Genel Blog

İnvaziv Nedir? İnvaziv Ne Demek?

Tıp dünyasında sıklıkla kullanılan kelimelerden biri olan invaziv nedir ve hangi durumlarda kullanılır? İnvazif ile İnvazif arasındaki farklar nelerdir?

İnvaziv özellikle tıbbi konularda sıklıkla kullanılan ve “yayılgan” anlamına gelen kelimelerden biridir.İlk defa duyanlar için yabancı bir kelime olarak karşılanması gayet doğaldır.Özellikle kelime olarak birbirine benzerliği nedeniyle invaziv sık sık invazif ile karıştırılmaktadır ancak aslında farklı anlamlarda kullanılmaktadırlar.

İnvazif tıbbi alanda genellikle cerrahi müdahale gerektiren durumlarda kullanılan bir kelimedir.Tedavi gerektiren durumlarda bu kelimeyi duymanız gayet olağandır.Bu durumlarda müdahale edilmesi şarttır ve müdahale edilmedi takdirde onarılamaz hasarlar ile birlikte hastayı kaydetmek mümkündür.

İnvaziv Nedir?

İngilizce kökenli olan İnvaziv dilimize İnvasive kelimesinden çevrilmiştir.İnvaziv genellikle kanser gibi yayılgan olan hastalıkların vücutta ne kadar yayıldığını belirtmek için kullanılır.Eğer hastalık vücutta çok fazla yayıldıysa bu durum aşırı invaziv tabiri ile tarif edilebilir.

Ayrıca yayılganlığın dışında cerrahi müdahalelerde de bu kelimeler kullanılabilmektedir. Bu gibi kullanım durumlarında yapılan müdahalenin önemine göre az invaziv veya çok invaziv olarak tabir edilebilir.

İnvaziv Sözlük Anlamı

İnvaziv nedir ve ne demek diyenler için bu kelimenin sözlükte ve ansiklopedilerde karşılığında yazan anlamları aşağıda bulabilirsiniz.

  • Yayılganlık
  • Müdahale gerektiren durumlar, müdahale derinliği
  • Bir mikroorganizmanın vücuda girerek kendini geliştirmesi ve vücutta üremesi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu