Borsa

Nominal Değer ve Reel Değer Ne Demek?

Maddi değerlemelerde karşılaştığımız Nominal ve Reel değerler nedir ve nasıl hesaplanır? Nominal değer ile Reel değer arasındaki farklar nelerdir?

Nominal değer ne demek, reel değer ne demek.Kıymetli kağıtlarda ve borsada karşımıza çıkan Nominal ve Reel değerler kıymet değerlerini ifade ederken kullanılan popüler finans terimlerindendir.Nominal değerler yazılı olarak ifade edilen ve kağıt yada belgelerde geçen birimin yazılı değerlerini belirtirken kullanılır.

Nominal Değer Ne Demek?

Nominal değer hesaplama için kullanmanız gereken bir hesaplama formülü gibi birşeye ihtiyacınız yoktur. Nominal değer nedir diyenler için kağıt paralar verilebilecek en güzel örneklerden biridir.Paranın üstünde yazılı olan değer o kağıdın nominal değeridir.Yani kağıdın üstünde 100 TL yazıyor ise o kağıdın nominal değeri 100 TL’dir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın çıkardığı devlet iç borçlanma senetlerinin nominal değerleri o senetlerin üstünde yazılı olan değerler ile belirlenmektedir.Eğer bir kağıdın üstünde fiyat belirtilmemiş ise o birimin bir nominal değeri yok demektir.

Reel Değer Ne Demek?

Reel değeri ise nominal değerin zıt anlamlısı olarak düşünebilisiniz.Nominal değer yazılı olarak belirlenmiş değerdi ancak Reel değer ise o kıymetli evrağın gerçek değeridir.Reel değer insanlar için alım gücünü temsil eder.

Örneğin nominal değeri 100 TL olan bir kağıtın insanlar için olan değerini kağıdın üstünde yazan değer değil enflasyon ve döviz gibi şartlar belirlemektedir.Bu değer ise reel değer olarak bilinmektedir.Bundan 6 ay önce aynı nominal değere sahip kağıt veya senet ile bir birimden 10 adet alabiliyorken günümüzde 8 adet alabiliyorsanız o kıymetli evrağın reel değeri düşmüş demektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu