Borsa

Rüçhan Hakkı Nedir? Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır ?

Rüçhan hakkı ve bedensel sermaye arttırımı hakkında detaylı bilgiler edinin.Rüçhan hakkı ne demek, nasıl alınır ve ne işe yarar hemen öğren.

Rüçhan hakkı, öncelikli satın alma hakkıdır. Hisse senedi alımında sunulan bu hak şirkette payı bulunan yatırımcıların Bedelli Sermaye Artırımı ile arza açılan payları diğer kişilerden önce alma hakkına sahip olmasıdır. Örnek vermek gerekirse A şirketinin X payına sahip olan kişi yine A şirketinin Bedelli Sermaye Artırımı ile arza açtığı Y payını diğer kişilerden önce alma hakkına sahiptir. Rüçhan hakkı denen bu ayrıcalık bir şirkette daha fazla pay sahibi olmayı sağladığı gibi kar eden paylarda hak sahibi olmayı da sağlamaktadır.

Rüçhan Hakkı Nasıl Kullanılır?

Bedelli Sermaye Artırımı şirketlerin genel kurul kararı esas hisselerinin bedelini ödeyerek yeni hisse senedi çıkarması ve sermaye artırımına gitmesidir. Şirket tarafından sunulan bu yeni hisseleri ilk olarak daha önceki hisse sahiplerine sunularak rüçhan hakkı tanınmış olacaktır. Şirketler/ kişiler tarafından sunulan rüçhan hakkı nasıl kullanılır ve kaç gün içerisinde bu hakkın kullanılması gerekir gibi sorular borsada yatırım yapanların merak ettiği konulardan olmaktadır.

Rüçhan hakkı olan kişilerin bu haklarını kullanmak için 15 ila 60 günlük süreleri bulunur. Bu süre zarfında isteyen bu hakkı kullanabilirken isteyenlerde satabilir. Rüçhan hakkı kullanımı için şu aşamaların yerine getirilmesi gerekir:

  • Şirkette hisse sahibi olan kişilerin Sermaye Piyasası Kurulu’na şirkette pay sahibi olunduğunu bildirmeleri gerekir. SPK bildirimi yapılmaması halinde bu hak başka kişilere açık hale gelecektir.
  • SPK bildirimi sonrası şirketlerin rüçhan hakkını kullanmak isteyen kişileri inceleme hakkı doğmaktadır. Şirket sahiplerinin istemeleri halinde bu hakkın sunulabileceği kişileri ya da şirketleri sınırlandırma ve seçme hakkı bulunur. Ancak bu haktan faydalandırılmayan hissedarlar rüçhan hakkının korunmasına yönelik karşı dava açabilmektedirler.
  • Rüçhan hakkı için başvuruların değerlendirilmesinin ardından şirketler kimlerin hangi hisselerden faydalanabileceğine dair rapor hazırlarlar. Hazırlanan rapor ise belirli bir süre sonra açıklanır.
  • Şirketler tarafından sunulan hisse hakkını kabul etmeyen kişiler herhangi bir işlemde bulunmazlar. Yeni hisseleri almayan kişilerin şirket üzerindeki hisse oranları düşeceği gibi sermayelerinde de düşüş meydana gelecektir.

Borsada Rüçhan Hakkı Nasıl Satılır?

Borsa üzerinden hisse alım satımı yapan yatırımcılar şirketlerin sermaye artırımına bağlı olarak sundukları yeni hisseleri almak istemeyebilir. Ellerinde bulunan bu hakkı kullanarak aynen hisse satışı yapar gibi yeni hisse alış hakkını satabilmektedirler.

Borsada rüçhan hakkı satışı yapabilmek için bu hakkın kullanılacağı tarihlerin geçmemesi gerekir. Eğer hakkın kullanım süresi dolarsa hiçbir şekilde başka birine satma geçerliliği olmayacaktır.

Süresi devam eden rüçhan hakkınızı satmak için aracı kurumunuz tarafında sunulan mobil uygulama ya da internet bağlantıları üzerinden hisselere giriş yapmanız gerekir. Aynen hisse satışı yapar gibi listede görünen ‘’Rüçhan Hakkı Sat’’ gibi bir ibareye tıklamanız gerekir. Hakkınız hisse satışı yaparken olduğu gibi satılacaktır.

Rüçhan Hakkı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Rüçhan hakkı kullanmanın avantajları içerisinde en önemlisi şirkete ait hisselerin ve dolaylı olarak sermayenin artması anlamına gelir.
  • Getirisi olan şirketlerde hisse almak zaman zaman zor olabilmektedir. Ancak önceki hisse sahiplerine öncelik hakkı tanındığından dolayı getirisi olan hisseleri alımı kolaylaşmaktadır.
  • Rüçhan hakkının kullanılması ayrı bir avantaj iken satılabilir olması da kişiler için kazanç olarak görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu