Borsa

Brüt Takas Nedir? Brüt Takas Hisseleri Nelerdir?

Brüt takas denetleme amacı ile oluşturmuş bir tedbir sistemidir. Peki Brüt Takas hisseleri nelerdir ve Brüt takas ne demek?

Brüt takas nedir diyenler için en basit ifade ile SPK tarafından hisse senetlerinde fiyatların düzensiz oynaklığının giderilmesi için oluşturulan bir uygulamadır diyebiliriz. SPK bu uygulamada kısacası ‘netleştirme işleminin’ kaldırılmasını amaçlamıştır. Netleştirme işlemi, borsa da işlem yaparken gün içinde nakit para olmasa bile alım ve satıma izin verilen ve gün sonunda bu alım-satımlardan elde edilen değer ile borç portföyü veya kazanç sağladığını göstererek günü sonlandırmaktadır.

Netleştirme sistemini kullanarak nakit para girişi yapmadan kazanç sağlayabiliriz. Böylece borsa da yapılan iş artmakta, borsa üzerinde yapılan işlem hacmi genişlemektedir ve bu durum borsadaki hareketliliği arttırır.

SPK eğer netleştirme işlemini kaldırırsa borsada işlem yapan insan hacmi azalır ve durum borsa dengesini de bozabilir. Ve borsa sistemi daralmaya gider. Netleştirme işlemi borsa da kazanılan ama iki gün sonra nakit e çevrilecek  paranın veya hiç para olmamasını rağmen kredi sistemi ile borsada alım ve satım ile uğraşanlar için çok güzel bir avantaj sistemi sağlamaktadır.

Brüt Takas Hisseleri Nelerdir?

Brüt takas hisseleri, netleştirme işlemi kaldırılan hisseler üzerinde yapılan uygulamadır. Yani hisse senetleri brüt takasa girerse netleştirme işlemini gerçekleştirmeyiz. Kredili sistemde bu hisse senetleri brüt takasa girer. Brüt takas hisselerini nakit ile almalıyız aldığımız bu brüt takas hissesi o gün içinde satılmaz en erken bir sonraki iş günü içinde satılabilir.

Brüt takas hisseye olumlu ve olumsuz yönde etki edebilir. Olumlu yönü borsaya nakit veya gayrimenkul girişleri sağlanır. Olumsuz yönü ise nakit geliri olmayan ve kredili borca iş yapan borsa takipçileri ve yatırımcıları azalır. SPK bu uygulama ile nakit paran varsa al ve sat yok ise borsada işlem yapma mantığını kullanıyor. SPK ya göre bu uygulamada gerçek fiyat aralığı belirlemek istemektedir. Yani brüt hisse uygulanan hisseler de alım düşmekte olup hisse değerlerinde de oynama olmaktadır. Ve SPK bir hisseyi brüt hisse olarak alması durumunda bunu duyurmaktadır.

Duyurularda genelde hisse üzerine konulan brüt takasın başlangıç ve bitiş tarihi belli olarak verilmektedir. Brüt takas süreci belirtilmeyen hisse senetleri üzerinde hisse senedinin brüt takastaki durumu süresiz olarak belirtilir. Brüt takas uygulamasında spekülatif amaçlı hisse senedi yatırımının önüne geçtikten sonra hisse senetlerinde dalgalanmalar meydana gelir.

Brüt takas işlemlerinde geçerli bu uygulamanın sadece takasa etki edeceğini düşünmüş olsak bile hisse senetleri üzerinde dalgalandırma yapmaktadır. Brüt takas kapsamındaki hisselerde kerdi işlemlerine ve günlük alım ve satıma kapalı olması, açığa satışa, online emir girişine kapalı olmasından dolayı kurgusal işlemlerden kaynaklanan talep ve hacim düşeceği için fiyatlarda olumsuzluk beklenmektedir. Ve bundan dolayı brüt takastan çıkan hisse senetlerinde genel bir artış skalası gözlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu