Bankacılık

Kuveyttürk Kimin? Ortakları Kimlerdir?

Türkiye’nin önde gelen bankalarından biri olan Kuveyttürk’ün sahibi kim? Kuveyttürk kime ait? gibi soruları merak ediyorsanız, cevapları burada. Kuveyt Katılım Bankası şeklinde de anılmaktadır ve kurucuları Araplardır. Şirket ilk defa Özel Finans Kurumu olarak kurulmuştur, 2000 yıllarında ise Türkiye’de katılım bankası olarak çalışmalarını sürdürmeye başlamıştır.

Kuveyttürk nitelikli ve eğitimli kurumsal bir kadroya sahiptir, özellikle İslami değerlere çok fazla önem göstermektedir. En çok tekstil, emlak, metal ve sanayi alanlarında yatırımları bulunmaktadır.

En önemli özelliği ise elindeki fonları yabancı ülkelere akıtmak yerine kendi ülkesine akıtmaktadır. Şu da unutulmamalıdır ki bir kesim tarafından laikliğe karşı geldiği düşünüldüğü için tercih edilmemektedir. Fakat Kuveyttürk faizsiz banka anlayışını getirmektedir.

Kuveyt Türk’ün Sahibi Kim?

Kuveyttürk’ün sahibi kim sorusunun cevabı aslında tek bir kişide değildir, 4’e bölünmüş bir hisse döngüsü mevcttur. Asıl amacının sermayeleri toplayıp ülke içinde yatırımlar yapmak ve bu sayede ülkeye katkı sağlamak olduğu görülmektedir. Fakat şu unutulmamalıdır ki, Kuveyttürk kimin dendiği zaman kesin bir şey demek zordur, arkasında yüzlerce destekçi şirket olabilir.

Hissedarlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • %62 Kuveyt Finans Kurumu
  • %9 Kuveyt devlet SGK Kurumu
  • %9 İslam Kalkınma Bankası
  • %18 Vakıflar Genel Müdürlüğü
  • %1.04 diğer ortaklar

Kuveyttürk’ü kim kurdu sorusunun asıl cevabı ise Kuveytli tacirler konsorsiyumudur, yani Araplardır. Bu Arapların çoğu petrol bakımından oldukça zengindir. Kuveyt’e kaçan Arapların neredeyse tamamı zaten Ortadoğu’daki petrol zenginleridir. Burası ekonomi bakımından o bölgedeki en gelişmiş yerdir. Ülkemizdeki başarıları ise Türkiye’nin mega projelerine destek vermektedir, 2 adet Ar-Ge merkezine sahip tek finans kuruluşudur, dijital dönüşümlerinde odağı sadece müşterilerine tutmaktadır ve kira sertifikasında tarihi rekorlar kırmaktadır.

Kuveyt Finans Kimlerin

Kuveyttürk kimin sorusunun cevaplarından biridir, faizsiz bankacılık prensipleri baz alınarak 1977 yılında Kuveyt’te kurulmuştur. Dünyanın önde gelen İslami Bankacılık kurumlarından biridir ve Kuveyt Borsası’nda halka açık olan bir şirkettir. Kuveyt Finans Evi olarak da anılmaktadır. İslami şeriat hükümlerine çok önem vermektedir. Türkiye ve Kuveyt dışında Bahreyn, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya ve Almanya’da da şirketleri ve finansal yatırımları bulunmaktadır. Kuveyttür’ün sahibi kim dendiği zaman ilk akla gelen isimdir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuveyttürk kimlere ait dendiği zaman ilk akla Araplar gelsede elbette Türkiye ilede bağlantıları vardır, bunlardan biri Vakıflar Genel Müdürlüğü’dür. 1926 yılında kurulmuştur ve içinde çok sayıda kayıtlı vakıf bulunmaktadır. Burada kayıtlı vakıfların varlıkları ve mülkleri korunmaktadır. Doğrudan Başbakanlığa bağlı olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak kendi bütçesine sahiptir ve Kuveyttürk ile bağlantılı olmasının sebebi, vakıfların gelir ve giderlerini yönetiyor olmasıdır.

İslam Kalkınma Bankası Kuveyttürk’ü kim kurdu sorusuna yine yabancı bir kuruluş ismiyle cevap verecek olursak, İslam Kalkınma Bankası 1973 yılında Cidde’de kurulmuştur. Müslüman ülkeler Cidde’de düzenlenen bir seminere katılmış ve orada düzenlenen İrade Beyanı uyarınca kurulmuştur, uluslararası bir kurumdur. Asıl amacı, İslam hukuku ve prensipleri ışığında Müslüman toplum ve ülkelerin kalkınmasıdır.

Kuveyttürk Hangi Ülkeye Ait

Vakıf fonları dışında Müslümanlara yardım amacıyla kurulan özel fonlarda mevcuttur, toplam 57 ülkede bulunan bir bankadır. Kuveyttürk’ün hissedarlarından biri olduğu için Kuveyttürk İslam Konferansı Örgütü üyelerinden biridir, banka sermayesine katkı payı ödemektedir ve diğer şartlara uymaktadır.

Kuveyttürk kimlere ait Araplar fakat Türkiye’deki hisseleri ve başarıları da oldukça fazladır. Hissedarlarından biri güçlü SGK kurumudur. Yaşlıları ve malulleri kapsayan devlet sosyal güvenlik kurumudur ve 1976 yılında kurulmuştur. Farklı kişilere farklı konularda güvence sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Maddi Yardım Başvurusu