Borsa

Konvertibilite Nedir?

Konvertibilite borsa dünyası içerisinde sıkça uygulanan ve oldukça basit bir kavramdır. Türkçe ‘’çevirilebilir, çevrilgen’’ gibi anlamlara gelen konvertibilite nedir, nasıl uygulanır gibi sorular ise yatırım dünyasına yeni katılan kişiler için merak konusu olmaktadır. Currency convertibility olarak da telaffuz edilen bu kavram kıymetlilerin farklı kıymetliler ile değiştirilmesi anlamına gelir. Buradaki kıymetliler para birimleri olabileceği gibi altın, gümüş gibi madenlerde olabilmektedir.

Borsada konvertibilite kavramı daha çok para birimleri arasında yaşanan değişimleri konu edinmektedir. Günümüzde sıkça başvurduğumuz döviz bozdurma ve ya döviz olarak kabul ettiğimiz kıymetlilerin altın gibi kıymetlilere çevirilmesi işlemlerinin hepsi konvertibiliteyi oluşturmaktadır.

Konvertibilite Neden Önemlidir?

Konvertibilite elde bulunan para biriminin kullanılamadığı ya da farklı para birimine çevrilmek istendiği durumlarda başvurulan önemli bir yoldur. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde insanların gittikleri ülkenin para birimine ihtiyaç duyması konvertibilitenin önemi sıralamasında ilk basamakta yer alır. Örneğin Türkiye’den İsviçre’ye giden bir kişinin İsviçre sınırları içerisinde TL para birimi ile alışveriş yapması oldukça zordur. Çünkü TL İsveç gibi bir ülkede geçerli görülmeyen para birimleri arasında yer alır. Bu nedenle İsviçre seyahati yapacak kişinin TL olan para birimini İsviçre para birimine çevirmesi şarttır.

Ülkemize gelen turistler içinde durum aynıdır. Türk Lirası üzerinden hizmet veren ülkemizde bir marketten ya da bir giyim mağazasından alışveriş yapmak için TL para biriminde olan banknotlara ihtiyaç olacaktır. Bu durum konvertibilitenin avantajları olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Farklı para birimine sahip kişilerin yurt dışı seyahatlerinde parasal kaynaklı sorun yaşamalarını ortadan kaldırmış olur.
  • Uluslararası ticari ilişkilerin geliştirilebilmesi noktasında konvertibilite hayati önem taşımaktadır.

Borsada Konvertibilite Nedir?

Konvertibilitesi yüksek olan para birimleri dünya üzerinde ekonomik açıdan güçlü olan ülkeleri simgelemektedir. Yani bir para birimi ne kadar fazla değişime açıksa dünya üzerinde o kadar tanınmış ve kabul görmüş bir ekonomik hayata sahip demektir. Konvertibilitesini yükselten ülkeler ise ekonomik açıdan gelişmelerin yaşandığı ve dünyada tanınırlığın artırıldığı ülkeler olmaktadır.

Türk Lirası son 10 yıllık süre zarfında büyük atılımlar göstererek konvertibl olma özelliğini yükseltmiştir. Küresel alandaki güçle doğru orantılı olan ticarette konvertibilite kavramı borsada da yatırımlara yön verici etkiye sahiptir.

Konvertibl Ne Demektir?

Para birimlerinin farklı para birimlerine dönüştürülmesine ya da değiştirilmesine konvertibl denmektedir. Konvertibl para demek dönüştürülebilir olan para birimleri için geçerli olan bir kavramdır. Dünya üzerinde bulunan bazı para birimleri dönüştürülemediği için bu para birimleri hakkında konvertibilite söz konusu değildir. Türk Lirası da konvertibl yani dönüştürülebilir para birimleri içerisinde yer alır. 1980 yılında konvertibl hale gelen Türk Lirası ile günümüzde dolar, Euro gibi farklı para birimlerine dönüştürülebilmekte ve bu para birimleri karşısındaki değeri gözlenebilmektedir.

Konvertibl olmayan para birimleri kendi ülkelerindeki merkez bankaları tarafından sunulan kurlar üzerinden bu değişimi yapabilmektedir. Merkez bankalarında ise sürekli kur değişimi yapılmadığı gibi ani çıkışlar ya da düşüşlerde görülebilmektedir.

Rezerv Ne Demektir?

Dünya üzerinde bulunan bazı para birimleri her ülkede geçerliliğini korur ve konvertibilite özelliğinden dolayı her para birimine dönüştürülebilir. İşte bu tür para birimlerine rezerv para denmektedir. Örnek vermek gerekirse Amerikan Doları, dünyanın her ülkesine konvertibiliteye uygun görülmektedir. Bu nedenle Amerikan Doları hem konvertibl hem de rezerv bir para birimi kabul edilebilmektedir. Türk Lirası para birimi olarak değiştirilebilen yani konvertibl bir para birimidir. Ancak her ülkede geçerli sayılmadığından dolayı rezerv bir para birimi değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu