Borsa

CDS Nedir? Credit Default Swap Nedir?

Borsa yatırımcıların bilmesi gereken terimlerden biri olan CDS Ne Demektir? Menkul kıymetlerinin riskini hesaplarken CDS ne işe yarar?

CDS (Credit Default Swap) diğer adıyla ‘’Kredi Temerrüt Takası’’ vadesi gelen bir borcun ödenmeme riskine karşı yatırımcılardan alınan bir bedeldir. Borsa dünyasında sıkça kullanılan bu terim kredi notu düşük olan ya da yatırımlarında güven vermeyen kişilerin vadelerini ödememe gibi bir durumda durumu bir ücret karşılığı üstlenen kurum ve ya kuruluşlardır. CDS bu durumda bir sigortalama işlemi gibi düşünülebilir.

Credit Default Swap nedir, nasıl kullanılır gibi sorular borsada yatırım yapan kişilerin karşısına çıkabilir. Bir örnekle açıklamak gerekirse borç alan bir kişinin borcunu ödememesi durumunda bir kefil belirlemesi gerekir. Eğer borçlu borcunu ödemezse alacaklı olan kişi/ kurum kefile giderek ödemesini bu kefilden tahsil eder. CDS sistemi ise kefil olan kişiye belirli bir ücret vererek kefil olmasını kabul ettiren bir ortam sunar. Borçlanacak kişinin ödeme ihtimali ne kadar azsa kefile ödenecek olan CDS primi de o kadar yüksek olacaktır.

CDS Primi Nedir?

CDS sisteminde alacaklı durumunda olan kişi ve ya kuruma ödemelerin yapılmama riskine karşı bir kefil belirlenmesi gerekir. Kefil olarak kabul edilen kişi ve ya kurum ise bu kefil olma durumunu belirli bir ücret karşılığında kabul edecektir. Yatırımcıların bu nedenle kefil olarak seçtikleri kişi ve ya kuruma ödeme yapması gerekir. Yapılan ödemeye ise CDS primi denmektedir.

CDS Ne İşe Yarar?

CDS borç isteyebilmek adına yatırımcıların ya da tahvil, bono tarzı yatırımları bulunan kişi ve ya kurumların tercih ettiği bir uygulamadır. Özel sektördeki şirketler ya da devlet hazinesi çeşitli zamanlarda;

  • Gelir dengesini yeniden sağlayabilmek
  • Döviz kurlarına etki edebilmek
  • Nakit desteği elde etmek gibi nedenlerden dolayı zaman zaman uzun vadeli ya da kısa vadeli borç alabilmektedir.

Borç alan tarafın zamanı geldiğinde ise faizi ile birlikte ödemesini eksiksiz bir şekilde yapması gerekir. Ancak ödeme zamanlarında oluşabilecek nakit sıkıntıları ve ödeme gecikmeleri hem itibarı düşüren hem de kredi notu gibi belirleyici durumları olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Borç verenin gözünde oluşacak olan bu itibarsızlığı gidermek adına Credit Default Swap (CDS) yani bir tür sigortalama yoluna gidilebilir. CDS temel amacı borçlanan tarafın alacaklı gözünde sıkıntı yaşamasını önlemek ve yeni borçlanma durumlarında itibarsız konumuna düşürmemektir.

CDS Avantajları Nelerdir?

  • Borcun ödenememesi gibi durumlarda bir sigorta işlevi görmesinde dolayı CDS ile ödemelerdeki aksama durumu ortadan kaldırılır.
  • Borç veren taraf alacağını tahsil edemediği durumlar yaşamamış olur ve kefil olarak görünen CDS adreslerinden alacağını tahsil edebilir.
  • Uzun vadeli borçlanmalarda dönemsel olarak yaşanan krizin yıpratıcı etkileri CDS ile hafifletilmiş olur.
  • CDS primi miktarına bakılarak borcun ödenmeme durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir. Borç verecek olan taraf bu riski dikkate alarak borç verip vermeme konusunda daha isabetli kararlara varabilir.
  • Yatırımcılar borç verme durumunda borç verdikleri ülke, şirket ya da kuruluşun riskini farklı bir kuruma devretmiş olurlar. CDS avantajları arasında borç veren için en önemlisi bu kısımdır ve tahsilat sorunları yaşamamış olur.

CDS sözleşmelerinin dezavantajı ise borç alan tarafın alacağı borca ek olarak CDS hizmeti veren kuruma ödeme yapacak olmasıdır. Herhangi bir ödeme sorunu olmaması durumunda borç alan taraf CDS sözleşmesi için ek bir harcama yapmış sayılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu