Krediler

Reeskont Nedir? Reeskont Kredisi Nedir?

Ticari bankaların nakit ihtiyacını gidermek için başvurduğu Reeskont Kredisi Nedir? Reeskont ne anlama gelmektedir, faiz oranları ve avantajları nelerdir?

Reeskont Nedir, Reeskont ne demek.İngilizcede ‘’re’’ eki yeniden anlamına gelmektedir. ‘’Eskont’’ ise iskonto, indirim yapma anlamına gelir. Borsada reeskont demek ise yeniden iskonto yapmak anlamına gelmektedir. Bir bankanın elinde bulunan ve ödeme günü henüz gelmemiş olan senetleri Merkez Bankası ya da başka bir bankaya giderek iskonto ettirmesine reeskont işlemi denir. Ticari amaç güden bankalar likiditelerini artırmak adına devlet bankalarından bu tür işlemler gerçekleştirebilmektedir.

Burada kullanılan iskonto aslında indirim değil, vadesi gelmemiş olan  senetlerin erkenden belirli şartlar altında erkenden nakide çevrilmesi amacı ile kullanılmaktadır.Ülkelerin merkez bankaları kendi belirleyeceği şartlar altında belirli zamanlarda reeskont yapabilir.Ticari bankalar için oldukça önemli olan reeskont kredileri de bu şekilde alınmaktadır.

Reeskont Çeşitleri Nelerdir?

Reeskont kredi başvuruları genellikle belirli dönemlerde sıklaşır. Bunun nedeni  bu işlemin her zaman yapılamıyor olması ve merkez bankasının kararı ile belirli süreli olarak yapılabiliyor olmasıdır.Ticari bankaların devlet bankalarına yönelerek reeskont kredisi talep etmelerine göre  farklı reeskont çeşitleri oluşmuştur.

 1. Düzeltme Reeskontu

Ticari bankaların kısa vadeli sorunlarının çözülebilmesi ve likidite sıkıntısı yaşadıkları durumlarda bu sıkıntıyı atlatmak adına tercih ettikleri reeskont çeşididir.

 1. Genişletilmiş Reeskont

Ticari bankaların uzun vadeli likiditeye ihtiyaç duymaları ve nakit açıkları nedeniyle büyük oranda sıkışmalarına bağlı olarak talep ettikleri reeskont çeşididir.

 1. Mevsimsel Reeskont

Bankaların mevsimsel olarak likiditeye sıkıştıkları zamanlarda tercih ettikleri reeskont çeşididir. Örneğin yaz mevsiminde tatil kredisi ya da ihtiyaç kredisi kampanyaları sunan bankalarda talebe bağlı olarak mevsimsel likidite açığı oluşabilir. Bunun giderilmesinde ise reeskont işlemi yapılabilir.

Reeskont Avantajları Nelerdir?

Reeskont nedir öğrenen kişiler sistemin mantığını kavrayabilmek için bu uygulamanın avantajlarını da merak etmektedirler.Birçok banka için oldukça avantajlı olan bu süreç özellikle ticari faaliyet gösteren bankalar için nakit akışının gerçekleşmesine büyük katkı sağlamaktadır.

 • Reeskont işlemi bankaların kısa vadede alacaklarını önceden almalarını sağlayan bir sistem sunar.
 • Krediye yönelişin fazla olduğu dönemlerde bankalarda oluşan likidite sıkıntısını giderilmesinde ticari amaçlı bankalar reeskont işlemi yaparak nakitlerini artırabilir.
 • Reeskont işlemi yapılarak bankalara kazandırılan likiditeler nakit döngüsü oluşmasını sağlayarak ülke piyasasını destekler. Bu sayede piyasa üzerinde sıcak para akımı düzenli hale gelir.
 • Sadece bankalar için değil ihracatçı ve üretici konumunda olan şirketler ve şahıslar içinde geçerli olan reeskont işlemleri nakit sıkıntısını ortadan kaldırır. Üretime süreklilik kazandırır.
 • Üretici ve ihracatçı konumunda olan şirket ve ya kişilerin iş hayatlarında büyüme ve istihdam imkanlarını artırır.

Reeskont Kredi Ne Demektir?

Reeskont kavramının açıklanmasının ardından akıllara reeskont kredisi ne demek sorusu gelebilir. Reeskont kredisi reeskont işlemi ile bağlantılı olan bir terimdir. Henüz ödeme günü gelmemiş olan senetlerin Merkez Bankasına götürülerek reeskont edilmesi sırasında; Merkez Bankasına döviz cinsinden senet veriliyor ve TL cinsinden ödeme alınıyorsa buna reeskont kredisi denmektedir. Reeskont kredisinin amacı Merkez Bankası elindeki döviz miktarını artırmak ve dövizlerin işlenmesini sağlamaktır. Bu sayede devletin döviz rezervine katkı sağlamaktadır.

Reeskont kredisinin kendi içerisinde belirli kuralları vardır. Bu kurallara uyulması halinde reeskont kredisi kullanılabilir.

 • Reeskont kredilerinin TL bazındaki limiti 60.000 TL’dir.

Reeskont kredisindeki 60 bin TL’nin 30 bin TL’si kamu bankaları tarafından, 20 bin TL’si Türk Eximbank tarafından ve 10 bin TL’si ise diğer bankalar tarafından verilecektir.

 • Firmaların reeskont kredisi başvurularında KOBİ olmaları durumundaki limitleri 25 milyon TL, diğer firmalar içinse limit 50 milyon Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
 • Eximbank dışında kalan diğer bankalardan kullandırılacak olan kredilerin asgari oran olarak KOBİ’lere kullandırılacaktır.

Reeskont kredisinden; Yurt dışında müteahhitlik hizmeti sunan firmalar, uluslararası fuarlara katılım sağlayan firmalar ve yabancı para reeskont kredisi kullanım hakkı bulunan bankalar faydalanabilecektir.

 • Reeskont kredi vadesi en fazla 360 gün olacaktır.
 • Aracı bankaların komisyon oranları maksimum 150 baz puan olabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu