Borsa

Faktoring Nedir?

Nakit sıkıntısı çeken kurumsal ve bireysel firmalar için alacak olduğu bakiyeleri erkenden tahsis edilmesine imkan sağlayan Faktoring konusu hakkında ihtiyacınız olan bilgiler.

Alacaklarını tahsil edemeyen veya vadesi gelmediği için alacaklarını temin edemeyen firmaların başvurduğu Faktoring firmaları birçok firma için can suyu olmaya devam ediyor.BTK’nın denetiminde olan güvenilir Faktoring firmaları ile belirli bir oranda kesinti yapılarak alacaklarını önceden temin eden firmalar ekonomik olarakta rahatlıyor.

Peki Faktoring yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Nakit sıkıntısı çeken firmalar için hangi firmalar için avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Faktoring Ne Demek?

Faktoring, bir mal ve ya hizmet satışından dolayı henüz tahsil edilmemiş olan alacağın ‘’faktoring’’ firması üzerinden erken şekilde tahsil edilmesi durumunu açıklayan bir kavramdır. Firmaların satışlarından dolayı tahsil etmeleri gereken ödemeleri faktoring hizmeti veren adresler üzerinden almaları kısa sürede likit fon elde etmelerini sağlayacaktır. Bu durum ise vadeli olan alacakların toplu ve erken şekilde alınmasını sağlayarak firmaya destek vermektedir.

Faktoring firmaları vadeli olan ödemelerin erken tahsil edilme imkanını sunarken alacaklı olan firmaya iskontolu bir ödeme yapar. Faktoring nedir sorusunun cevaplarından biri de erken ancak belirli bir fiyat indirimi yapılmış erken ödeme olarak açıklanabilmektedir. Faktoring hizmeti veren adresler vadeli olarak yapılacak olan ödemelerde uzun süre bekleme yaşayacaklarından dolayı iskonto yapmak durumundadırlar.

Faktoring Avantajları Nelerdir?

 • Faktoring hizmeti sunan firmalar finansal sorunlar nedeniyle ödenemeyecek durumda olan ödemeleri önceden yaparak büyük bir risk yüklenir.
 • Vadeli ödemelerde ve tahsil edilmemiş vadesiz ödemelerde tahsilatları takip etme görevi faktoring üzerindedir.
 • Likit ihtiyacı olan alacaklılara önceden nakit akışı sunarak alacaklıların zamanından önce tahsilat yapmasını sağlar.
 • Firmalar tahsilat, nakit ihtiyacı, tahsilat takibi gibi çeşitli işlemlerle uğraşmak zorunda kalmadığından dolayı üretime ve satışa yönelik çalışmalarına ağırlık verebilme imkânı bulurlar.
 • Firmalar alacaklarını önceden tahsil ettiklerinden dolayı finansman sıkıntısına girmeden daha fazla satış yaparak genişleme politikasını devam ettirebilirler. Bu durum ise firmanın büyüme politikasını destekler niteliktedir.
 • Ham madde alımı yapan firmalarda alacakların erken tahsil edilmesi üretimlerin aksamadan devam etmesini sağlayan önemli bir etkendir. Faktoring sistemi üreticiyi destekler ve ham maddenin işlenme süresini azaltır.
 • Ödemesini önceden tahsil eden firmalar üretim için alacakları ham madde ihtiyaçları için nakit ödeme yapabilirler. Bu durum ise vadeli ödemelerde ortaya çıkan vade farkının ortadan kalkmasını sağlar ve daha uygun bir şekilde ham madde alma fırsatı doğurur.
 • Firmalar kredili satışlarda bu satışların takibinin yapılabilmesi için eleman çalıştırma ve tahsilat ekibi kurma yoluna giderler. Bu durum ise ek harcamalar ve zaman kaybı anlamına gelir. Ancak tahsilatın önceden yapılması ile bu harcamaların ve zaman kayıplarının önlenmesi faktoring avantajları arasında bulunacaktır.
 • Faktoring hizmetinde teminat gösterme zorunluluğu yoktur.
 • Banka kredilerinde olduğu gibi belirli bir limitin bulunmamasından dolayı limitlere takılmadan işlem yapabilme ayrıcalığı sunar.
 • Faktoring sistemleri iskontolu olarak sunacakları ücreti öncede bildirirler. Bu durum ise daha sonra faiz ödeme ve ya ek ödemeler yapma zorunluluğunu ortadan kaldırır.
 • Karşılıksız çek gibi sorunlu durumlarla karşılaşmadan ödeme almayı sağlar.

Faktoring Hizmetleri Nelerdir?

Firmaların en çok merak ettiği konulardan biri de Faktoring firmalarının hangi hizmetleri sağladığıdır.Faktoring firmaları müşterilerine üç temel hizmet sunmaktadır.Bu hizmetler ve detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Alacak Garantisi

Faktoring sistemi kullanan alacaklı durumundaki firmalar karşılıksız çek ya da ödemelerde sıkıntı oluşturacak finansal sorunlar karşısında alacak garantisi elde ederler. Faktoring hizmeti veren firmalar bu riski göze alabilirler. Ancak ufak çaplı ya da güvenilir bir alım satım gerçekleştirmeyen firmalar bu riskten kurtularak likit elde etmiş olurlar.

 1. Tahsilat Kolaylığı

Ödenmemiş borçların tahsilatında zaman kazanmak ya da vadeli tahsilat işlemlerinde beklemek zorunda kalmak gibi durumlar faktoring hizmeti ile ortadan kalkmaktadır. Firmalar faktoring hizmeti aldıklarında tahsilat işlemlerinin tamamıyla başka bir kuruma devretmiş olurlar.

 1. Finansman Desteği

Faktoring hizmetleri içerisinde en önemlisi vadeli olarak satış yapan ve alacağı ücreti uzun bir zaman diliminde tahsil etmek isteyen firmaların kısa sürede bütün alacağını tahsil edebilmesidir. Firmalar bu hizmet ile finansman kaynağı bekleme gibi bir sorundan kurtulmuş olurlar ve üretimlerine kaldıkları yerden nakit desteği ile devam edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu