Borsa

MACD Nedir?

Borsada sık kullanılan terimlerden biri olan Macd Nedir? MACD indikatörü nasıl yorumlanır ve incelerken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Borsa uzmanlarından sıkça duyduğumuz MACD (Moving Average Convergence Divergence) Türkçe olarak ‘’Hareketli Ortalamaların Yakınlaşması ve Uzaklaşması’’ şeklinde ifade edilmektedir. 1970’li yılların sonuna doğru Gerald Appel tarafından kullanılan MACD kavramı borsa dünyasındaki teknik analizlerde kullanılmaya başlanmıştır. Trendi takip etmesinden dolayı bu göstergeler yatırımcılar için önemli kriterlerden sayılmaktadır.

MACD göstergeleri menkul kıymetlerde genel olarak eğilimi görebilmek amacıyla kullanılır. Yatırımlar öncesinde menkul kıymetin yükseliş trendinde mi yoksa düşüş trendinde mi olduğunu anlamak adına bu göstergelere bakılır.

MACD Göstergeleri Nelerdir?

Moving Average Convergence Divergence ticareti yapılabilen yatırım enstrümanlarının, kripto paraların ya da hisse senetlerinin momentumunu belirlemede kullanılabilmektedir. Yatırımcılara fiyat geçmişine dair veriler sunarak sinyaller veren MACD göstergeleri yatırım öncesinde kriter olarak sıkça kullanılmaktadır.

MACD göstergelerinde bazı kavramlar bulunur ve bu kavramlara karşılık gelen göstergeler tablo üzerinde yer alır. MACD indikatörü denilen bu kavramlar şunlardır:

Üssel Ortalama

Hareketli ortalama denilen şey MACD içerisinde üssel ortalama olarak ifade edilir. Kısa vadeli üssel ortalamalar için 12 gün uzun vadeli üssel ortalamalar için 26 gün kullanılmaktadır. Kullanıcılar bu gün aralığını kendileri de değiştirebilmektedir. Kısa vadeli üssel ortalamanın uzun vadeli olan üssel ortalamadan çıkarılması ile birlikte grafik üzerinde tek bir çizgi ile gösterilen tek bir ortalama meydana gelir. Buna MACD çizgisi denir ve sürekli izlenmesi gerekir.

9 Gün Sinyali

MACD çizgisinin oluşmasının ardından 9 günlük üssel ortalamayı gösteren ayrı bir çizgi daha grafiklerde oluşacaktır. Oluşan bu çizgi sadece ilk MACD çizgisinin doğruluğunu daha net bir şekilde görebilmek için kullanılmaktadır.

Histogram Sütunları

MACD çizgisi ile 9 günlük sinyal çizgisi arasında oluşan sütunlara Histogram sütunu denmektedir. Bu sütunlar çizgiler arası uzaklık arttıkça yükselirken çizgiler yaklaştıkça kısalmaktadır. Histogramın uzaması yön hareketinin devam edeceğini gösterirken kısalması ise trend değişiminin görüleceğini haber verir.

MACD Nasıl Hesaplanır?

Macd hesaplaması yaparken aşağıdaki formülleri kullanabilirsiniz;

MACD Çizgisi : 12günlük EMA 26günlük EMA)

Sinyal Çizgisi: MACD Çizgisinin 9günlük EMA’sı MACD

Histogram: MACD Çizgisi Signal Çizgisi

MACD İndikatörleri Nasıl Yorumlanır?

  • Kısa vadeli üssel ortalama eğer uzun vadeli üssel ortalamadan daha yüksekse MACD çizgisi yukarı doğru olacaktır. Bu ise yatırıma konu olan enstrümanın fiyatının yüksek olduğunu göstermektedir.
  • Kısa vadeli üssel ortalama uzun vadeli ortalamadan düşükse MACD çizgisi aşağı yönde olacaktır. Bu da fiyatların düştüğünü göstermektedir.
  • Kısa vadeli üssel ortalama ile uzun vadeli üssel ortalama eşitse MACD çizgisi düz bir hal alacaktır. Fiyatın hemen hemen aynı doğrultuda olduğunu gösterir.

MACD yorumlaması yaparken eğer MACD çizgisi 0 noktasının üzerinde ilerliyorsa bu durum finansal enstrümanın yükseliş trendine devam ettiğini gösterirken 0 altına düşmesi ise düşüş trendinde olduğunu gösterir. MACD çizgisi ile sinyalin kesiştiği noktalar trend değişiminin habercisi olduğu için yatırımcıların bu kesişme noktalarına dikkat etmesi gerekir.

MACD çizgisi yükseliş trendi ile ilerliyorsa bu satış yapılabileceğini gösterir. Sinyal ve MACD çizgisi kesişmeye başladığında bu düşüş trendine girileceğini haber verir. Düşüş trendine girmesi halinde ise bu durum yatırımcılar için alım yapma zamanını ifade eder. MACD indikatörlerini kontrol ederken fiyat yükseldiği halde MACD düşüş yapmışsa bu duruma karşı dikkatli olmak ve farklı göstergeleri de takip etmek gerekir.

Ayrıca fiyat yükselirken MACD bunu onaylar nitelikte değilse yükseliş durumu şüphelidir. MACD trendleri belirlerken tek başına yeterli olmadığı için farklı durumları da dikkate almak daha doğru yatırımlar yapmayı sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu