Borsa

Borsada Açığa Satış Nedir?

Borsa işlemlerinde sıklıkla duyduğumuz Açığa Satış işlemi Nedir ve Nasıl Yapılır? Açığa satış işlemleri ile ilgili bilinmesi gerekenler ve ve şartlar...

Borsada yatırım yapacak olan kişilerin hisse senetlerine yönelmesi halinde sık kullandığı terimlerden biri açığa satıştır. Bu kavramı ilk defa duymuş olabilirsiniz, Açığa satış nedir diye soranlar için kısaca sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarına satış emri vermek ya da satılmasını sağlamak anlamında gelmektedir diyebiliriz. Borsa İstanbul Pay Piyasası üzerinden piyasaya ait bir enstrümanı borç olarak alıp daha sonra yerine koyma şartı ile satışını yapmak olarak da tanımlanan bu işlem değeri düşen enstrümanlardan kazanç elde etmeyi sağlar.

Borsada verilen diğer emirlerden farklı olarak bu satış emrinin başında ‘’Açığa Satış Emri’’ verilerek işleme başlanır. Açığa satış emrinde amaç yatırımcının sahibi olmadığı enstrümanı yüksek fiyattan satarak düşük fiyatta iken yerine koyarak kazanç elde etmesidir.

Açığa Satış Yapmanın Şartları Nelerdir?

Açığa satış yapmak isteyen yatırımcıların hepsi bu durumdan faydalanamaz. Sadece belirli şartları yerine getiren yatırımcılar borsada açığa satış yapabilir.

  • Açığa satış yapmak isteyen yatırımcılardan ‘’Kredi Sözleşmesi’’ yapması talep edilir.
  • Günlük olarak açığa satış yapan yatırımcıların gün sonu mesai bitiminde pozisyonu kapatması gerekmektedir.
  • Açığa satış yapma iznini aracı olan kurumlar vermektedir.
  • Açığa satışlarda aracı kurumun belirlemiş olduğu limitlerde paylandırma yapılır ve yatırımcılarda bu paylar oranında açığa satış emri verebilir.

Borsada Açığa Satış Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Borsa dünyasında açığa satış işlemleri genellikle hisse alım satımında gerçekleşmektedir. Hisse senedi üzerinden açığa satış yapılması halinde kar oranları oldukça yüksek olabilmektedir. Ancak bu konuda bilgisi olmayan ve piyasa değerlendirmesi yapamayan yatırımcılar açığa satış nedeniyle risk alabilmektedir. Bu nedenle açığa satış yapacak ola yatırımcıların piyasalar hakkında doğru kararlar vermesi ve gözlemlerini doğru bir şekilde yapması gerekir.

  • Açığa satışta hisseleri yakından takip ederek yükseliş dönemlerinde bu hisseleri satmak için almak kazanç elde etmenin ilk adımıdır. Yüksek fiyattan satılan hissenin düşüş yapacağı zamanı doğru bir şekilde takip ederek hisse yeniden yerine koyulabilir. Bu da sizin olmayan bir hisseden kar elde etmenizi sağlar.
  • Hisse senetlerini alarak elde bekletmek ve hisselerin düşüş ve yükseliş zamanlarını takip etmek hem eldeki nakdi bekletmek hem de yatırım için beklemek anlamına gelir. Ancak açığa satış yapılması halinde yatırım bekletilmez ve elde hisse senetleri tutulmamış olur.
  • Açığa satış işlemleri sonrasında elde kalan kar net kardır ve herhangi bir aracı kurum ödemesi yapılmadığı için oldukça yüksektir.
  • Açığa satış işlemlerinde yüksek fiyattan borç alınarak satılan hisse zaman içerisinde düşmeyebilir ve yükselişe devam edebilir. Böyle durumlarda borç alınan hisseden kar değil zarar edilmiş olur.
  • Açığa satış işlemleri öncesinde piyasa takibi yaparken düşüş eğilimleri çoğu zaman istikrarsızdır. Bu nedenle bir hissenin yeterince düşeceği zamanı kestirmek zor olduğundan dolayı risk alınabilir ve düşmüş gibi görünen bir hisse istenildiği gibi düşmeyebilir.

Açığa Satış Yasağı Nedir?

Borsada bazı şirketler hisselerinin daha sert düşüşle eksi yönde ilerlemesini önlemek adına açığa satış yasağı getirebilmektedir. Hisselerin düşmesine bağlı olarak bir de açığa satış izni verilmesi halinde şirket hisselerinin daha da düşmesi borsadaki şirketler için dezavantaj oluşturacaktır. Borsa İstanbul tarafından bazı dönemlerde hisselerin açığa satışına yasak getirilebilmektedir. Açığa satış yasağı kalıcı olmayıp dönemsel tedbirlerdendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu