Mevduat Nedir? Mevduat Hesaplamaları Nasıl Yapılır ?

Mevduat nedir? Kredili, vadeli, vadesiz mevduat tipleri nedir? Mevdua hesaplamaları ve faiz hesaplamaları 2021 güncel rakamlara göre nasıl yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bankacılık işlemleri yapan herkes mevduat terimini duymuştur. Peki mevduat teriminin anlamı nedir? hemen açıklayalım; mevduat bir kişinin parasını belirli bir süre içerisinde faiz alma koşuluyla bankaya yatırdığı  ve istediğinde çekebileceği işleme mevduat denir.Bankalar kurum yada kişiler adına fonlarını takip etmeleri için açtıkları hesaba ise mevduat hesabı denir.Bankalara kurumlar tarafından açılan hesaplara ticari mevduat kişisel müşteriler tarafından açılan hesaplara ise tasarruf mevduat hesabı diyoruz. Bankalarda açılan mevduat hesapları vadeli mevduat hesabı ve vadesiz mevduat hesabı diye 2 şekilde adlandırılır. Şimdi bu vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarını inceleyecek olursak

Mevduat Nedir? Mevduat Hesaplamaları Nasıl Yapılır  ?

Mevduat Nedir?

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabında kişiler paralarını yatırarak önceden belirlediği bir süre bekleterek faizlere göre artarak parasının değer görmesini bekler. Bankalar açıla vadeli mevduat hesabında kişinin belirlediği süreyi göz önündeki bulundurarak hesaptaki paraya göre faiz öderler. Vadeli mevduat hesabı açmak isteyen müşteri 1, 3, 6 aylık veya 1 yıllık açabilir. Vadeli hesap açan müşteri vadesi dolmadan parasını istediği zaman çekme hakkını elinde bulundurmaktadır. Vadeli mevduat hesabında müşteri vadesi dolmadan parasını çekerse kullandığı vade süresince kazandığı faiz kadar indirip yapılır

Vadesiz Mevduat Hesabı

Vadesiz Mevduat hesabı hemen hemen herkesin vardır banka müşterileri vadesiz mevduat hesaplarında maaşlarını yada yatırdığı paraları saklayabilirler. Herhangi bir süresi yoktur faiz olmaz ayrıca vadesiz hesaptaki paralarıyla para transferleri yapabilir ve fatura ve kredi kartı borçlarını ödeyebilirler. Yani müşteriler bu hesaptaki paralarını istedikleri zaman kullanabilirler. Bilindiği üzere günümüzde hırsızlık ve dolandırıcılık hızla artmakta insanlar dişinden tırnağından artırarak biriktirdiği paraları eskisi gibi yastık altında yada evlerinde saklayamıyor bu yüzden herhangi bir bankadan vadesiz mevduat hesabı açtırarak birikimlerini güvene almış oluyorlar. Birikimlerini ihtiyaçları doğrultusunda gerek atm ler gerek şubeler gerekse de internet bankacılığı üzerinden kullanıyorlar. Birikimlerinizi hala evinizde saklıyorsanız hemen bir banka şubesine giderek vadesiz mevduat hesabı açarak kendinizi güvene alın.

Kredili Mevduat Hesabı

Bankaların en çok önem verdiği hesap kredili mevduat hesabıdır. Maaşınız yada herhangi yatırımınız için açtırmış olduğunuz vadeli yada vadesiz hesabınızla ilişkilendirilmiş hesaba kredili mevduat hesabı diyoruz. Bankalar buna avans hesabı yada ek hesap adını da veriyorlar. Hesap sahipleri bir limit belirleyerek bankaya iletiyorlar bankada belirlenen limit dahilinde müşterisinin hesabında para olmasa bile kullanmasına olanak sağlıyor. Bu kredili mevduat hesabını tercih eden müşteri sayısı oldukça fazladır çünkü seçmelerinin nedeni kredi kartı ile çekilen avansa göre faiz oranları daha düşük olmasıdır. Bankalar diğer kredilerde ödeme gecikme durumunda bazı durumlarda idare eder ama kredili mevduat hesabında öyle değildir. Kredili mevduat hesabında kullandığımız miktarı gününde ödememiz gerekmektedir aksi taktirde bankalar kanuni işlemleri başlatırlar. İlk olarak ta hesabınıza ait banka ve kredi kartlarınızı bloke ederler.

Kredili mevduat hesabı bankalar tarafından çok önem taşısa da mecbur kalmadığınız sürece kredili mevduat hesabınızdan para kullanmamanızı tavsiye ederiz. Kredili mevduat hesabının vadesi kısa olduğu için çok acil durumlarda kullanabilirsiniz çünkü kredili mevduat hesabının faiz oranları diğer kredilerin faiz oranlarına göre daha yüksektir. Bu sebepten dolayı kredi kartınızı yada nakit para kullanmanız daha avantajınıza olacaktır. Kredili mevduat hesabınızın bulunduğu bankadan maaş alıyorsanız işiniz biraz daha kolaylaşır çünkü, bankanıza vereceğiniz talimatla kredili mevduat hesabınızdan kullandığınız miktarı maaşınız yatar yatmaz oradan otomatik borcunuzun ödenmesini sağlayabilirsiniz. Yani bir nevi avans çekmiş oluyorsunuz bu yüzden kredili mevduat hesabının bir diğer adına da avans hesabı denilmektedir.

Kredili Mevduat Hesabında Faiz Oranlarını Nasıl Hesaplarım?

Yukarıda kredili mevduat hesabının ne demek olduğunu nasıl kullanacağımızı ve nelere dikkat edeceğimizi öğrendik. Peki bu kredili mevduat hesabından para çektiğimizde faiz ödüyoruz bu faiz oranlarını nasıl hesaplarız şimdi onu öğrenelim. Kredili mevduat hesabından kullandığımız para ilk faiz işlemeye başlar ta ki ödeyeceğimiz güne kadar. Eskiden kredili mevduat hesabı faizi 100 de 5’ti ama daha sonra bu kredi kartı faiz oranı seviyesine düşürülmesi için merkez bankası açıklama yapmış ve günümüzde kredili mevduat hesap faiz oranı 100 de 2.02 ye göre değerlendirilmektedir. Bu faiz oranı yıllık faiz oranı baz alındığında kredili mevduat hesabının 100 de 30 u bulduğu görülmektedir. Kredili mevduat hesabının nasıl hesaplandığını aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki tabloda görmüş olduğunuz gibi;
a- 100 liranız kredili mevduat hesabının faiz oranı günlüğü 8 kuruşa tekabül ediyor.
b- 100 liranız kredili mevduat hesabının faiz oranı haftalığı 56 kuruşa tekabül ediyor.
c- 100 liranız kredili mevduat hesabının faiz oranı aylığı 2.42 liraya tekabül ediyor.

Kredili Mevduat Hesabı Detayları

Kredili mevduat hesabı faiz oranı hesaplamalara göre 1000 liranın faiz oranı yıllık 24 liradır. Tabloyu ele alarak sizlerde buna benzer faiz oranlarını kullanacağınız miktara göre hesaplayabilirsiniz. Öğrenmiş olduk ki kredili mevduat hesabından para kullanmadan önce nasıl ödeyeceğimizi planlamış olmamız gerekiyor. Kredili mevduat hesabında bilinmesi gereken bir nokta da çekilen para çekildiği gün faiz işlemeye başlar ama bankalar ay sonunda borçlarını kapatmalarını isterler ve bu genellikle ayın 15’ine kadardır. Çünkü günümüzde genel kesim maaşlarını 15’ine kadar alıyorlar ve bu süre zarfında da kredili mevduat hesabı borcunun kapatılması gerekmektedir. Yani unutmamanız gereken şey kredili mevduat hesabının kısa süreli çözüm kaynağınız olduğunun bilincinde olmanızdır. Kredili mevduat hesabında faiz oranlarını bankaların resmi web sitelerinden de yapabilirsiniz. Buna göre bazı bankaların kredili mevduat hesabı hakkında detaylı bilgiye sahip olabileceğiniz resmi web site adreslerini sizlerle paylaşalım.

Türk Ekonomi bankası kredili mevduat hesabı: www.teb.com.tr/sizin-icin/kredili-mevduat-hesabi
Finans bank kredili mevduat hesabı: www.qnbfinansbank.com/hesap-makinesi/kredili-mevduat-hesaplama-araci.aspx
Ak bank kredili mevduat hesabı:  www.akbank.com/tr-tr/urunler/Sayfalar/Arti-Para.aspx
Halk bank kredili mevduat hesabı:  www.halkbank.com.tr/channels/1.asp?id=183
Ziraat bank kredili mevduat hesabı:  www.ziraatbank.com.tr/tr/Bireysel/Krediler/Pages/KrediliMevduatHesabi.aspx
Şeker bank kredili mevduat hesabı:   www.sekerbank.com.tr/bireysel/bireysel-krediler/kredilimevduathesabi
Vakıf bank kredili mevduat hesabı:  www.vakifbank.com.tr/kredili-bankomat-724.aspx?pageID=325

 

İşletme Kredisi Almak İçin Neler Gerekir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir