi tarafından yapılan açıklamada 2022 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında ihtiyaç sahibi aileler ile kirada oturan üniversite öğrencileri için 300’er TL taksitle, toplamda 900 TL nakit yardımı yapılacak.

Sivas Belediyesi yardımından yararlanmak için Hanenin toplam geliri 3 bin 500 TL’yi aşmamalıdır. Üzerine kayıtlı 2005 model ve üzeri araç olmamalıdır. Üzerlerine kayıtlı ikinci bir ev veya arsa olmamalıdır. Bir ev var ancak geliri 3500 TL’yi geçmiyorsa sosyal yardımdan faydalanabilecekler. Vergi mükellefi olmamaları ve Sivas merkezde ikamet etmesi gerekmektedir. Ayrıca bize bildirdiği hesap numarasının da kişinin kendisine ait olması gerekmektedir. Belediyemiz internet sitesine girdikleri takdirde ilk başta ekrana düşecek ve bu şartları taşıyanlar müracaat edecekler.

Sivas Belediyesi Süt Yardımı

Sivas Belediyesi yardım başvurusu kapsamında düzenli olmasa da dönem dönem süt yardımları yer almaktadır. Süt yardımları da genellikle 0 – 6 yaş arası çocuklara sahip olan ailelere verilir. Bunun yanı sıra bebek sahibi olup yoksul olan ailelere de bebek bezi ya da mama yardımları uygulanmaktadır.

Sivas Belediyesi Maddi Yardım

Sivas Belediyesi yardım başvurusu ile birlikte maddi anlamda yapılan çeşitli yardımlardan da faydalanmak söz konusudur. Maddi yardımlar, erzak ya da nakit para türü yardımlar olarak iki farklı gruba ayrılır. Benzer başvuru adımlarını uygulayarak siz de maddi yardımlardan her zaman faydalanabilirsiniz. Elbette bu tür yardımlar için de muhtarlıktan almış olduğunuz yoksulluk belgesini beyan etmelisiniz.

Sivas Belediyesi Sivas il sınırları içerisinde okuyan öğrencilere para yardımı yapmaktadır. Sivas’ta okuyan ve kirada yaşayan kişiler belediyeye başvurmaları halinde aylık maddi yardım ve para yardımı alacaklardır. Sivas Belediyesi online başvurusu için https://online.sivas.bel.tr/ linke tıklayabilirsiniz.

Sivas Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Sivas Belediyesi yardım başvurusu içerisinde düzenli olarak verilen sosyal yardım kartı projesi de yer alır. Sivas Belediyesi, yoksul durumda olan ailelere her ay ödeme yapılan bir sosyal yardım kartı tanımlar. Bu kartın içerisinde bulunan paranın da anlaşmalı market ya da mağazalarda harcanmasına izin verilir.

Sivas Belediyesi yardım başvurusu ile alınan sosyal yardım kartı, düzenli verilen yardımlardan biridir. Sivas Belediyesi yardım kartı başvurusu için 444 58 44 numarasını arayabilir yada bizzat belediyeye giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Sivas Belediyesi Para Yardımı

Sivas Belediyesi yardım başvurusu sayesinde aynı şekilde düzenli para yardımı hizmeti de alınabilir. Para yardımları, yoksul kişilere verildiği gibi öğrencilere de burs olarak verilir. Başarılı olup maddi zorluk çeken öğrenciler, belediyenin çeşitli para yardımlarından yararlanabilmektedir.

Sivas Belediyesi para yardımı her hangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan kişilere düzenli olarak başvuru esnasında bildirdiği banka hesabına yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu Yardım Başvurusu