Para Transferleri

İtfa Ne Demek?

Birçok kişinin merak ettiği İtfa nedir ve nasıl oluşur hemen öğrenin.İtfası gelen senet nedir ve itfa faizi nasıl ödenir?

İtfa nedir, itfa ne demek. Günlük hayatta fazla kullandığımız bir kelime olmasa da ilk defa duyduğunda anlamını merak ettiğimiz kelimelerden biride itfa kelimesidir.İtfa bankacılık,muhasebe ve hukuk sistemlerinde kullanıldığı yere göref farklı anlamlar taşımaktadır.Örneğin hukuki dilde borçlunun borcunu tamamen ödemesine itfa denilmektedir.Bu kelime farklı sektörlerde farklı durumları ifade etmek içinde kullanılabilir.

Örneğin itfası gelen senet yada itfası gelen borç sık kullanılan kelimelerden biridir.Borcun anapara ile birlikte faizi ile birlikte ödenmesi ile itfa son bulur.İtfanın sona ermesi için borcunun tamamı ödenmesi gerekmektedir ve borç bitmeden itfa gerçekleşemez.

İngilizce’de Redemption anlamına gelen itfa etmek kelimesi diğer dillerde de farklı kelimeler ile ifade edilmektedir.En kısa tabiri ile itfa etmek kelimesini borcunu ödemek olarak düşünebiliriz.Borcun ödenmesi için nakit para ile ödeme yapma şartı yoktur.Eğer şirketseniz hisselerinizden birkısmını veyahut maddi değeri ile borcu karşılayan bir şey ile itfa ederek borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Kıymetli kağıtlarda itfa etmek ne demek diye soracak olursanız aslında anlam hemen hemen diğerlerine yakındır.Hazine ve bono sistemleri gibi değerli mülklerin alış satışının yapıldığı ortamlarda ise itfa gününde ödenen borcu ifade etme amacı ile kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu