Eğitim Kredisi Nedir? Kimler ve Nasıl Başvuru Yapabilir ?

Eğitim Kredisi Nedir? 

Merhaba arkadaşlar, Eğitim kredisi adından da anlaşılacağı gibi bankalar tarafından öğrencilerin okul, burs, dershane ve her türlü giderlerini karşılayabilmeleri için sunulan imkandır.Bu imkanları sunan bankalar eğitim kredisi adı altında ihtiyaç kredisi vererek öğrencilere destek oluyorlar.Bankalar öğrencilere ve velilere 36 ay vadeye kadar özel ihtiyaç kredisini vermektedir.

Eğitim Kredisi Nedir? Kimler ve Nasıl Başvuru Yapabilir  ?

Eğitim Kredisi Nedir

Eğitim Kredisini Şartları Nelerdir ?

Bilindiği üzere kredi çeşitlerini her makalemizde anlatıyoruz şunu görüyoruz ki hangi kredi olursa olsun bankalar kredi verirken, kredi başvurusu yapan müşteriden düzenli maaşı yada geliri olduğuna dair belgeler hazır etmesini talep etmektedir. Eğitim kredisine başvurma şartlarını inceleyecek olursak;
a- Eğitim kredisine sahip olmak için aylık gelirinizi gösteren ve eğitim gördüğünüzü ispat eden belge ile banka şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.
b- Eğer herhangi bir geliriniz yoksa eğitim kredisi başvurunuz iptal edilir, onaylanmaz.
c- Günümüzde öğrencilerimiz çoğu çalışmıyor, bu nedenle de herhangi bir maaşları yok hem geliri yok hem eğitim kredisi başvurusu yapmak istiyorsunuz o zaman kefil göstereceksiniz. Veliniz yada kefil gösterebileceğiniz kişinin aylık geliri yani maddi durumu eğitim kredisi çekmeye uygunsa kefil gösterilen kişinin gelir belgeleriyle eğitim kredisine başvurabilirsiniz.
d- Herhangi bir bankada hesabınız varsa ve bu hesabınızda eğitim kredisi için düşündüğünüz miktarın 2 katı paranız varsa bu hesabınızdaki parayı bankaya teminat göstererek eğitim kredisine başvurabilirsiniz.
e- Kredi kartı yada banka kartı kullanıyorsanız kredi notu raporunuzu (kredi notu, kredi skoru, risk raporu bunları daha önceki makalelerimizde anlattık) göstererek eğitim kredisine başvurabilirsiniz.

Eğitim Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir ?

Kredi çekmek artık herkesin kolaylıkla yapabileceği şeydir. Yani düzenli  bir maaşınız yada üzerinize kayıtlı mal,mülk yada arazi olması yeterlidir. Bankalar gereken hassasiyeti verdikleri kredilerle göstermektedirler. Bankalar her kredide olduğu gibi eğitim kredisi başvurusu yapabilmeniz için bazı belgeler temin etmenizi isterler. Bankaların eğitim kredisi için temin etmeniz gereken belgeler şu şekildedir.
– Nüfus cüzdanınızın (kimliğinizin) fotokopisi
– Gelirinizi ispat eden belge. bunlar maaş bordrosu veya maaş cüzdanı olabilir.
– Eğitim görmekte olduğunuz kurumdan bunu ispat eden kayıt belgesi
– Eğitim ücretini gösteren faturanız.
Bu yukarıdaki belgeleri hazırlayarak eğitim kredisi başvurusu yapabilirsiniz fakat bilmeniz gereken bir hususta her banka aynı belgeleri istemeyebilir onun için eğitim kredisine hangi bankada başvuru yapıyorsanız o bankadan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğitim Kredisi veren Bankalar ?

Eğitim kredisi özel ihtiyaç kredisi olduğu için ve hemen hemen her banka ihtiyaç kredisi verdiğinden eğitim kredisini de birçok banka vermektedir. Bunlardan bazıları İş bankası, yapı kredi bankası, ziraat bankası, halk bank, ak bank, İng bank, vakıf bank, ve şeker bankası 50 bin liraya 36 ay vade ye kadar eğitim kredisi vermektedir. Bu bankaların faiz oranlarına resmi web sitelerinden yada en yakın şubelerine giderek inceleyebilirsiniz.  Şimdi bu bankaların bazılarının eğitim kredisi imkanlarını inceleyelim;

İş Bankası Eğitim Kredisi: 

Aileler çocuklarının okullarda başarılı olmasını isterler. Bunun içinde hiç bir masraftan kaçmazlar çocuklar büyüdükçe eğitim masrafları da artar. Bu masrafları karşılayabilmeniz için iş bankası eğitim kredisi imkanını sizlere sunuyor.İş bankasının verdiği bu eğitim kredisini çocuğunuzun özel okul ve üniversite masraflarında da kullanabilirsiniz. İş bankası eğitim kredisinde öğrenci belgenizi yada eğitim tutarını ispat eden belgeyi göstererek eğitim kredisi ücretini okulun hesabına direkt olarak aktarabilirsiniz. İş bankası eğitim kredisi için aşağıdaki belgeleri istemektedir;
a- Eğitim ücretinizi gösteren faturanız
b- Kimliğiniz yada ehliyetinizin fotokopisi
c- Eğitim kredisi için başvuru formunuz
d– Gelirinizi ispat eden belgeniz
İş bankası eğitim kredisi için daha ayrıntılı bilgi edinmek için en yakın şubelerimize gelebilir yada www.isbank.com.tr/TR/bireysel/krediler/ihtiyac-kredileri/egitim-kredisi/Sayfalar/egitim-kredisi.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi:

Ziraat bankası ders çalışan yani kendini eğitimine harcamış olan herkesin yardımına eğitim kredisi vererek koşuyor.Bu sunmuş olduğu eğitim kredisinin özelliklerini inceleyecek olursak;
a- Kredili mevduat hesabı yada taksitli olarak 36 aya varan vade imkanlarıyla eğitim kredisini kullanabilirsiniz.
b- Maddi yada şahsi teminat alınmaktadır.
c- Eğitim kredisi vade süresince hayat sigortası yaptırılması zorunludur.
d- Eğitim kredisi öğrencinin kendisine yada öğrencinin masraflarını üstlendiği kişiye ödenmektedir.
Ziraat bankası eğitim kredisi başvurusu yapabilmeniz için aşağıdaki belgeleri hazır bulundurmanızı istemektedir.
– Gelirinizi ispat eden belgeniz
– Eğitim kredisi için başvuru formunuz
– Kimliğiniz yada ehliyetinizin fotokopisi
Ziraat Bankası eğitim kredisi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için http://www.ziraat.com.tr/tr/Bireysel/Krediler/Pages/EgitimKredisi.aspx adresini yada en yakın ziraat bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

 Eğitim Kredisi Deniz Bank:

Deniz bank eğitim gören kişilerin artan masraflarına destek olmak için eğitim kredisi imkanı sunmaktadır.60 aya varan vadeler ve uygun faiz oranlarıyla özel okul,kurs, dershane masraflarınızda kolaylık sağlıyor.Eğitim kredisi için istenilen gerekli belgeler şu şekildedir;
– Gelir belgeniz
– Kimlik Fotokopiniz
– Son aya ait faturanız yada yerleşim belgeniz
– Öğrenci olduğunuzu ispat eden kabul belgeniz
Deniz bank eğitim kredisi hakkında daha fazla bilgiyi şubelerimize giderek yada www.denizbank.com/bankacilik/bireysel-bankacilik/bireysel-krediler/ihtiyac-kredileri/egitim-kredisi.aspx  adresini ziyaret ederek edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir