Anasayfa / Ekonomi / SGK’dan Çocuk Parası Alma Şartları 2017 Güncel

SGK’dan Çocuk Parası Alma Şartları 2017 Güncel

SGK’dan çocuk parası alma şartlarını merak edenler için detaylı haberimizi incelemenizi öneririz. 15 Mayıs 2015 tarihinde başvuruları başlayan çocuk parası almak için başvurular hız kesmeden devam etmektedir. Daha önceden doğmuş olan çocuklarda bu fırsattan yararlanabilecek, aileleri başvuru yaparak çocuk paralarını almaya başlayabilecekler.  Başvuruların yapılacağı yerler aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri, sosyal hizmet merkezleri ve yurt dışında bulunan vatandaşlarımız konsolosluklar aracılığı ile başvurularını yapabilecekler. Aynı zamanda kamu kuruluşlarında çalışan kişilerde bulundukları yerden başvurularını gerçekleştirebilecekler.

BAŞVURULAR 15 MAYIS 2015’TE BAŞLADI

Doğum yapan anneler için yapılan sistemin kamu kurum ve kuruluşlar çalışanların başvurularını e-posta yolu ile yapacaklar. Aynı zamanda ‘E-devlet’ ile başvuru yapma fırsatı’da tüm işlemler bitip hayata geçirilir geçirilmez yapılmaya başlanacak. Bir kere verilen doğum paraları anlaşmalı banka ve Ptt‘ler aracılığı ile doğum yapan annelere ödenecek. Çocuk parası almak isteyenlerin Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına başvurması gerekecek. Her doğum yapan annenin alacağı ücretin bir nebze yardım olarak fayda sağlayacağı ön görülüyor. Yasanın çıkması ile birlikte annelere büyük fırsatlar getiren çocuk parası ilerleyen zamanlarda daha çeşitli faydalar sağlamaya başlayacağı söylemleri kulaklarda yer alıyor.

Her Çocuk İçin Ödenen Miktar Katlanıyor !

Yeni yasaya göre her çocukta farklı ödemeler alacak olan annelerin sıralamaya göre alacakları paralar şu şekildedir.

  1. İlk çocuğu dünyaya getiren annelerin alacağı miktar 300 TL olarak belirlenmiştir.
  2. İkinci çocuğu dünyaya getiren annelerin ise alacağı para 400 TL olarak belirtiliyor.
  3. Üçüncü çocuğu olan anne babaya düşen doğum parası ise 600 TL‘yi bularak daha fazla miktar ödeme yapılacak.

Evli çiftleri çocuk yapmaya teşvik eden yasa ile birlikte ailelere destek olmak amacı ile belirlenen bu ücretler bir kereye mahsus olarak ödenecek. Başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapacak olan anne babanın hesabına para en geç 15 gün içerisinde yatmış olacak. Yatan paraları devlet ile anlaşmalı bankalar veya PTT aracılığı ile çekebilecekler. Aldıkları paranın milyonlarca Türk vatandaşına katkı sağlayacak olması ve doğum hediyesi olarak verilmesi yeni çıkan yasa ile birlikte onaylanmıştı.

Yurt Dışında Olan Aileler’de Parayı Alabilecek !

Aynı zamanda yurt dışında bulunan Türk vatandaşları’da bu yasadan yararlanabiliyor. Konsolosluklara başvuru yaparak banka hesaplarına doğum hediyesini alma hakkına sahip oluyorlar. Başvuru yapan ailelerin tüm listesini alacak olan Aile Bakanının ödemeleri vatandaşların banka hesaplarına yatıracağı belirtildi. Çıktığı günden bu yana büyük ilgi gören çocuk parası ödeneği milyonlarca vatandaşımızı yurt dışında olmasına rağmen sevindirmiş, yeni çıkan yasalar ile anne ve babaya yüklenen yükün bir kısmını omuzlardan almıştır.

Çocuğu Olan Annelere Yarım Gün Çalışma İmkanı !

Çocuğu olan ve çalışan annelerin ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, 3. çocukta 6 ay yarım gün çalışma fırsatı sağlanıyor. Yarım gün çalışarak aldığı maaşı kesintisiz hak edecek anne babaların ödeneğinin yarısını İş-Kur üstlenirken, diğer kalan yarısını çalıştığı yerin sahibi karşılayacaktır. Memur olarak çalışan kişiler ise bu haktan 6 ay olarak yararlanıyor. Aynı zamanda babalar için çocuğu olduğu zamanlarda verilen izinler 3 günden 5 güne uzatıldı. Bir çok avantaj getirilen yasa ile annelerin çocuklarını okul çağına kadar iyi yetiştirebilmesi için yarı zamanlı çalışmasına izin verilecektir.

Hakkında uğur Gülal

Bankalar ile olan meraklarımı, sorularımı ve tartışma konularımı bir araya toplayarak cevap bulduğum, kredi ve bankaların hakkında detaylı bilgiler edinerek diğer insanlara bilgi vermek amacı ile çalışmalarını sürdüren bir genç beyin. Her zaman bilginin paylaştıkça güzel olduğunu söyleyen ve insanları yararlı bilgiler ile sevindirmek isteyen bir yapıya sahip olduğumu'da ayrıca belirtmek isterim.

İlginizi Çekebilir

Güvenli Kira ve E-Kira Nedir? Kira Sözleşmeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güvenli Kira ve E-Kira Nedir? Kira Sözleşmeleri Hakkında Bilgiler Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuz evini kiraya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir