Borsa

Cari Oran Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Cari oran şirketlerin bilanço hesaplamalarında belirli tarihteki finansal hesaplamalarını gösterir.Peki Cario oran nedir, nasıl hesaplanır ve neden önemlidir?

Cari oran, şirketlere ait olan likidite olarak sahip olduğu varlıkların toplamının, kısa vadeli borçlara oranlanması ile bulunan sonuca denilmektedir. Daha geniş bir şekilde açıklamak gerekirse şirketlerin ya da kişilerin likit adı altında döviz, gayrimenkul ve menkul varlıkları bulunur. Bütün bu varlıkların nakit değerlere dönüştürülmesine likidite denir. Cari oran hesaplamalarında ise bütün likiditeler toplanır. İkinci kısımda yer alan kısa vadeli borçlar ise 1-2 yıl içerisinde ödenebilecek borçlar anlamına gelir. Şirketin ve ya kişinin kısa vadeli olan borçları da toplanarak likidite toplamına oranlanır.

Cari oran hesaplaması yapılırken kullanılacak olan formül:

Dönen varlıklar toplamı (likidite toplamı) / Kısa vadeli borçlar toplamı şeklindedir. Cari oranlar hesaplandığında sonuç 1’e eşitse kişi ve ya şirketin likidite varlıklarının kısa vadeli borçları ödemeye ancak yeteceği anlamına gelir. Ancak cari oranın sonucu 1’den fazla çıkarsa bu kişi ve ya şirketin kısa vadeli borçlarını ödeyebileceği ve yeni borçlanmalar için uygun olduğu sonucu çıkar. Cari oran 1’in altında çıkarsa bu durum şirket/kişinin likidite sıkıntısı yaşadığını ve borçlarını ödeyememe riskine sahip olduğunu gösterir.

Cari Oran Hesabı Neden Önemlidir?

  • Cari oran hesaplamaları kişi ve ya şirketlerin temel varlıklarının nakit olarak ne kadar ettiğini görmeyi sağlar.
  • Kısa vadeli borçların az ve likiditenin yüksek olması durumunda şirketin ya da kişinin maddi varlıklarının fazla olduğunu gösterir.
  • Cari oran hesaplamaları genellikle bankalardan alınacak olan kredilerde önemli bir kriter olarak kullanılmaktadır. Hatta bunun için kredi başvurularında kişilerin gelirleri, gayrimenkulleri ve kredi notları da incelenebilmektedir.
  • Cari oran değerlendirmesi yapılırken şirket ve ya kişiye ait likidite ve borçlar farklı para birimlerine çevrilerek de hesaplanabilmektedir. Bu sayede şirket/ kişi varlıklarının yurt dışı piyasasındaki ederi hakkında da bilgi sahibi olmayı sağlamaktadır.
  • Cari oran hesaplaması yapmak aynı zamanda şirket ya da kişinin kar zarar durumunu görebilmesi amacıyla da yapılabilmektedir.

Cari Oranı Artıran ve Düşüren Nedenler

Cari oranın yüksek çıkması için eldeki kısa vadeli borçlar ödenerek ya da uzun vadeli borçlara dönüştürülebilir. Şirket ve ya kişi sermaye artırımına gidebilir. Çeşitli çalışmalarla likiditelerde artırım sağlanabilir. Bütün bu çalışmalar cari oranın yükselmesine yardımcı olacağı gibi güçlü bir görüntü de oluşturur.

Cari oranı düşüren nedenler ise kısa vadeli borçlanmaların artırılması, duran ve getirisi olmayan varlıkların alınması, şirketin ve ya kişinin zarar etmesi olarak sıralanabilir. Ayrıca muhasebe kayıtlarında uzun vadeli olan borçların kısa vadeli olarak hesaplanmış olması da cari oranı düşürecektir. Ortaklara kısa vadeli borçlanmanın oluşması, şirketin batması da bu oranı düşürecektir.

Hisse Senedi Yatırımı Yaparken Cari Oran Neden Hesaplanmalıdır?

Hisse senedi alırken cari oran hesaplaması yapmak demek alınacak olan hissenin geleceği konusunda yorum yapma imkanı bulmak demektir. Hisse senedi yatırımlarında şirketlere ait olan likidite ve borçlar açıklanmaktadır. Yatırımcılar ise cari oran hesaplaması yaptığında bu şirketin likiditesinin güçlü olup olmadığını ya da borçlarını ödeme konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacağını görebilirler.

Borsada yatırım yapan kişiler cari oran hesaplamasına ‘’Asit Testi’’ adı da vermektedir. Borsa yatırımlarında cari oran dikkate alınması gereken bir kriter olarak mutlaka değerlendirmeye alınmalıdır. Çünkü cari oran hesabı şirketin borsa dünyasındaki dayanıklılığını ölçmektedir. Cari oranı 1’in altında olan şirketler için yapılacak yatırımlarda diğer kriterler daha detaylı incelenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu